Szanta zwyczajna (Marrubium vulgare L.)
Szanta zwyczajna jest rośliną wieloletnią z rodziny mięt, która rośnie w wielu regionach półkuli północnej, wzdłuż dróg oraz na terenach działkowych. Od czasów starożytności, uznaje się jej właściwości łagodzące kaszel, tak samo jak jej właściwości insektobójcze. Szantę zwyczają uważa się również za antidotum przeciwko wielu truciznom.
Większość narodowych farmakopei europejskich, farmakopea indyjska oraz farmakopea australijska, uznają zastosowanie szanty zwyczajnej w leczeniu infekcji dróg oddechowych, przede wszystkim tych, które dotykają oskrzeli. Próby kliniczne na myszach wskazują, że szanta zwyczajna ma właściwości antyspazmatyczne, przeciwbólowe oraz antyzapalne.
Właściwości te, poza tym, że przyczyniają się do uśmierzania zaburzeń trawiennych, wyjaśniają również zastosowanie szanty zwyczajnej w medycynie tradycyjnej do leczenia różnych problemów układu oddechowego. Zaobserwowano również dobre działanie mikrobobójcze gatunku Marrubium globosum.
W Stanach Zjednoczonych, aż do pojawienia się antybiotyków, szanta zwyczajna była uznawana za lekarstwo przeciwko infekcjom dróg oddechowych, ale od tamtego czasu jest ona zakazana z powodu braku prób klinicznych przeprowadzonych na ludziach.
Starożytni Grecy używali szantę przeciwko ugryzieniom wściekłych psów. W medycynie ajurwedyjskiej (Indie), u Aborygenów w Australii oraz u Indian Północnoamerykańskich, szanta zwyczajna służyła do leczenia infekcji dróg oddechowych. Zresztą, roślina ta także w naszych czasach służy do aromatyzowania niektórych wyrobów cukierniczych. A Anglicy produkują również piwo na bazie szanty zwyczajnej.
W Europie, produkuje się wiele syropów oraz pastylek, które zawierają szantę zwyczają, produktów, które można znaleźć również na półkach w aptekach oraz w sklepach z produktami naturalnymi, również w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.
Części wykorzystywane: kwiaty.
Służy do ...
- leczenia braku apetytu;
- leczenie zaburzeń trawiennych (przede wszystkim wzdęć oraz gazów);
- leczenie kaszlu;
- leczenie zapalenia oskrzeli;
- leczenie kataru oraz infekcji dróg oddechowych;
- uśmierzanie bólów.
Dostępność: można na rynku dostać napary z szanty zwyczajnej, ekstrakty w płynie oraz syropy i pastylki. Jeśli chodzi o zażywanie, należy przestrzegać posologii producenta.
Uwaga: może się zdarzyć (ale nie jest to potwierdzone), że roślina przyczyni się do obniżania poziomu cukru we krwi.
Przeciwwskazania: kobiety ciężarne - szanta zwyczajna może mieć działanie stymulujące skurcze mięśni macicy i wywołać poronienie.
Działanie niepożądane: nieznane.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: teoretycznie, działanie szanty zwyczajnej może dodać się do działania tych roślin i suplementów, które obniżają poziom cukru we krwi.
Interakcje z lekarstwami: teoretycznie, działanie szanty zwyczajnej może dodać się do działania tych lekarstw, które są przeznaczone do leczenia cukrzycy, w celu obniżania poziomu cukru we krwi.
Komentarze do: Szanta zwyczajna (Marrubium vulgare L.)