Szukaj

Ruszczyk kolczasty (Ruscus aculeatus)

Ruszczyk kolczasty jest krzewem o trwałych liściach, który rośnie dziko na południu Europy oraz na Bliskim Wschodzie. Jako produkt leczniczy stosowane są kłącza (części podziemne) uprawianego krzewu.

Ruszczyk kolczasty (Ruscus aculeatus) źródło: wikipedia

Powszechnie stosowany od starożytności jako środek moczopędny, jako środek uśmierzający bolesne menstruacje oraz jako środek zwalczający obrzęki żylne, ruszczyk kolczasty w Europie również długo był stosowany w leczniu zaparć, dolegliwości układu moczowego oraz bólów brzucha, ale praktycznie popadł w zapomnienie na początku XX wieku.

Dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, odkryto w laboratorium działanie skurczające naczynia krwionośne tej rośliny, co usprawiedliwia jej zastosowanie w leczeniu przeróżnych problemów pochodzenia naczyniowego, przede wszystkim puchnięcia nóg, ciężkości nóg, hemoroidów oraz żylaków - w latach 1950, dwóch naukowców francuskich (Lapin et Sannié), wyizolowało z kłączy ruszczyka dwie saponiny (saponozydy) sterydowe, ruskogeninę oraz neoruskogeninę. Bardzo silne zwężąjące  naczynia krwionośne właściwości tych związków sprawiły, iż roślina ta jest powszechnie stosowana w leczeniu różnych problemów naczyniowych.


Służy do ...


  • w połączeniu z leczeniem klasycznym, pomaga w leczeniu żylaków oraz innych objawów niewydolności naczyniowej;
  •  leczenie obrzęków.

Dostępność:
można znaleźć suche ekstrakty z ruszczyka kolaczastego, w jego najczystszej formie. Istnieją również różne produkty farmaceutyczne przeznaczone do leczenia żylaków i innych problemów niewydolności żylnej, które zawierają ruszczyk kolczasty, poza innymi składnikami. Są to kapsułki, pastylki, ampułki do połykania oraz czopki. Istnieją również kremy i maści do zewnętrznego użycia. Produkty te najlepiej znane są we Francji.


Ostrzeżenie:
z powodu właściwości zwężających naczynia krwionośne, ruszczyk kolczasty może przyczyniać się do zwiększenia ciśnienia tętniczego u osób cierpiących na nadciśnienie. Niektóre osoby mogą być uczulone na tę roślinę.


Przeciwwskazania:
nieznane.


Działanie niepożądane:
rzadko, mdłości oraz lekkie problemy trawienne.


Interakcje z innymi roślinami oraz suplementami:
teoretycznie, właściwości ruszczyka kolczastego mogą dodać się do działania roślin i suplementów, które mają właściwości zwężania naczyń krwionośych, takich jak przęśl skrzypowata (efedryna).

Może on również zaszkodzić działaniu roślin i suplementów, które mają właściwości rozciągania naczyń krwionośnych, takich jak bocznia (palma karłowata).


Interakcje z lekarstwami: teoretycznie, właściwości ruszczyka kolczastego mogą dodać się do działania leków, które mają właściwości zwężania naczyń krwionośych, a także zaszkodzić działaniu leków, które mają właściwości rozciągania naczyń krwionośnych, takie jak beta-blokery.

Komentarze do: Ruszczyk kolczasty (Ruscus aculeatus)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz