Świerzbiec właściwy (Mucuna pruriens)
Wolna sprzedaż suplementów świerzbca właściwego generalnie jest zakazana, ponieważ roślina ta zawiera levodopę. Świerzbiec właściwy jest rośliną strączkową pnącą, rosnącą w regionach tropikalnych (Indie, Afryka, Ameryka – Ameryka Centralna, Ameryka Południowa oraz Karaiby). W Indiach i w Brazylii, ludzie posługują się tą rośliną, aby uśmierzyć objawy choroby Parkinsona.
W Indiach, stosuje się ją również w leczeniu zaburzeń erekcji oraz aby uśmierzyć całe mnówstwo innych dolegliwości, takich jak dyzenteria albo guźlica.
W krajach, gdzie świerzbiec właściwy jest w wolnej sprzedaży, w Stanach Zjednoczonych, na przykład, producenci oraz dystrybutorzy dają wiele zapewnień, nieudokumentowanych zresztą naukowo: przede wszystkim, podkreślają oni korzystne właściwości tej rośliny na poziomie libido, na poziomie układu nerwowego, a także na poziomie produkcji hormonów wzrostu (właściwości przeciwko starzeniu). Wszystko to, jeśli chodzi o działanie u ludzi, pozostaje do udowodnienia.
Części wykorzystywane: groszek oraz część wewnętrzna strączka.
Służy do ...
- leczenie choroby Parkinsona.
- leczenie choroby Parkinsona;
- leczenie niepłodności męskiej;
- leczenie zaburzeń erekcji;
- leczenie pasożytów wewnętrznych;
- leczenie braku menstruacji;
- leczenie bolesnych menstruacji;
- leczenie cukrzycy;
- stymulowanie libido;
- wzmacnianie organizmu.
Dawkowanie: informacje są niewystarczające, aby zasugerować odpowiednią dawkę.
Uwaga: leczenie choroby Parkinsona powinno się obywać pod nadzorem lekarskim.
Przeciwwskazania: zawartość levodopa (albo L-dopa) w świerzbcu właściwym sprawia, że rośliny tej należy unikać w przypadku zaburzeń sercowo naczyniowych, zaburzeń wątrobowych albo zaburzeń psychicznych, cukrzycy, wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz raka skóry. Kobiety ciężarne oraz karmiące piersią również powinny unikać tej rośliny.
Działanie niepożądane: czasami, mdłości, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bezsenność, zaburzenia ruchowe, napady dyskinetyczne (zaburzenia w wykonywania ruchu).
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: działanie świerzbca właściwego może dodać się do działania innych roślin i supelementów, które mają właściwości hipoglikemizujące albo hipotensyjne. Witamina B6 oraz kava mogą zmniejszać działanie dopaminy, która jest zawarta w świerzbcu zwyczajnym.
Interakcje z lekarstwami: zawartość lewodopy w świerzbcu zwyczajnym może sprowokować interakcje z następującymi lekarstwami: leki anestetyczne, leki antydepresyjne, leki trójcykliczne, leki antypsychotyczne, leki hipotensyjne, leki hipoglikemizujące, oraz inhibitory monoaminooksydazy (IMAO).
W medycy klasycznej, lewodopa stanowi podstawowe leczenie choroby Parkinsona, co potwierdza zasadność tradycji ajurwedyjskiej (tradycyjna medycyna hinduska), która leczy tę chorobę przy pomocy świerzbca od tysięcy lat.
Komentarze do: Świerzbiec właściwy (Mucuna pruriens)