Koper (Anethum graveolens)
Uprawiany w wielu regionach o umiarkowanym klimacie w Europie Wschodniej oraz w Rosji. Jego liści i nasion używamy jako przyprawy - zarówno do mięs, jaki i do sosów, likierów i konfitur. Właściwości kopru, aromatyczne i wspomagające trawienie, były już dobrze znane w starożytnym Egipcie oraz w Grecji, którzy używali go ze względu na jego działanie antyskurczowe oraz uspokajające.
W Średniowiczu, na piersi noszono woreczek z nasionami kopru, aby ustrzec się przed czarami i „złym okiem”. Jednakże, na całym świecie, koper był używany głównie ze względu na jego działanie pobudzające proces trawienia.
W zasięgu ręki w ogrodzie: w sezonie, świeże liście kopru zawierają porządne dawki olejku aromatycznego, ale bardzo szybko tracą swoje właściwości w procesie suszenia. Generalnie, w kuchni używamy świeżego kopru, ze względu na jego właściwości wiatropędne (które sprzyjają wydalaniu z organizmu gazów jelitowych) oraz trawienne (bardzo użyteczne, jeśli chodzi o trawienie ogórków, korniszonów oraz roślin strączkowych).
Nasiona kopru, zebrane w pełni dojrzałe oraz odpowiednio ususzone, zachowują swoje olejki aromatyczne oraz składniki aktywne, które w sobie zawierają. Możemy je przeżuwać albo drobno rozgnieść, aby zrobić z nich napar.
W Europie Wschodniej i generalnie w krajach słowiańskich, kopru używa się do marynat (jak, na przykład ogórki kiszone albo korniszony), co zapobiega namnażaniu się bakterii. Ale jego kulinarne zastosowanie posiada jedną bardzo interesującą stronę: sprzyja bowiem dobremu trawieniu.
Koper wchodzi także w skład wielu lekarstw, w Indiach i Europie, które leczą problemy trawienne. Nie należy go mylić z koprem włoskim (fenkuł włoski, koper słodki, Foeniculum vulgare Mill.). Obydwie rośliny się przypominają, ale różnią się smakiem. A fenukuł posiada jadalny korzeń, czego nie można powiedzieć o koprze „zwykłym”.
Służy do ...
- nasiona i olejek aromatyczny uśmierzają problemy trawienne, w tym wzdęcia, kolki, skurcze brzucha
- nasiona i olejek aromatyczny służą do uśmierzania bólów menstruacyjnych;
- nasiona i olejek aromatyczny pomagają zwalczać zły oddech. Wystarczy żuć około 3 g ziaren kopru (około 1 łyżeczka).
Ostrzeżenie: koper może wywołać alergie u osób uczulonych na rośliny z rodziny selerowatych (Apiaceae Lindl.), takich jak marchew, seler, koper włoski właśnie, kolendra.
Przeciwwskazania: kobiety ciężarne oraz karmiące piersią nie powinny zażywać olejku z kopru, ponieważ może mieć on działanie poronne i neurotoksyczne. Nie powinno się go dawać także dzieciom poniżej 1 roku.
Działanie niepożądane: nieznane w przypadku zalecanych dawek.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.
Interakcje z lekami: nieznane.
Komentarze do: Koper (Anethum graveolens)