Mięta pieprzowa (Mentha x piperita)
Mięty to rodzaj roślin wieloletnich. Występuje ich wiele gatunków. Sama mięta pieprzowa ma wiele odmian, które uprawiane są na całym świecie. Związkiem charakterystycznym dla wszystkich mięt jest mentol. Mięta pieprzowa zawiera go w większych ilościach niż inne gatunki. To dlatego przede wszystkim z tej rośliny produkujemy olejek aromatyczny, który jest bardzo powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym.
Olejek miętowy można również znaleźć w składzie licznych preparatów farmaceutycznych: syropy oraz pastylki przeciwko kaszlowi i katarowi, balsamy, maści, kremy, środki antyseptyczne, miejscowe środki znieczulające...
Służy do ...
Olejek aromatyczny drogą wewnętrzną:
- uśmierzanie problemów zespołu jelita drażliwego;
- uśmierzanie objawów dyspepsji (wraz z olejkiem aromatycznym z kminku);
- uśmierzanie objawów kataru;
- uśmierzanie mniejszych dolegliwości trawiennych.
Olejek aromatyczny drogą zewnętrzną:
- leczenie zapaleń dróg oddechowych oraz jamy ustnej;
- uśmierzanie objawów kataru i kaszlu;
- uśmierzanie objawów bólów reumatycznych, mięśniowych oraz neuralgicznych;
- uśmierzanie bólów głowy;
- uśmierzanie podrażnień skóry.
Liście:
- uśmierzanie skurczów żołądkowo-jelitowych;
- uśmierzanie dolegliwości dróg żółciowych;
- uśmierzanie wzdęć;
- leczenie zatruć żołądkowo-jelitowych.
Dostępność: miętę pieprzową możemy znaleźć w wielu postaciach - suszone liście, czysty olejek, pastylki oraz ekstrakty w płynie zawierające olejek, a także preparaty do skóry na bazie olejku (maści, kremy, balsamy). Można dostać również pastylki i kapsułki, które rozpuszczają się w jelitach.
Ostrzeżenie: okres ciąży - mimo że mięta jest często zalecana kobietom ciężarnym, w celu uśmierzania mdłości, to nie wykazano jeszcze poza wszelką wątpliwością, że olejek jest nieszkodliwy dla płodu.
Przeciwwskazania: nie stosować olejku drogą wewnętrzną w przypadku obstrukcji dróg żółciowych, zapalenia pęcherzyka żółciowego albo poważnego uszkodzenia wątroby.
Działanie niepożądane: pastylki, które rozpuszczają się w żołądku, mogą czasami spowodować oparzenia żołądka. U niektórych wrażliwych osób, pastylki z dużą zawartością mentolu albo olejku mogą bardzo poważnie podrażnić śluzówkę jamy ustnej. Odnotowano również rzadkie przypadki alergii na miętę aplikowaną na skórę.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nie należy zażywać w tym samym czasie suplementów żelaza i mięty pieprzowej, ponieważ może ona zaszkodzić absorpcji żelaza.
Interakcje z lekarstwami: leki zmniejszające ilość kwasu żołądkowego oraz lekarstwa stosowane w leczeniu wrzodów żołądkowych mogą rozpuścić otoczki pastylek albo kapsułek rozpuszczanych w jelitach. Należy więc zażywać pastylki miętowe na dwie godziny przed lub po tych lekarstwach. Olejek z mięty pieprzowej, w użyku wewnętrznym, może wchodzić w interakcję z cyklosporyną, lekarstwem immunosupresyjnym stosowanym w przypadku przeszczepów organów.
Komentarze do: Mięta pieprzowa (Mentha x piperita)