Tymianek (Thymus vulgaris)
Ludzie używają tymianku od tysięcy lat, niezależnie czy chodzi o oczyszczanie powietrza (palenie rośliny), czy też jako aromat w kuchni oraz w napojach alkoholowych. W naszych czasach, w Europie, tymianek zalicza się do roślin najczęściej zalecanych przeciwko kaszlowi oraz zapaleniom dróg oddechowych.
W Ameryce Północnej, jedna z najbardziej popularnych marek do płukania jamy ustnej (Listerine), tak samo jak i niektóre pasty do zębów, zawierają tymol (jeden z aktywnych składników ekstraktu z tymianku).
Części wykorzystywane: liście i kwiaty.
Służy do ...
Do użytku wewnętrznego:
- leczenie bronchitu (w połączeniu z ektraktem z korzenia pierwiosnka);
- uśmierzanie kaszlu;
- uśmierzanie problemów trawiennych;
- uśmierzanie mniejszych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
- jako płyn do płukania jamy ustnej oraz gardła;
- leczenie zapaleń błony śluzowej jamy ustnej;
- leczenie nieprzyjemnego oddechu;
- zapobieganie i zwalczanie płytki nazębnej;
- zapobieganie i zwalczanie bakterii jamy ustnej, które powodują próchnicę (w połączeniu z eukaliptolem oraz z mentolem);
- leczenie niektórych mniejszych ran skórnych;
- leczenie niektórych infekcji skórnych.
Dostępność: najbardziej praktyczną formą jest ekstrakt w płynie. Jeśli chcemy używać suszonych bądź świeżych liści, aby zrobić napar, wybierajmy rośliny uprawiane biologicznie. Jeśli chodzi o olejki zapachowe, są one używane przede wszystkim w dyfuzorze, w aromaterapii.
Uwaga: nie należy połykać tymiankowego olejku zapachowego, o ile nie jesteśmy pod obserwacją kompetentnego aromaterapeuty, ponieważ jest on toksyczny po przekroczeniu pewnej ilości.
Nie należy nigdy aplikować olejku zapachowego z tymianku na skórę bez wcześniejszego rozpuszczenia go w oleju roślinnym (5% maksymalnie).
Ostrzeżenie: należy unikać tymianku w przypadku alergii na rośliny z rodziny Labiatae (wargowe, rodzina mięt). Osoby wrażliwe na pyłek selera albo brzozy, mogą być również wrażliwe na tymianek.
Przeciwwskazania: niektóre źrodła zalecają kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią unikanie ekstraktów oraz koncentratów tymiankowych.
Działanie niepożądane: przy aplikacji – okazjonalna alergia. Przy użytku wewnętrznym – czasami podrażnienia oraz palenie w żołądku.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.
Interakcje z lekarstwami: z czynnikami pro- albo antytarczycowymi, może się zdarzyć, teoretycznie, że tymianek zaszkodzi działaniu leków przeznaczonych do leczenia dolegliwości gruczołu tarczycy.
Łysienie plackowate
Według rezultatów niektórych badań, mieszanka olejków zapachowych z rozmarynu, z lawendy, z tymianku oraz z orzech cedrowego może być użyteczna dla ludzi cierpiących na łysienie plackowate. Recepta jest następująca: 3 krople rozmarynu, 2 krople tymianku, 3 krople lawendy, 2 krople orzecha cedrowego, 3 ml olejku jojoba, a wszystko to dodane do 20 ml oleju z pestek winogron.