Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra)
Lukrecja gładka to roślina z rodziny strączkowatych, oryginalnie pochodząca z regionów Morza Śródziemnego. Od zawsze, ludzie stosowali korzenie lukrecji gładkiej, zarówno jako pożywienie, jak i lekarstwo. Zresztą, roślina ta wchodzi w skład całego mnóstwa różnych tradycyjnych preparatów medycznych.
Nie mylić: anyż gwiazdkowy (Illicium verum, anyż gwiaździsty, badian właściwy), posiada smak podobny do smaku lukrecji gładkiej, ale nie ma takich samych właściwości.
Służy do ...
- leczenie dolegliwości trawiennych (palenie w żołądku, niestrawność) w połączeniu z innymi roślinami;
- leczenie wrzodów żołądka oraz dwunastnicy;
- stymulacja systemu odpornościowego;
- leczenie żółtaczki;
- leczenie aft;
- leczenie chorób skóry (egzema, opryszczka, łuszczyca, zapalenie skóry...);
- leczenie zapaleń układu oddechowego (zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, katar, zapalenie tchawicy);
- zapobieganie wrzodom żołądka i dwunastnicy.
Ostrzeżenie: korzeń lukrecji gładkiej zawiera glicyryzynę, która, zażywana w wielkich ilościach, moża spowodować retencję płynów w tkankach, zwiększyć ciśnienie tętnicze oraz przyczynić się do utraty potasu z organizmu. Aby zredukować ryzyko takiego działania, ekstrakty z lukrecji, przeznaczone do celów medyczynych na dłuższą metę, są pozbawiane glicyryzyny (DGL – deglycyrrhizinated licorice).
Uwaga: fakt konsumowania lukrecji nie pozbawionej glicyryzyny w wielkich dawkach albo wielkich ilości produktów oraz pożywienia aromatyzowanego lukrecją, przez ponad 6 tygodni, może prowadzić do zatrucia.
Przeciwwskazania: odradza się używanie lukrecji w przypadku zapalenia dróg żółciowych, marskości wątroby, hipertonii, niedoboru potasu, ciężkiej niewydolności nerek.
- Ciąża – nadmiar glicyryzyny w okresie ciąży może spowodować przedwczesny poród.
Działanie niepożądane: glicyryzyna z lukrecji może, kiedy jest spożywana w sposób stały w nadmiarze (ponad 6 tygodni), wywołać symptomy zatrucia, takie jak bóle głowy, stan letargu, nadciśnienie, zatrzymywanie wody i sodu, utrata potasu.
Lukrecja niepozbawiona glicyryzyny, zażywana w wielkich ilościach, może spowodować spadek testosteronu oraz zaostrzyć impotencję, niepłodność oraz spadek pożądania seksualnego u mężczyzn.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: teoretycznie, rośliny i suplementy, które mają działanie przeczyszczające i moczopędne, i te, które wpływają na ciśnienie tętnicze, mogą zaostrzyć niepożądane działanie lukrecji.
Interakcje z lekarstwami: digitalina i jej pochodne (wrażliwość na digitalinę może zostać zaostrzona przez zażywanie lukrecji), leki diuretyczne pętlowe i tiazydowe (lukrecja i glicyryzyna może spowodować bardzo poważną utratę potasu), kortykosteroidy (działanie tych leków, zarówno korzystne, jak i niepożądane, może być zaostrzone przez zażywanie lukrecji), doustne leki antykoncepcyjne (mogą one zwiększyć wrażliwość na glicyryzynę).
Komentarze do: Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra)