Tasznik pospolity (Capsella bursa pastoris)
Tasznik pospolity to jedna z pierwszych roślin, które kolonizują nagą ziemię. Dlatego też, przyczynia się ona do redukcji efektów erozji gleb wynikającej z działaniu deszczu albo wiatru. Roślina ta odznacza się nadzwyczajną płodnością, dlatego też jest wyjątkowym utrapieniem dla ogrodników. Z tego względu występuje też praktycznie na całej planecie - uważany za chwast, tasznik pospolity rozprzestrzenił się na całej ziemi, rośnie na każdej glebie i w każdym klimacie.
Zbieramy jego części naziemne, kiedy roślina kwitnie.
Czy to się je?
Tak. W Europie, je się młode różyczki liści, surowe bądź ugotowane, zwłaszcza wiosną. Można je również konserwować w drodze laktofermentacji. W Japonii, tasznik pospolity i jego liście należą do siedmiu tradycyjnych wiosennych ziół, siekanych i gotowanych z ryżem i innymi dzikimi roślinami.
Lekko słodkie, białe kwiaty można dodawać do sałatek. Można również wyciskać sok ze świeżej rośliny i dodawać go do soku warzywnego. W końcu, małe nasiona posiadają piekący smak, co czyni z nich interesującą przyprawę.
Co leczy?
Jak większość roślin z rodziny kapustowatych, tasznik pospolity służyć może do zwalczania szkorbutu. Poza tym, ma mieć ona właściwości antyseptyczne, użyteczne do leczenia infekcji dróg moczowych, a także może rozbijać kamienie nerkowe. Używa jej się do leczenia chorób pęcherza, przede wszystkim u osób starszych.
Ale tasznik pospolity jest najlepiej znany ze swoich właściwości hemostatycznych. Używano go w czasie Pierwszej Wojny Światowej do leczenia krwotoków.
Służył on również do hamowania różnych typów krwotoków z macicy, które dotykają młode dziewczyny w okresie dojrzewania albo kobiety w okresie menopauzy - tasznik ma hamować obfite i nieregularne okresy. Oprócz tego, żylaki, hemoroidy, hemofilia, hematuria korzystają z jego działania hemostatycznego.
Aczkolwiek, niektórzy specjaliści dyskutują nad tymi właściwościami, ponieważ uważają, iż działanie terapeutyczne tasznika nie jest związane z samą rośliną, ale z pewnym grzybem, który żyje z nią w symbiozie. Ale hipoteza ta nie została udowodniona.
Inna hipoteza zakłada, iż związki aktywne rośliny ulatniają się bardzo szybko po zebraniu, dlatego zaleca się, aby używać ją wyłącznie świeżą, niezależnie czy miałabyć to nalewka czy napar.
Oprócz tego, z powodu jej właściwości ściągających, używa się ją przeciwko biegunce. Przypisuje jej się również moc stymulowania krążenia oraz obniżania ciśnienia krwi. Tasznik pospolity jest również używany przeciwko epilepsji oraz dolegliwościom nerwowym.
Drogą zewnętrzną, można aplikować świeżą roślinę na rany, a w szczególności na rany cięte, które obficie krwawią. Tak samo, moża zahamować krwotoki z nosa, umieszczając na nozdrzu wacik nasączony sokiem z rośliny. Jeśli chodzi o Chińczyków, to zapewniają oni, iż roślina ta, a raczej jej nasiona, poprawia wzrok.
Komentarze do: Tasznik pospolity (Capsella bursa pastoris)