Mangostan właściwy (Garcinia mangostana)
Mangostan właściwy jest okrągłym owocem, fioletowawym, o rozmiarach piłki golfowej. Jego skóra, nazywana także owocnią, jest gruba i gorzka. Owoc zwiera biały miąższ podzielony na 5-6 części, o smaku mieszającym przyjemnie kwaśne i słodkie.
W latach siedemdziesiątych XX wieku wyizolowano alfa-mangostynę, substancję antyoksydacyjną z rodziny ksantonów. Następnie, wkryto kolejną czterdziestkę ksantonów w mangostanie, przede wszystkim w skórce owoców.
Uwaga: niektórzy producenci albo dystrybutorzy mangostanu czynią aluzje do setek badań naukowych oraz artykułów na temat ksantonów oraz mangostanu. Jednakże, dane te pozostają bardzo wstępne i pochodzą z prób przeprowadzonych in vitro.
Części wykorzystywane: owoce i ich skóra, czasami liście oraz twardziel drzewa.
Wiele części mangostanu jest używanych w celach leczniczych w tradycyjnych farmakopeach azjatyckich (Chiny, Tajlandia, Indie, przede wszystkim...), generalnie w połączeniu z innymi roślinami.
Skóra owoców, liście rośliny oraz twardziel drzewa są, na przykład, używane do uśmierzania bólów brzucha, leczenia biegunki, infekcji, zapaleń, alergii, depresji oraz problemów skórnych. Zielarze w tych krajach posługują się także mangostanem właściwym w zapobieganiu chorobom serca i układu krążenia oraz nowotworom.
Od kilku lat kraje zachodnie bardzo interesują się przede wszystkim owocem mangostanu, ze względu na jego właściwości antyoksydacyjne.
Wskazania: sok z mangostanu, tak samo jak sok z goji albo z acai, przybywa do nas z daleka, z reputacją panaceum. Ale próby kliniczne są niewystarczające w tym temacie. W konsekwencji, niemożliwe jest ocenienie skuteczności tego owocu w prewencji albo leczeniu chorób.
Dostępność: możemy dostać owoce świeże, dostępne w zwykłych sklepach. Istnieje także sok z mangostanu. Można również dostać proszek z suszonych owoców do wymieszania z wodą.
Ostrzeżenie: doniesiono o przypadkach kwasicy mleczanowej, związanej z konsumpcją soku z owoców mangostanu. Kwasica mleczanowa jest anormalnym poziomem kwasu mleczanowego krwi, zazwyczaj przypisywanym złemu natlenieniu tkanek.
Przeciwwskazania: ciąża oraz okres karmienia piersią, ponieważ dane naukowe są niewystarczające w tym temacie.
Działanie niepożądane: nieznane, poza przypadkami alergii na rośliny z rodziny kluzjowatych (dziurawcowatych), takich jak dziurawiec oraz garcynia cambogia.
Interakcje z innymi roślinami oraz suplementami: teoretycznie, działanie mangostanu może dodać się do działania roślin i suplementów, które mają właściwości antykoagulacyjne albo które hamują wychwyt zwrotny serotoniny.
Interakcje z lekarstwami: teoretycznie, działanie mangostanu może dodać się do działania leków antykoagulacyjnych, antyhistaminowych, inhibitorów fosfodiesterazy albo selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Teoretycznie, działanie mangostanu może zaszkodzić działaniu leków stosowanych w chemioterapii, które mają działanie oksydacyjne.