Szukaj

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)

Karczoch zwyczajny pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego. Jest to roślina wieloletnia, o dużych liściach. Zastosowanie terapeutyczne karczocha zwyczajnego do stymulowania wydzielania żółci oraz trawienia wywodzi się aż ze Starożytności. Wiemy, że już starożytni Egipcjanie uprawiali na swych polach karczochy. Starożytni Grecy i Rzymianie posługiwali się nimi w leczeniu niestrawności, zaburzeń wątrobowych i nerkowych.

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) źródło: Wikipedia


W tradycyjnie medycynie europejskiej, liście karczocha są używane od dawna, a nawet jeszcze dzisiaj służą do stymulowania aktywności nerek oraz wydzielania żółci. Roślina ta wchodzi również w skład wielu preparatów tradycyjnych przeznaczonych do stymulowania produkcji żółci. Często używano jej także do przygotowywania napojów pobudzających apetyt.
 
Karczoch jest bardzo powszechnie uprawiany w regionie śródziemnomorskim, a także w Kalifornii. Jeszcze dzisiaj, przede wszystkim w Europie, stosuje się do celów leczniczych te liście karczocha, które rosną na łodygach (nie te, które zazwyczaj się je, które otaczają kwiat). Liście rosnące wzdłuż łodygi również są jadalne (blanszowane albo gotowane), ale raczej nie spotykamy ich w sprzedaży.
 
Badania nad działaniem leczniczym karczocha zaczęły się już na początku XX wieku. W połowie wieku uczeni włoscy wyizolowali związek, który nazwali cynaryną. Cynaryna należy do rodziny polifenoli. Substancja ta następnie była syntezowana i używana w latach 80 ubiegłego wieku do stymulacji pracy wątroby oraz woreczka żółciowego, tak samo jak i do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Następnie została ona zastępiona innymi lekami syntetycznymi.


Części wykorzystywane:
liście świeże bądź suszone, czasami sok wyciśnięty z całej rośliny.


Służy do ...

  • uśmierzania problemów trawiennych (uczucie ciężkości w żołądku, wolne trawienie, skurcze jelitowe, utrata apetytu;
  • redukuje poziom cholesterolu we krwi;
  • uśmierzanie objawów zespołu jelita drażliwego.

Dostępność: ekstrakty normalizowane o 5% stężeniu cynaryny (główny związek czynny w liściach karczocha), albo wyciągi, w których poziom ekstraktu jest 12:1 albbo 4:1.


Ostrzeżenie: w przypadku obstrukcji dróg żółciowych, ekstrakt z karczocha może wywołać skurcze i bardzo bolesne kolki wątrobowe. W przypadku kamieni żółciowych, należy najpierw skonsultować się z lekarzem, zanim zacznie się zażywać ekstrakty z karczocha.
 

Przeciwwskazania: ekstrakt z liści karczocha jest przeciwwskazany w przypadku obstrukcji dróg żółciowych, ponieważ stymulacja produkcji żółci może wywołać poważne problemy.
 

Działania niepożądane: spożywanie suplementów z karczocha może wywołać reakcje alergiczne u osób uczulonych na rośliny z rodziny złożonych (margeryki, astry, rumianek, itp.). Zażywanie karczocha może także okazyjnie wywołać czasowe łagodne zaburzenia: utrata apetytu, biegunki i wzdęcia.
 

Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.
 

Interakcje z lekami: nieznane.