Winorośl właściwa (Vitis vinifera)
Winorośl właściwa jest rośliną, która produkuje winogrona, z których z kolei my wytwarzamy wino. Istnieje wiele odmian winorśli, ale ich właściwości lecznicze są porównywalne. W tej notatce zajmujemy się w szczególności produktami wyciąganymi z liści winorośli właściwej oraz pestkami jej winogron. Roślina najprawdopodobniej pochodzi z regionów Morza Śródziemnego oraz ze Środkowego Wschodu.
Właściwości terapeutyczne Główne działanie terapeutyczne winorośli właściwej jest przypisywane trzem typom związków:
- kwercetyna i jej pochodne, flawonoidy obecne przede wszystkim w liściach;
- oligo-proantyocyjanidyny (OPC), flawonoidy skoncentrowane przede wszystkim w pestkach;
- resweratrol, czyli polifenol, który znajdujemy przede wszystkim w skórce czerwonych winogron (czerwone wino również zawiera ten składnik).
Badania biomedyczne interesują się bardzo substancjami zawartymi w winorośli właściwej, a także w produktach z tej rośliny, takich ja czerwone wino, na przykład, ponieważ mogą mieć one korzystne działanie dla zdrowia ludzkiego.
Części wykorzystywane: liście, owoce i pestki.
Służy do ...
Pestki winogron oraz liście:
- leczenie niewydolności żylnej;
- leczenie żylaków.
- uśmierzanie stresu oczu spowodowanego przez oślepienie;
- przyśpieszanie leczenia obrzęków powstających przy ranach albo po operacji chirurgicznej; - leczenie dolegliwości siatkówki;
- zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym.
- leczenie podrażnień oczu;
- leczenie hemoroidów.
Dostępność: można dostać ekstrat z pestek winogron oraz ekstrakty z liści. Jeśli chodzi o ekstrakt z pestek winogron, można dostać głównie pastylki oraz kapsułki. Upewnijcie się więc, że etykietka nosi wzmiankę „znormalizowane OPC”, co potwierdza obecność w ilościach wystarczających terapeutycznych związków chemicznych. Z kolei, ekstrakt z liści jest mniej powszechny i znajdujemy go w postaci płynnego ekstraktu albo suchego, a najczęściej związany jest z innymi składnikami.
Ostrzeżenie: działanie długoterminowe ekstraktu z pestek winogron nie jest znane, tak więc zaleca się kobietom ciężarnym, kobietom karmiącym piersią, osobom cierpiącym na zaburzenia pracy wątroby, a także dzieciom, unikanie tego typu produków.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: w wysokich dawkach, działanie oligo-proantycyjanidyn może teoretycznie dodać się do działania tych roślin lub supelementów, które mają właściwości antykoagulacyjne (czosnek, żeń szeń, koniczyna łąkowa, wierzba), albo przeciwpłytkowe (glinko biloba, czosnek, żeń szeń syberyjski).
Interakcje z lekarstwami: w wysokich dawkach, działanie oligo-proantycyjanidyn może teoretycznie dodać się do działania tych leków, które mają właściwości antykoagulacyjne (warfaryna, aspiryna, na przykład), albo przeciwpłytkowych (aspiryna, clopidogrel, na przykład).
Komentarze do: Winorośl właściwa (Vitis vinifera)