Kocimiętka (Nepeta L.)
Roślina ta rośnie dziko w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce. Nazwana została właśnie kocimiętką (miętą kocią), ponieważ koty, małe i duże, generalnie są bardzo pobudzane przez jej zapach. Jest to reakcja bardzo niezwykła, która charakteryzuje się stanem euforii towarzyszącym serii bardzo specyficznych zachowań: frenetyczne wąchanie, lizanie, potrząsanie głową, na przykład.
Uważa się, że reakcję tę prowokuje nepatalakton, substancja zawarta w roślinie, której struktura chemiczna bliska jest niektórym związkom obecnym w korzeniu waleriany.
Tradycyjnie, z kocimiętki robiono syrop, z jagodami oraz z kwiatami czarnego bzu, który służy do uśmierzania kaszlu oraz objawów kataru i grypy. Używano kocimiętki również, dawniej, jako środka stymulującego skurcze macicy w przypadku trudnego porodu, oraz do wywoływania menstruacji, ale to użycie jest przestarzałe w naszych czasach.
A napary z kocimiętki były bardzo cenione jako napoje, zanim odkryto herbatę w brytyjskich koloniach w Chinach. U ludzi, kocimiętka służyła raczej do uspokajania pobudzenia oraz bólu, nawet u dzieci - kolki u niemowląt oraz bóle wywoływane wyrzynaniem zębów, oraz nadmierne pobudzenie, na przykład.
Kocimiętka nie była przedmiotem badań naukowych przeprowadzanych na ludziach. Dlatego też jej zastosowanie opisane tutaj to tylko i wyłącznie zastosowania tradycyjne, ludowe. Obserwacje przeprowadzone na zwierzętach pokazują jednak, że jej właściwości uspokajające są naprawdę realne.
Służy do...
- leczenia bezsenności;
- leczenia pobudzenia;
- leczenia kaszlu;
- leczenia bólu głowy;
- leczenia zaburzeń gastrycznych pochodzenia nerwowego.
Dostępność: w postaci suszonych liści, w postaci płynnego koncetratu, w postaci olejku aromatycznego.
Ostrzeżenie: tradycyjnie, olejek aromatyczny jest zarezerwowany dla dorosłych. Jeśli chodzi o dzieci, stosuje się raczej suszone liście, napar z suszonych liści oraz koncentrat w płynie, a dawkowanie jest proporcjonalne do wagi ciała dziecka.
Uwaga: należy produkty te przechowywać poza zasięgiem dzieci, ponieważ doniesiono o jednym przypadku stanu letargicznego u dziecka, które zażyło zbyt duże ilości kocimiętki.
Przeciwwskazania: należy unikać kocimiętki w okresie ciąży albo w przypadku bardzo obfitych krwawień menstruacyjnych, ponieważ doniesiono o jej właściwościach stymulowania skurczów macicy.
Działanie niepożądane: nieznane, w przypadku zalecanych dawek. Ale bardzo silne dawki kocimiętki mogą spowodować bóle głowy oraz wymioty.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: efekty działania kocimiętki mogą teoretycznie dodać się do działania innych roślin albo suplementów, które mają właściwości uspokajajace i anksjolityczne.
Interakcje z lekarstwami: efekty działania kocimiętki mogą teoretycznie dodać się do działania leków, które mają właściwości uspokajajace i anksjolityczne.