Len zwyczajny - olej i nasiona (Linum usitatissimum)
Len uprawiany jest od bardzo dawna, między innymi dla jego łodyg, z których produkuje się tkaniny, ale również ze względu na jego właściwości odżywcze i lecznicze (nasiona). Wiemy dzisiaj, że te nasiona posiadają trzy bardzo użyteczne składniki: dużo włókien, związki chemiczne ogrywające rolę fitoestrogenów oraz kwas alfa-linolenowy, jeden z kwasów tłuszczowych omega-3.
Już starożytni Egipcjanie uprawiali len i znali jego włókna, jego wartości odżywcze oraz lecznicze. Lekarstwa na bazie nasion lnu są jeszcze częścią oficjalnej chińskiej farmakopei (zatwardzenia, sucha skóra) oraz ajurwedyjskiej (czyrak i wąglik, użytek zewnętrzny), tak samo jak i klasycznej medycyny weterynaryjnej, gdzie są one używane w leczeniu podrażnień zapalnych błon śluzowych.
Uwaga: całe nasiona lnu zachowują się dobrze w temperaturze pokojowej, ale w postaci zmielonej, lepiej jest je przechowywać w lodówce i zjeść w ciągu kilku tygodni. Olej z nasion lnu psuje się bardzo szybko. Należy go przechowywać w lodówce i zjeść zaraz po otwarciu. Jeśli z oleju albo ze zmielonych nasion unosi się nieprzyjemny zapach, oznacza to, że są zepsute i nie można ich jeść. Olej z lnu nie jest odpowiedni do gotowania ani smażenia, ponieważ nie znosi on ciepła.
Służy do ...
Nasiona:
- lekka redukcja niektórych czynników ryzyka chorób sercowych, w tym poziomu cholesterolu;
- leczenie przewlekłego zaparcia;
- leczenie syndromu wrażliwego jelita;
- leczenie zapalenia uchyłków jelit;
- leczenie zapalenia jelit spowodowanego nadużyciem środków przeczyszczających;
- leczenie zatruć pokarmowych;
- leczenie zapaleń jelitowych;
- leczenie objawów menopauzy;
- zapobieganie osteoporozie po menopauzie.
Nasiona zmielone w okładzie:
- leczenie zapaleń skórnych.
Olej:
- lekka redukcja niektórych czynników ryzyka chorób serca.
Dostępność: bardzo łatwo na rynku można znaleźć nasiona lnu, tak samo jak i olej wytłaczany na zimno i nierafinowany. Istnieją kapsułki z olejem z lnu, których cena jest wyższa.
Przeciwwskazania: unikać jedzenia nasion lnu w przypadku niedrożności jelit albo uchyłków jelitowych.
Działanie niepożądane: W zalecanych dawkach i kiedy używamy dużo wody, nasiona lnu nie prowokują, generalnie, żadnych skutków ubocznych, ale może się zdarzyć, iż nasiona lnu sprowokują powstawanie gazów jelitowych. Należy zacząć do małych dawek, a następnie zwiększać je stopniowo, przede wszystkim w przypadku osób, które są wrażliwe na działanie przeczyszczające nasion lnu.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: śluz zawarty w nasionach lnu może zmniejszyć bądź opóźnić absorpcję niektórych roślin i niektórych suplementów. Należy więc odczekać dwie godziny przed albo po zażyciu tych produktów.
Interakcje z lekarstwami: śluz zawarty w nasionach lnu może zmniejszyć bądź opóźnić absorpcję niektórych leków. Należy w związku z tym odczekać dwie godziny przed albo po zażyciu tych produktów.
Komentarze do: Len zwyczajny - olej i nasiona (Linum usitatissimum)