Szukaj

Propolis, kit pszczeli

Propolis, nazywany jest również woskiem propolisowym, żywicą propolisową albo balsamem propolisowym, ale zawsze chodzi o ten sam produkt. Substancja ta jest wytwarzana przez pszczoły, z różnych żywic, które te owady zbierają na pąkach oraz korze drzew, i do których dorzucają wosk oraz ślinę.

Propolis, kit pszczeli źródło: wikipedia

Pszczoły pokrywają propolisem całą wewnętrzną powierzchnię ula, aby zapewnić mu nieprzemakalność oraz solidność, a także aby chronić go przez mikrobami i grzybami.


Jego kolor może się zmieniać od jasnego żółtego do bardzo ciemnego brązowego, prawie czarnego, przechodząc przez całą gamę brązów, w zależności od typu żywicy zebranej przez robotnice.

Generalnie, przypisuje się właściwości terapeutyczne (antyseptyczne, antybakteryjne oraz antyoksydacyjne) propolisu jego zawartości flawonoidów (pinocembryna, galangina, pinobanksyna, przede wszystkim). Ta zawartość może jednakże się bardzo zmieniać z jednego produktu na drugi, głównie ze względu na miejsce zbiorów.

W Egipcie faraonów, propolis służyl do balsamowania zwłok, podczas gdy antyczni Grecy używali go jako lekarstwo na rany oraz problemy skórne. W tradycyjnym zielarstwie, propolis od dawna uważany jest za skuteczne lekarstwo w walce z infekcjami każdego rodzaju, zarówno drogą wewnętrzną, jak i zawnętrzną. Posiada on gorzki smak i wydziela słodki zapach.


Służy do ...

Użytek zewnętrzny :

  • leczenie opryszczki płciowej;
  • leczenie zapalenia pochwy;
  • leczenie zapalenia dziąseł;
  • przyśpieszenie gojenia ran błony śluzowej jamy ustnej;
  • zapobieganie próchnicy;
  • przyśpieszenie leczenia oparzeń;
  • leczenie ran oraz uszkodzeń skóry.


Użytek wewnętrzny:

  • zapobieganie i leczenie infekcji dróg oddechowych;
  • leczenie brodawek;
  • wzmacnianie układu odpornościowego.


Dostępność:
można dostać naturalny propolis w kawałkach albo w postaci kapsułek, w pastylkach, jako gumę do żucia, w ekstraktach płynnych albo suchych, w naparach, w płynach do płukania ust, w pastach do zębów, w maściach. Jest on również częścią składników, w różnych ilościach, niektórych syropów, lekarstw na bazie rośliny, albo suplementów witaminowych oraz mineralnych.


Ostrzeżenie: należy natychmiast przerwać aplikowanie propolisu w przypadku skórnej reakcji alergicznej. Ryzyko pojawienia się alergii na propolis wzrasta wraz z długością leczenia. Nie należy stosować go dłużej niż 2 albo 3  kolejne tygodnie. Osoby uczulone na słynny Tiger Balm, albo na balsam z topoli, są o wiele bardziej narażone na pojwienie się uczulenia na propolis.


Przeciwwskazania:
osoby uczulone na produkty pszczele nie powinny używać propolisu.


Działanie niepożądane:
reakcje alergiczne.


Interakcje z roślinami i suplementami:
nieznane.


Interakcje z lekarstwami:
propolis może poprawić skuteczność niektórych leków przeciwgrzybiczych albo antybiotyków.