Szukaj

Passiflora (Passiflora incarnata)

Nazywana również męczennicą cielistą, roślina ta, pochodzi z ciepłych regionów Ameryki, tropikalnych i subtropikalnych. Jest to roślina pnąca, której Indianie amerykańscy używali w wielkich ilościach, zarówno w kuchni, jaki i do leczenia wielu dolegliwości. Jej owalne owoce są pomarańczowe, mięsiste, odświeżające, bogate w witaminę C i jadalne.

Passiflora (Passiflora incarnata) źródło: wikipedia


Osadnicy europejscy poznali tę roślinę od Indian, a następnie rozpopularyzowali ją na swoim starym kontynencie, gdzie jeszcze dzisiaj passiflora wchodzi w skład wielu preparatów medycznych. Uprawia się ją w Europie, w Ameryce Północnej oraz w Azji.

Mimo że skład chemiczny passiflory jest dobrze znany, to jeszcze nie określono z całą pewnością składników odpowiedzialnych za jej uspokajające działanie. Roślina zawiera bowiem różne substancje, które mogą mieć takie działanie: alkaloidy indolowe, flawonoidy, glukozydy.

Jak uważają specjaliści, możliwe jest, że to właśnie wspólne działanie tych różnych aktywnych składników wyjaśnia skuteczność męczennicy cielistej. W rzeczywistości, każdy z nich jest obecny w wystarczającej ilości, aby wyjaśnić takie działanie rośliny. Odkryto zresztą nową molekułę BZF moiety, która ma być przyczyną korzystnego działania passiflory.


Części wykorzystywane:
części naziemne. Zbieramy części naziemne w momencie powstawania owoców.

Służy do ...
  •  zmniejszanie stresu i niepokoju;
  •  redukowanie objawów astmy;
  •  uśmierzanie nerwowości;
  •  uśmierzanie skurczów mięśniowych;
  •  uśmierzanie bólów nerwowych;
  •  uśmierzanie problemów trawiennych;
  •  uśmierzanie problemów ze snem pochodzenia nerwowego.

Dostępność: można dostać na rynku kapsułki albo pastylki, tak samo jaki i płynny ekstrakt. Suszona passiflora (części naziemne) jest dostępna na wagę w sklepikach zielarskich. W niektórych produktach, które mają mieć właściwości uspokajające, męczennica cielista jest często powiązana z innymi roślinami, takimi jak waleriana, melisa, chmiel i głóg.


Ostrzeżenie: nie należy podawać męczennicy cielistej małym dzieciom, o ile nie jest to zalecane przez specjalistę. Z powodu jej uspokajającego i usypiającego działania, lepiej jest powstrzymać się przed prowadzeniem samochodów i innych maszyn, kiedy zażywamy męczennicę cielistą.


Przeciwwskazania: kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.


Działanie niepożądane: w dawkach zalecanych, passiflora zazwyczaj jest bezpieczna. Rzadko, mogą pojawić się mdłości.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
działanie uspokajajace i usypiające męczennicy cielistej może dodać się do działania innych roślin, takich jak chmiel, waleriana, rumianek, melisa, kava, dziurawiec, etc.


Interakcje z lekarstwami: passiflora może zwiększyć uspokajające i usypiające działanie niektórych leków uspokajających, anksjolitycznych, antydepresyjnych i antykoagulacyjnych. Skonsultujcie się z profesjonalistą (lekarzem, farmaceutą, naturopatą...).

Komentarze do: Passiflora (Passiflora incarnata)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz