Szukaj

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Już Rzymianie korzystali z aromatycznych właściwości lawendy w łaźniach oraz perfumowali nią swoje ubrania oraz kąpiele. Jej nazwa zresztą pochodzi od słowa „lavare”, które po łacinie znaczy „myć”.

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) źródło: wikipedia


Niektóre właściwości medyczne lawendy są znane od Średniowiecza. W Średniowieczu, poznano właściwości dezynfekujące lawendy i używano jej do odkażania oraz do robienia okładów przeznaczonych do zwalczania dżumy. W XVI wieku, przebadano lawendę w celach leczniczych: została ona uznana za środek zmniejszający napięcie oraz środek antycukrzycowy. Dodatkowo, na początku XX wieku, pewien perfumiarz-chemik, który oparzył sobie ręce, zahamował postępowanie gangreny aplikując na ręce esencję z lawendy.

W szpitalach francuskich, przez wiele dziesięcioleci, stosowano olejki aromatyczne, w tym olejek z lawendy, aby dezyfekować powietrze i zapobiegać w ten sposób infekcjom mikrobowym oraz grzybiczym. Jego liczne wskazania oraz bezpieczeństwo użycia sprawiają, że olejek aromatyczny z lawendy jest wizytówką nowoczesnej aromaterapii.

Jest on również używany w medycynie ajurwedyjskiej, w Indiach, aby uśmierzyć stany depresyjne, którym towarzyszą problemy trawienne, tak samo jak i przez lekarzy buddyjskich z Tybetu, do leczenia niektórych problemów umysłowych. W Chile, lawenda służy do regulowania cyklu miesiączkowego. Roślina spokrewniona, lawandyna, jest mniej droga, ale jej skuteczność nie jest taka sama.


Dla celów medycznych używany olejku aromatycznego z lawendy albo suszonych kwiatów. Posługujemy się nimi drogą zewnętrzną (olejek albo kwiaty w wodzie do kąpieli), drogą doustną (napar albo olejek aromatyczny) albo jako inhalacja (olejek aromatyczny w dyfuzorze). Lawenda znajduje również wiele zastosowań w przemyśle perfumeryjnym, w przemyśle kosmetycznym, w produkcji detergentów, w kuchni (do aromatyzowania sorbetów albo lodów, na przykład). Torebki z suszoną lawendą, umieszczone pod poduszką, ułatwiają zasypianie.

Części wykorzystywane:
kwiaty.

Służy do ...


  •  lekka redukcja niepokoju psychicznego;
  •  leczenie pobudzenia;
  •  leczenie bezsenności;
  •  leczenie dolegliwości układu pokarmowego pochodzenia nerwowego;
  •  leczenie wzdęć;
  •  w balneoterapii, leczenie problemów krążenia;
  •  leczenie skurczów oraz bólów mięśniowych;
  •  leczenie bólów neurologicznych;
  •  leczenie bólów reumatycznych.

Ostrzeżenie: u niektórych osób, które cierpią na alergię, lawenda może wywołać podrażnienia albo zapalenie skóry.


Przeciwwskazania: stosowanie lawendy jest odradzane w czasie trzech pierwszych miesięcach ciąży.


Działanie niepożądane: lawenda jest generalnie dobrze tolerowana w dawkach zalecanych.


Interakcja z innymi roślinami albo suplementami:
działanie uspokajające lawendy może dodać się do dzialania innych produktów naturalnych, które mają podobny efekt.


Interakcje z lekarstwami: działanie uspokajające lawendy może dodać się do dzialania leków, które mają podobny efekt.

Komentarze do: Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz