Orzech włoski - liście (Juglans regia)
Orzech włoski to ogromne drzewo liściaste, które odnajdujemy w większości regionów o umiarkowanym klimacie całego globu. Pochodzenia azjatyckiego, prawdopodobnie chińskiego, orzech włoski miał być najpierw uprawiany w Persji (dzisiejszy Iran), zanim rozprzetrzenił się wszędzie, na całym świecie.
Jest to drzewo, które daje orzechy. Jego zastosowanie do celów leczniczych było znane już kilka tysięcy lat temu. W Ameryce Północnej, znajdujemy dwa gatunki orzecha włoskiego, orzech czarny (Juglans nigra) oraz orzech szary (Juglans cinerara). Orzech włoski może żyć nawet do 300 lat, a osiągnąć nawet ponad 30 metrów wysokości.
Dawniej, stosowano również korę orzecha włoskiego jako środka przeczyszczającego oraz oczyszczającego (oczyszczanie krwi), przede wszystkim u Indian Północnoamerykańskich. Ci ostatni stosowali zresztą korę dwóch gatuków orzecha występujących w Ameryce Północnej (Juglans nigra i Juglans cinerara), które zawierają prawie takie same substancje aktywne, które odnajdujemy w gatunku Juglans regia.
Kora ta również służyla do leczenie infekcji i zapaleń przewodu pokarmowego, spowodowanych przez pasożyty jelitowe. Zielarze używają również kory z gałązek orzecha włoskiego, ze względu na ich właściwości antyseptyczne i grzybobójcze.
W ostatnim czasie, badacze zainteresowali się bliżej owoacami orzecha włoskiego, które zawierają olej wyjątkowo interesujący z powodu jego unikatowego profilu podstawowych kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, typu omega-3 i omega-6. Sprawia to, że orzech jest produktem żywnościowym niezwykle cennym, jeśli chodzi o zapobieganie chorobom kardiowaskularnym oraz naczyń wieńcowych.
Części wykorzystywane: liście, kora, owoce.
Służy do...
Do użytku zewnętrznego:
- leczenie łagodnych zapaleń skóry;
- leczenie nadmiernego pocenia rąk i stóp;
- uśmierzania podrażnień skóry, egzemy, podrażnień słonecznych, mniejszych oparzeń, łupieżu.
Mimo że tradycja zaleca zażywanie drogą doustną naparów z liści albo z kory, jako środków przeczyszczających albo oczyszczających, to jednakże wielu ekspertów bardzo silnie sugeruje ograniczenie się jedynie do zastosowania zewnętrznego, z powodu prawodopodobnego działania toksycznego orzecha włoskiego.
Dostępność: najbardziej znanym i powszechnym produktem jest płynny ekstrakt. Można również dostać suszone liści.
Uwaga: liście orzecha nie powinny być używane przez osoby uczulone na orzechy.
Ostrzeżenie: ponieważ liście orzecha włoskiego szkodzą rozwojowi komórek warstwy powierzchniowej skóry, powinny one być używane z wielką ostrożnością. Nie należy więc stosować kompresów z wodoodpornego opatrunku. Nie należy aplikować wywarów z liści orzecha włoskiego na wielkie powierzchnie ciała.
Działanie niepożądane: nieznane.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.
Interakcje z lekarstwami: nieznane.
Komentarze do: Orzech włoski - liście (Juglans regia)