Lobelia rozdęta (Lobelia inflata)
Lobelia rozdęta jest rośliną rosnącą dziko w Ameryce Północnej oraz w części Rosji. Indianie północnoamerykańscy palili suszoną roślinę, aby uśmierzyć dolegliwości dróg oddechowych, oraz konsumowali ją, aby sprowokować wymioty w przypadku zatrucia.
Badania naukowe nad lobelią rozdętą praktycznie nie istnieją. Reputacja rośliny, głosząca, iż pomaga ona rzucić palenie, jest oparta na badaniach klinicznych przeprowadzonych w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Żadne z tych badań nie trwało dłużej niż 3 miesiące i nie przeprowadzono żadnej długoterminowej obserwacji. Krótko mówiąc, nic solidnego nie podpiera tej tezy, iż roślina ta mogłaby pomagać w odwyku nikotynowym.
Lobelia i lobelina Lobelina, główny alkalodid wchodzący w skład rośliny, wywołuje zauważalne efekty dla układu nerwowo-mięśniowego oraz dla układu nerwowego. Może ona również stymulować rozszerzanie oskrzeli, w ten sposób ułatwiając oddychanie. Działanie to może jednakże prowadzić do zapaści oddechowej (spadek rytmu oddychania), kiedy dawka lobelii rozdętej jest, nawet w niewielkim stopniu, zbyt wysoka.
Części wykorzystywne: części naziemne.
Służy do ...
- leczenie astmy;
- leczenie kokluszu;
- leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli.
Dostępność: można dostać suszoną lobelię u zielarzy, ale o wiele łatwiej jest znaleźć płynne ekstrakty w sklepach. Kilka kropli płynnego ekstraktu, trzy razy dziennie, według posologii zalecanej przez lekarza – w taki sposób leczy się astmę, koklusz i przewlekłe zapalenie oskrzeli.
Uwaga: nie dawać lobeli rozdętej dzieciom poniżej 6 roku życia. Dzieciom powyżej 6 roku życia zaleca się podawanie jednej trzeciej dawki przeznaczonej dla osób dorosłych.
Ostrzeżenie: nie przekraczać dawki przepisanej przez producenta.
Sprecyzowanie: wielu autorów wspomina, że lobelia jest rośliną niebezpieczną, a nawet śmiertelną, ale reputacja jest ta oparta na mało wiarygodnej informacji, datującej się z roku 1810. Fakt, iż nie odnotowano żadnego poważnego przypadku zatrucia, prawdopodobnie zawdzięczamy temu, iż kiedy tylko przekraczamy zalecaną dawkę lobeli rozdętej, pojawiają się mdłości i wymioty, zachęcające do zmniejszania przyjmowania dawki albo do przerwania leczenia.
Przeciwwskazania: lobelia rozdęta nie jest dobra w przypadku kobiet ciężarnych oraz kobiet karmiących piersią, z powodu lobeliny, którą zawiera. Ponieważ lobelia działa na produkcję i odkładanie dopaminy w organizmie, może ona, teoretycznie, zaostrzyć objawy choroby Parkinsona.
Działanie niepożądane: może spowodować mdłości i wymioty, otępienie, oszołomienie, zawroty głowy. Należy w takich przypadkach zmniejszyć dawkę albo przerwać leczenie. Objawy te znikną bardzo szybko. Dlatego też, zalecane jest rozpoczynanie kuracji od małych dawek, które można progresywnie zwiększać.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.
Interakcje z lekarstwami: nieznane.
Komentarze do: Lobelia rozdęta (Lobelia inflata)