Ostropest plamisty (Silybum marianum)
Roślina pochodząca z regionów basenu Morza Śródziemnego. Jest to roślina roczna albo dwuletnia. Dziś występuje także w Ameryce Północnej, w Kanadzie oraz w Meksyku.
Z rośliną tą wiąże się legenda dotycząca Marii Panny. W czasie podróży między Egiptem i Palestyną, w momencie, kiedy karmiła piersią małego Jezusa, kilka kropel mleka miało upaść na kępy ostów. Stąd więc białe unerwienie, tak charaktersytyczne dla liści tego gatunku.
Legenda ta też być może wyjaśnia tradycyjne zastosowanie, nigdy nie udowodnione zresztą, które chciałoby, aby roślina ta stymulowała produkcję mleka kobiecego.
Starożytni Grecy znali już właściwości ostropestu plamistego pomagające w leczeniu zaburzeń wątroby oraz dróg żółciowych. Zalecano zażywanie soku z tej rośliny w połączeniu z miodem, co miało pomagać w eliminacji nadmiaru żółci.
W Średniowieczu z kolei, mówiona, że roślina może „przepędzać melancholię”, stan związany z różnymi chorobami wątroby. W XIX wieku, lekarze amerykańscy używali ostropestu plamistego do leczenia żylaków, zaburzeń menstruacyjnych, przekrwienia wątroby, zaburzeń woreczka żółciowego oraz zaburzeń nerek.
Dzisiaj, w Europie, znajdujemy tę roślinę w wielu preparatach farmaceutycznych przeznaczonych do leczenia dolegliwości wątroby. Europejczycy uprawiali również ostropest plamisty do celów kulinarnych: liście przygotowywano tak jak szpinak, na przykład, a palone nasiona - tak jak kawę.
Części wykorzystywane: dojrzałe ziarna, pozbawione pióropusza.
Służy do...
- leczenie zaburzeń trawienia;
- leczenie zatruć wątroby.
W Europie, lekarze używają ekstraktów z ostropestu plamistego z lekarstwami syntetycznymi do leczenia różnych zaburzeń wątroby, jak na przykład marskość albo zapalenie wątroby.
Dostępność: można znaleźć ekstrakty normalizowane, zawierające do 70% albo do 80% sylimaryny, czyli substancji aktywnej rośliny. Niektóre produkty zawierają również fosfatydylcholinę, która sprzyją absorpcji sylimaryny przez organizm. Dostępne są również kapsułki zawierające ekstrakty z ostropestu plamistego.
Uwaga: leczenie chorób wątroby wymaga diagnozy oraz nadzoru lekarskiego.
Ostrzeżenie: konsumpcja ostropestu plamistego może wywołać reakcje alergiczne u osób cierpiących z powodu uczulenia na rośliny z rodziny złożonych (margaretka, astry, rumianek...). Bezpieczne zastosowanie ostropestu plamistego u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią nie jest ustalone poza wszelką wątpliwością.
Działanie niepożądane: rzadko, lekkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: działanie antycukrzycowe sylimaryny może dodać się do działania innych roślin o takich samych właściwościach (żeń szeń, na przykład) .
Interakcje z lekarstwami: sylimaryna może poprawić kontrolę glikemii oraz zmniejszyć odporność na insulinę.
Komentarze do: Ostropest plamisty (Silybum marianum)