Papaina (Carica papaya L.)
Papaja, czyli melonowiec właściwy (Carica papaya L.), który rośnie w tropikach, produkuje bardzo ceniony owoc, czyli właśnie słynną papaję. Krzew melonowca właściwego mierzy od czterech od sześciu metrów, a owoce o pomarańczowym miąższu, kiedy są dojrzałe, charakteryzują się miękkością oraz słodkim smakiem. Kiedy owoc jest jeszcze zielony, można go jeść jako warzywo.
Tradycyjnie, zbiera się lateks z liści melonowca oraz korę z jego owoców, aby leczyć różne problemy trawienne, tak samo jak i leczyć rany oraz urazy, które goją się źle. Papaina jest składnikiem chemicznym, głównym składnikiem tego lateksu, i to właśnie ten enzym służy do trawienia protein (dokładnie tak samo jak niektóre enzymy ludzkie, produkowane przez trzustkę).
Trzustka produkuje enzymy proteolityczne, takie jak trypsyna oraz chymotrypsyna, które są niezbędne dla dobrego trawienia protein. Niektóre rośliny zawierają podobne enzymy, które są zdolne do rozkładania proteinowych molekuł. Tak jest właśnie w przypadku papainy oraz bromeliny z ananasa. Niezależnie od źródła pochodzenia - zwierzęce czy też roślinne - enzymy proteolityczne mają jedną wspólną cechę: uczestniczą w procesie trawienia protein.
Papaina znajduje się właśnie w lateksie między korą i miąższem owocu, i w mniejszym stopniu w liściach drzewa. Miąższ owocu, który zawiera jej znacznie mniej, nie może stanowić źródła pokarmowego tego enzymu.
Służy do ...
- leczenia problemów trawiennych.
Dostępność: w znacznej mierze, papaina jest jednym ze składników preparatów zawierających kilka enzymów. Dawkowanie enzymów oraz ich stopień aktywności biologicznej mogą się więc zmieniać z produktu na produkt. Należy przestrzegać więc zaleceń producenta albo specjalisty od spraw zdrowia (lekarza, farmaceuty...).
Przeciwwskazania: unikać konsumpcji papainy w przypadku ciąży, ponieważ substancja ta może mieć działanie poronne.
Działanie niepożądane: zażycie dużych ilości papainy może podrażnić ścianki przełyku. Niektóre nadwrażliwe osoby, przede wszystkim te, które są uczulone na lateks, mogą mieć reakcje alergiczne na papainę.
Interakcje z roślinami i suplementami: teoretycznie, działanie papainy może dodać się do działania tych roślin i suplementów, które mają właściwości antykoagulacyjne albo przeciwpłytkowe.
Interakcje z lekarstwami: teoretycznie, działanie papainy może dodać się do działania tych leków, które mają właściwości antykoagulacyjne albo przeciwpłytkowe.
Ekstrakt z papai sfermentowany: chodzi o produkt japoński, który odnosi pewne sukcesy na rynku europejskim oraz w Stanach Zjednoczonych, znany pod nazwą „Immun’Age”. Jest to produkt pochodzący z procesu fermentacji miąższu owocu. Ekstrakt ten nie zawiera papainy. Jego działanie terapeutyczne (stymulowanie układu odpornościowego) polega raczej na jego właściwościach antyoksydacyjnych.
Komentarze do: Papaina (Carica papaya L.)