Magnolia lekarska (Magnolia officinalis)
Magnolia lekarska jest wielkim pachnącym drzewem pochodzącym z Azji. Azjaci – przede wszystkim w Chinach i w Japonii - którzy znają właściwości kory magnolii oraz pąków jej kwiatów od wieków, a nawet od tysiącleci, od dawna dorzucają je, w głównej mierze, do licznych preparatów leczniczych, przeznaczonych do leczenia różnych problemów zdrowotnych.
Służy do ...
W tradycyjnej medycynie japońskiej i chińskiej:
Kora:
- leczenie niepokoju psychicznego;
- leczenie nerwowości;
- leczenie kaszlu;
- leczenie astmy;
- leczenie zaburzeń snu;
- leczenie spazmów jelitowych;
- leczenie wzdęć.
Pąki kwiatów:
- leczenie przekrwienia błon śluzowych nosa;
- leczenie zapalenia zatok.
Tradycyjna medycyna chińska zna korę magnolii lekarskiej również z jej właściwości ułatwiania krążenia energii (Qi). Uważa się, że związki, które są zawarte w pąkach kwiatów magnolii, mogą mieć działanie obniżające ciśnienie, antyzapalne, antyseptyczne, a także, iż mogą one hamować działanie czynników aktywujących płytki krwi.
Dostępność: korę z magnolii lekarskiej oraz pąki kwiatów ciężko jest dostać w sklepach z produktami naturalnymi. Należy więc skonsultować się z kompententym lekarzem praktykującym medycynę chińską albo japońską, aby uzyskać odpowiednie spersonalizowane leczenie na podstawie tej rośliny.
Produkty z magnolii lekarskiej
Dwa produkty zawierające ekstrakt z kory magnolii pojawiły się na rynku: Relora (produkowany w Stanach Zjednoczonych) oraz Estromineral serena (produkowany we Włoszech).
Relora zawiera ekstrakty znormalizowane z kory magnolii lekarskiej (oraz z innej rośliny); według producenta, produkt ten może przyczynić się do lepszego kontrolowania stresu oraz apetytu u osób cierpiących z powodu niepokoju psychicznego.
Estromineral serena zawiera ektrakt z kory magnolii lekarskiej, tak samo jak i magnez; według producenta, działanie antystresowe tej mieszanki przyczynia się do uśmierzania objawów związanych z menopauzą.
Przeciwwskazania: okres ciąży. Biorąc pod uwagę skład chemiczny magnolii, może okazać się (ale nie zostało to udowodnione), że roślina ta spowoduje poronienie.
Działania niepożądane: teoretycznie, kora magnolii lekarskiej może mieć, w dużych dawkach, działanie depresyjne na centralny układ nerwowy. Duże ilości pąków kwiatów magnolii mogą spowodować zawroty głowy, oszołomienie oraz podrażnienie oczu.
Interakcje z innymi roślinami oraz z suplementami: teoretycznie, działanie kory magnolii lekarskiej może dodać się do działania innych roślin i suplementów, które mają właściwości uspokajające oraz sprowokować większą senność.
Interakcje z lekarstwami: teoretycznie, działanie kory magnolii lekarskiej może dodać się do działania leków, które mają właściwości uspokajające (barbituriany), leków anksjolitycznych (benzodiazepiny) oraz działających depresyjnie na układ nerwowy.
Komentarze do: Magnolia lekarska (Magnolia officinalis)