Stewia (Stevia rebaudian)
Stewia jest małym krzewem pochodzącym z Ameryki Południowej. Od wieków, Indianie południowoamerykańscy z tego regionu używali jego liści w kuchni oraz jako leku. Dzisiaj, uprawiany jest on w celach handlowych w wielu regionach świata. Stewia jest bowiem bardzo ceniona jako zamiennik cukru: jej siła słodząca jest o wiele większa, ale nie zawiera ona żadnych kalorii.
Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, to właśnie Japończykom udało się wyciągnąć stewiozydy (substancje roślinne, odpowiedzialne za słodki smak) ze stewii, które zostały skomercjalizowane przez Japończyków jako słodzik oraz dodatek do żywności.
Jego zastosowanie bardzo szybko rozpowszechniło się w całej Azji oraz w Ameryce Południowej, gdzie jest on obecny w wielu produktach spożywczych: poczynając od sosou sojowego, kończąc na napojach gazowanych, przechodząc przez gumę do żucia, tortille oraz ciastka ryżowe.
W niektórych krajach, takich jak Kanada, na przykład, stewia oraz jej ekstrakty zostały dozwolone pod pewnymi warunkami, jako składnik leczniczy i nieleczniczy w naturalnych produktach zdrowotnych. Natomiast, nie została ona zaakceptowana jako słodzik stołowy albo dodatek do przetworzonej żywności.
Części wykorzystywane: liście.
Służy do...
- redukowanie ciśnienia tętniczego;
- obniżanie poziomu cukru we krwi.
Dostępność: w sklepach, można dostać stewię w dwóch głównych postaciach. Jest to proszek z suszonych liści oraz ekstrakt znormalizowany z liści. Jeśli chodzi o proszek, to jego siła słodzenia jest od 10 do 15 razy większa niż siła cukru. Liście stewii jednak posiadają gorzkawy posmak, który może nieco przypominać inną roślinę - lukrecję. Ekstrakt znormalizowany z kolei (conajmniej 90% stewiozydów), jest sprzedawany w postaci białego proszku albo płynu. Jego siła słodzenia jest o wiele, wiele większa niż siła cukru rafinowanego, bo aż od 100 do 300 razy.
Zastosowanie terapeutyczne
Działanie stewii przypisuje się stewiozydom, które krzew ten zawiera. Aby uzyskać pożądany efekt terapeutyczny, należy więc zażywać ekstrakt znormalizowany, na którego etykietce widnieje zawartość stewiozydów. Aby obniżyć ciśnienie tętnicze, należy zażywać od 250 mg do 500 mg stewiozydów dziennie, 3 razy na dzień.
Uwaga: zaleca się osobom cierpiącym na cukrzycę typu 2, nadciśnienie oraz niedociśnienie, aby często kontrolowały swoje ciśnienie oraz poziom glukozy we krwi, jeśli zażywają stewię.
Przeciwwskazania: zaleca się kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią, aby unikały konsumowania wielkich ilości stewii.
Działanie niepożądane: nieznane.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: działanie stewii może dodać się do działania tych roślin i suplementów, które służą do obniżania poziomu ciśnienia albo poziomu cukru we krwi.
Interakcje z lekarstwami: działanie stewii może dodać się do działania tych leków, które służą do obniżania poziomu ciśnienia albo poziomu cukru we krwi.
Komentarze do: Stewia (Stevia rebaudian)