Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)
Zwany również kasztanowcem białym. Drzewo to, pochodzące oryginalnie z półwyspu Bałkańskiego, jest bardzo powszechne dziś w Europie, zarówno ze względu na swoją wartość ornamentalną, jak również dzięki swoim właściwościom leczniczym.
Długo stosowano jego nasiona, liście, kwiaty oraz korę w leczeniu przeróżnych problemów krążenia żylnego: ciężkość i obrzęki nóg, hemoroidy, żylaki. Nasiona kasztanowców dawano także do jedzenia koniom, które cierpiały na zaburzenia oddychania. Od dawna też znano problemy związne z eskuliną, toksyną obecną w tej roślinie.
Próbowano więc wszystkiego, aby opracować proces produkcji pozwalający ją wyeliminować. Jednakże, dopiero w roku 1960, naukowcy niemieccy podjęli na nowo bardziej pogłębione badania, a w ich efekcie udało im się osiągnąć ekstrakty normalizowane i nietoksyczne, które są używane w naszych czasach. Dzisiaj, w Europie, wyciąg z nasion kasztanowca zwyczajnego jest jedną z głównych terapii przepisywanych przeciwko niewydolności żylnej.
Służy do...
- uśmierzanie objawów związanych z niewydolnością żył: bóle, obrzęki, ciężkość nóg;
- leczenie hemoroidów.
Ostrzeżenie: bezpieczne użycie kasztanowca zwyczajnego u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią nie zostało ustalone poza wszelką wątpliwością.
Działanie niepożądane: mimo, że nasiona, liście, kwiaty oraz kora kasztanowca zwyczajnego zawierają substancję potencjalnie toksyczną i antykoagulacyjną, czyli eskulinę, to ekstrakty normalizowane (pozbawione całkowicie eskuliny, organicznego związku chemicznego), nie prowokują zauważalnych skutków ubocznych. Rzadko mogą pojawić się podrażnienia skóry, mdłości, podrażnienia gastryczne.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane, jeśli chodzi o ekstrakty normalizowane, które są pozbawione eskuliny. Natomiast dane pochodzące z badania przeprowadzonego na szczurach wskazują, że ekstrakty normalizowane z nasion kasztanowca zwyczajnego mogą mieć działanie hipoglikemizujące, które można dodać do działania roślin stosowanych w leczeniu cukrzycy.
Interakcje z lekarstwami: nieznane, jeśli chodzi o ekstrakty normalizowane, które są pozbawione eskuliny.
Dostępność: należy szukać ekstraktów normalizowanych z escyną albo aescyną (od 16% do 20%). Ekstrakty normalizowane, w przeciwieństwie do całych nasion używanych w medycynie tradycyjnej, nie zawierają eskuliny, która jest substancją potencjalnie antykoagulacyjną, mogącą okazać się toksyczną w niektórych przypadkach.
Mimo, iż istnieją kremy i żele na bazie wyciągu z kasztanowca, nie ma zbyt wielu badań na ten temat. Biorąc jednak pod uwagę działanie escyny oraz jej tradycyjne zastosowanie, można przypuszczać, iż naprawdę tego typu produkty mogą wpływać na objawy związane ze złym krążeniem żylnym, przede wszystkim w przypadku powierzchniowych naczyń włosowatych.
Komentarze do: Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)