Szukaj

Przęśl skrzypowata i efedryna (Ephedra sinica, E. equisetina, E. intermedia, rodzina roślin)

Tradycyjne zastosowanie przęśli skrzypowatej ma już tysiące lat – przede wszystkim w Indiach, w Chinach oraz w Japonii – głównie w leczeniu astmy, alergii oddechowych oraz przekrwienia nosa. Jej działanie stymulujące jest przypisywane dwóm składnikom: efedrynie właśnie oraz pseudoefedrynie, które obydwie mają właściwości podobne do właściwości adrenaliny.

Przęśl skrzypowata i efedryna  (Ephedra sinica, E. equisetina, E. intermedia, rodzina roślin) źródło: wikipedia

Z powodu działania niepożądanego, potencjalnie bardzo ciężkiego w skutkach, produkty zawierające efedrynę są aktualnie bardzo ściśle kontrolowane w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Produkty na bazie przęśli skrzypowatej do tradycyjnego użycia są jeszcze dozwolone, ale stężenie aktywnych związków w nich jest również kontrolowane przez prawo.

Służy do ...

  •  leczenia przekrwienia nosa;
  •  leczenia lekkiej astmy.

Efedryna Główna substancja aktywna przęśli skrzypowatej to efedryna. Jest to bardzo silny środek stymulujący, przeciwwskazany niektórym osobom, u których nadużycie efedryny spowodowało wielokrotnie bardzo ciężkie skutki niepożądane, czasami nawet śmierć.

W związku z tym w 2002 roku, na przykład, w Kanadzie, ograniczono dawki do 8 mg efedryny (400 mg przęśli) oraz dzienną maksymalną dawkę do 32 mg (1 600 mg przęśli). Wszystkie produkty przekraczające te normy są usuwane z rynku kanadyjskiego.


Dostępność: konkretnie, bardzo ciężko dostać w wolnej sprzedaży efedrynę w kapsułkach, w pastylkach albo w naparach, czy też preparaty zwierające tę substancję. Poza tym, sprzedaż tej rośliny na wagę jest zakazana.

Lekarze praktykujący medycynę tradycyjną jednakże stosują prześl skrzypowatą w leczeniu swoich pacjentów w ramach terapii spersonalizowanej.


Ostrzeżenie: należy przerwać stosowanie, kiedy pojawiają się następujące objawy: bóle piersiowe, ciężkie bóle głowy, krótki oddech, zawroty głowy, zaburzenia snu, mdłości.


Przeciwwskazania:
efedryna jest niezalecana osobom, które cierpią na zakrzepicę naczyń wieńcowych, cukrzycę, jaskrę, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia mózgowego, zaburzenia nadnerczy, zaburzenia tarczycy, depresję, niepokój, pobudzenie, problemy z oddawaniem moczu, przerost prostaty.

Efedryna jest również przeciwwskazana w przypadku: kobiet ciężarnych i karmiących piersią, osób leczonych inhibitorami monoaminooksydazy (rodzina antydepresantów), a także dzieci poniżej 6 roku życia.


Działanie niepożądane:
donoszono już o przypadkach bezsenności, pobudzenia nerwowego, podrażnienia, bólów głowy, wymiotów, zaburzeń mikcji, tachykardii, wywołanych hiperintesywnym działaniem efedryny, z faktu, iż jest to środek stymulujący centralny układ nerwowy. Ale dawki zalecane nie przedstawiają sobą takiego ryzyka.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
rośliny i suplementy zawierające kofeinę zwiększają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych związanych z nadmierną stymulacją centralnego układu nerwowego.
Interakcje z lekarstwami: z lekami antycukrzycowymi, z antydepresantami, z lekami antyzapalnymi, z lekami przeciwko migrenie, z lekami nasercowymi.

Komentarze do: Przęśl skrzypowata i efedryna (Ephedra sinica, E. equisetina, E. intermedia, rodzina roślin)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz