Melisa lekarska (Melissa officinalis)
Pochodząca z regionów otaczających Morze Śródziemne, melisa lekarska od bardzo dawna jest doceniana jako roślina lecznicza, przede wszystkim w leczeniu układu nerwowego oraz układu pokarmowego.
Melisa wchodzi w skład uniwersalnej farmakopei już od czasów antycznej Grecji. Od bardzo dawna uprawia się ją praktycznie wszędzie, w celach leczniczych i kulinarnych. Indianie Północnoamerykańscy wcale nie byli wyjątkiem. Tradycyjne zastosowania dla tej rośliny były praktycznie takie same, niezależnie od kultury i od miejsca: układ nerwowy, układ trawienny, krążenie krwi, odporność.
Często, zielarze mieszają melisę z innymi roślinami, takimi jak mięta pieprzowa (do leczenie problemów trawiennych) albo waleriana (do leczenia zaburzeń nerwowych). Aby uśmierzyć kolki u niemowląt, herbaty ziołowe zawierające melisę, koper oraz rumianek mogą być użyteczne.
W roku 1978 roku, badacze niemieccy odkryli działanie melisy przeciwko wirusom. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku, przeprowadzono badania nad tą rośliną w leczeniu opryszczki wargowej, która jest wywołana wirusem.
Części wykorzystywane: całe rośliny.
Służy do ...
Użytek zewnętrzny:
- leczenie opryszczki ;
- leczenie opryszczki płciowej ;
- leczenie zaburzeń snu.
Użytek wewnętrzny:
- uśmierzanie niepokoju psychicznego ;
- uśmierzanie pobudzenia ;
- uśmierzanie zaburzeń snu ;
- leczenie lekkich bólów brzucha (skurcze żołądkowo-jelitowe);
- uśmierzanie nerwowości;
- uśmierzanie palpitacji serca pochodzenia nerwowego.
Dostępność: na rynku, można znaleźć olejek z melisy, koncentrat w płynie z melisy, a także kremy, maści oraz balsamy zawierające melisę. Jeśli chodzi o suszone liście tej rośliny, można je dostać w sklepach zielarskich albo po prostu jako ziołową herbatkę do picia (w torebeczkach do zaparzania).
Uwaga: wewnętrzne użycie olejku aromatycznego z melisy wymaga nadzoru lekarskiego lub kompetentnego aromaterapeuty. Melisa może zwiększyć działanie alkoholu.
Przeciwwskazania: używanie melisy jest odradzane kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią.
Działanie niepożądanie: nieznane.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: zażywanie innych roślin albo suplementów uspokajających w tym samym czasie, co zażywanie melisy, może zwiększyć działanie uspokajające.
Interakcje z lekarstwami: melisa lekarska może zwiększyć efekt leków uspokajających. Teoretycznie, melisa może zaszkodzić działaniu niektórych leków przepisywanych pacjentom cierpiącym z powodu zaburzeń tarczycy.
Melisa i alkohole Istnieją również likiery alkoholowe zawierające melisę i inne rośliny. Na przykład, likier benedyktyński oraz likier La Chartreuse, które zostały stworzone jeszcze w Średniowieczu oraz w okresie renesansu, w klasztorach francuskich. Nazywano je więc eliksirami, eliksirami długiego życia albo likierami zdrowia. Znamy również wodę na bazie melisy - Eau de mélisse des Carmes, stworzoną jeszcze w roku 1611, przez mnichów z Paryża.
Komentarze do: Melisa lekarska (Melissa officinalis)