Szukaj

Ślaz zaniedbany (Malva neglecta L.)

Ślaz zaniedbany jest to gatunek rośliny powszechnie występujący w Europie, Azji i Afryce Północnej. Jest to roślina pochodzenia irano-turańskiego, jednoroczna lub wieloletnia. Rośnie najczęściej przy drogach i polach, na podłożu glinianym.

Ślaz zaniedbany (Malva neglecta L.)

Ślaz osiąga wysokość od 8 do 40 cm. Liście w nasadzie są sercowate z wyraźnie wyodrębnionymi klapami z płytko karbowanymi brzegami, owłosione. Wyrastają na bardzo długich (do 25 cm) ogonkach. Kwiaty ślazu są stosunkowo drobne, w kieliszkowtym kształcie, wyrastają po kilka w kątach liści na szypułkach o różnej długości.

Działki kielicha osiągają długość od 5 do 7 mm są równowąskolancetowate, zaostrzone, z płaskim brzegiem i zrośnięte z kieliszkiem składającym się z trzech równowąskolancetowatych działek. Korona składa się z pięciu bladoróżowych płatków, dwu- lub trzykrotnie dłuższych od kielicha. Kwiaty kwitną od czerwca do września.

Zastosowanie lecznicze

Napar z kwiatów i liści może być stosowany jako płukanka do gardła lub do picia, zalecany w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła, krtani i żołądka, w przewlekłym, męczącym kaszlu, w przeziębieniach, chrypce, anginie, astmie oskrzelowej, rozedmie płuc.

Odwar sporządzony z kwiatów i liści można pić przy zaparciach, nieżycie oskrzeli, żołądka i jelit, a także w przypadku zatrzymania miesiączki.

Kąpiele z dodatkiem odwaru z kwiatów i liści ślazu wykazują działanie silnie odkażające i osłaniające, przyspieszają także gojenie ran i uszkodzeń skóry. Kwiaty ślazu są jadalne, mogą być więc doskonałym dodatkiem do surówek i sałatek.
Kwiaty ślazu zaniedbanego są powszechnie dostępne w aptekach i sklepach zielarskich.

Autor: Małgorzata Sypniewska

Komentarze do: Ślaz zaniedbany (Malva neglecta L.)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz