Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
Nagietek lekarski jest roczną rośliną kwitnącą, którą uprawiamy od dawna, we wszystkich regionach o umiarkowany klimacie. Nie ma ona wielkich wymagań, jeśli chodzi o glebę. Jej zastosowanie kulinarne, medyczne oraz kosmetyczne było znane już w starożytnych kulturach indiańskich i arabskich, tak samo jak w Grecji.
Z kwiatów nagietka wyciągano żółtą farbę do materiałów tekstylnych. Były one także używane w kuchni pod nazwą „szafran dla biednych”, gdyż nadawały smak i kolor niektórym daniom.
Roślinę tę uprawia się w ogrodach w Europie już od XII wieku. Była ona używana w celu wywoływania menstruacji, wywoływania potów w przypadku gorączki oraz do leczenia żółtaczki.
W XIX wieku, lekarze eklektyczni amerykańscy używali nagietka lekarskiego z innymi roślinami, w celu leczenia wrzodów, zapalenia spojówek, oparzeń oraz powierzchniowych uszkodzeń skóry.
Służy do...
Aplikacja skórna:
- leczenie zapaleń skóry;
- leczenie zapaleń błony śluzowej gardła oraz jamy ustnej;
- leczenie ran;
- leczenie owrzodzeń kończyn dolnych;
- leczenie egzemy;
- leczenie zapalenia spojówek;
- leczenie oparzeń.
- leczenie żółtaczki;
- uśmierzanie bólów menstruacyjnych;
- regulacja cyklu kobiecego;
- zwalczanie infekcji i zapaleń układu trawiennego;
- leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy;
- leczenie spazmów żołądkowo-jelitowych.
Dostępność: istnieją suszone kwiaty nagietka lekarskiego oraz ekstrakt płynny (na bazie alkoholu). W przypadkach produktów takich jak olej, krem albo maść nagietkowa, powinny one zawierać conajmniej od 2% do 5% wyciągu z kwiatów. Można także dostać krople do oczu na bazie nagietka lekarskiego.
Uwaga, nagietek lekarski przypomina bardzo margeretkę (jastrun właściwy, Leucanthemum vulgare Lam.), ale jego liście są żółte. Nie należy go także mylić z kniecią błotną (Caltha palustris), która należy do innej rodziny botanicznej.
Przeciwwskazania: nieznane.
Działanie niepożądane: istnieje pewne ryzyko alergii u osób, które są już alergikami, albo które są wrażliwe na rośliny z rodziny złożonych, takie jak margaretka, mniszek lekarski i jeżówka. W przebiegu niektórych doświadczeń, zaobserwowano lekkie reakcje skórne. Mimo bardzo powszechnego stosowania, doniesiono tylko o jednym przypadku wstrząsu anafilaktycznego, w Rosji.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: może się zdarzyć, że wysokie dawki nagietka zażywane wewnętrznie zwiększą efekt działania roślin uspokajających (waleriana, chmiel, na przykład).
Interakcje z lekarstwami: może się zdarzyć, że wysokie dawki nagietka zażywane wewnętrznie zwiększą efekt działania lekarstw przepisywanych na zwalczanie niepokoju psychicznego oraz bezsenności.
Komentarze do: Nagietek lekarski (Calendula officinalis)