Szukaj

Kurkuma

W sanskrycie, nazwa kurkumy brzmi haridra. Jest to główny składnik curry, czyli mieszanki przypraw wszechobecnej w kuchni indyjskiej. W medycynie ajurwedyjskiej, tak samo jak w tradycyjnej medycynie chińskiej, japońskiej, tajskiej oraz indonezyjskiej, kurkuma jest używana do stymulowania trawienia, przede wszystkim dlatego, iż zwiększa ona wydzielanie żółci.

Kurkuma źródło: wikipedia


W przeciągu lat, wyizolowano w kurkumie substancje, którym dano nazwę kurkuminoidów (kurkumina stanowi około 90% tych sładników). Chodzi o bardzo silne antyoksydanty, co może wyjaśnić pewną liczbę wskazań medycznych dla tej rośliny, przede wszystkim w leczeniu różnych problemów zapalnych: bóle reumatyczne, bóle stawowe, bóle menstruacyjne.

W Azji i w Indiach, używana jest także w przyśpieszaniu leczenia wrzodów, zranień oraz uszkodzeń wywołanych przez egzemę, na przykład.

W krajach azjatyckich, kurkuma to bardzo ceniona przyprawa. Od tysiącleci już posługiwano się nią jako środkiem tonizującym układ pokarmowy. Na Zachodzie, badania dotyczące jej zalet antynowotworowych wręcz się namnażają.

Służy do ...
  •  zapobieganie nowotworom;
  •  leczenie problemów trawiennych.

Silny antyoksydant:
wiemy, że rak jelita grubego jest o wiele mniej częsty w krajach, gdzie konsumuje się dużo kurkumy. Dziesiątki badań laboratoryjnych wykazało również, że kurkumina, główny składnik aktywny kurkumy, posiada w rzeczywistości działanie antynowotowrowe, mimo iż nie znamy jeszcze wszystkich mechanizmów.

To, co jest pewne, to fakt, że kurkuma ma bardzo silne właściwości antyoksydacyjne. Wielkie nadzieje pokładamy także w jej potencjale antyzapalnym.


Dostępność: należy wybierać ekstrakty, które zawierają bromelinę albo piperynę (piekący element znajdujący się w papryce). Są to substancję, które poprawiają absorpcję kukruminy. Inna opcja – zażywanie suplementów kurkumy w jedzeniu, ponieważ obecność tłuszczów zwiększa również absorpcję przyprawy.


Po hindusku: amatorzy kuchni hinduskiej ucieszą się. Aby uzyskać terapeutyczną dawkę, należy dodawać od 1,5 g do 3 g proszku z kurkumy do codziennego jadłospisu, czyli od ½ łyżeczki do 1 łyżeczki na dzień. To jest zresztą właśnie ta ilość, jaką większość ludzi w Indiach konsumuje każdego dnia dzięki tradycyjnemu curry.


Uwaga: w przypadku kamieni żółciowych albo wrzodów gastrycznych, należy skonsultować się z lekarzem, z farmaceutą albo z naturopatą, zanim zaczniemy zażywać dawkę terapeutyczną.


Ostrzeżenie: kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny unikać wielkiej ilości kurkumy.


Interakcje z lekarstwami: teoretycznie, działanie dużych dawek kurkumy może dodać się do działania tych leków, które mają właściwości antykoagulacyjne, takie jak warfaryna (kumadyna).


Dodatek tysiąclecia:
w Azji, od dawna ludzie znają właściwości konserwujące proszku z kurkumy. Przed pojawieniem się dodatków syntetycznych, służono się nią, aby zachowywać świeżość, smak oraz wartości odżywcze produktów pokarmowych.

Komentarze do: Kurkuma

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz