Szukaj

Lucerna siewna (Medicago sativa)

Lucerna siewna jest rośliną wieloletnią z rodziny strączkowych, która mierzy do 30 cm do 70 cm wysokości. Prawdopodobnie pochodzi z Azji. Jako pożywienie dla ludzi, znamy przede wszystkim kiełki lucerny, popularne w sałatkach i surówkach.

Lucerna siewna (Medicago sativa) źródło: wikipedia


To Arabowie, niekwestionowani mistrzowie w hodowli koni, pierwsi stosowali lucernę, aby zwiększyć wartość odżywczą pożywienia przeznaczonego dla tych zwierząt. Ponieważ lucerna siewna należy do roślin strączkowych, stanowi ona dobre źródło protein.


Zastosowanie lucerny siewnej do celów medycznych nie zostało odnotowane w dziełach referencyjnych fitoterapii tradycyjnej. Nieoficjalne źródła jednak wpominają, iż była ona stosowana w uśmierzaniu bólów związanych z zapaleniami stawów, w leczeniu nieregularnych menstruacji, w dolegliwościach nerkowych oraz w dolegliwościach pęcherza, tak samo jak i w leczeniu cukrzycy, utraty apetytu oraz problemów trawiennych, a także do stymulowania laktacji.


W Chinach, wydaje się, iż lucernę siewną stosowano do leczenia kataru, tak samo jak i dolegliwości układu pokarmowego. W medycynie ajurwedyjskiej (Indie), liście lucerny służyły do ułatwiania trawienia, a nasiona do robienia okładów na czyraki.


Dzisiaj, producenci suplementów z lucerny wychwalają jej właściwości antycholesterolowe, jej ogromną wartość odżywczą albo jeszcze jej zawartość chlorofilu, który sprzyja eliminacji toksyn z organizmu.


Interesujemy się również jej zawartością fitoestrogenów, co wyjaśnia jej obecność w niektórych produktach sprzedawanych w celu uśmierzenia objawów menopauzy. Jednakże, żadne z tych zastosowań nie zostało potwierdzone naukowo.


Do zanotowania Nasiona lucerny, które nie są kiełkami, zawierają składnik toksyczny. Produkty naturalne dostępne na rynku są wszystkie zrobione z części naziemnych rośliny.


Części wykorzystywane: części naziemne w okresie kwitnięcia, liście, nasiona.

Służy do ...

  •  obniżania poziomu lipidów we krwi;
  •  redukowanie objawów menopauzy.

Dostępność:
lucerna siewna jest oferowana w wielu postaciach w handlu. Można dostać ekstrakty płynne, kapsułki zawierające suszony proszek albo koncentrat z suszonego soku, suplementy homeopatyczne w płynie. Jest ona również częścią składników wielu „suplementów zielonych” (proszek albo kapsułki z proszkiem). Dane są jednakże niewystarczające, aby zasugerować odpowiednią i skuteczną dawkę.

Ostrzeżenie: unikać konsumpcji wielkich ilości nasion lucerny siewnej, które nie są kiełkami.


Przeciwwskzania: osoby, chorujące na toczeń rumieniowaty układowy, powinny unikać spożywania nasion lucerny siewnej. Osoby, które mają osłabiony układ odpornościowy, powinny unikać zarówno nasion lucerny, jak i jej kiełków.


Działanie niepożądane:
rzadkie przypadki zapaleń skóry oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowych.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
nieznane.


Interakcje z lekarstwami:
nieznane.

Komentarze do: Lucerna siewna (Medicago sativa)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz