Zielone produkty pokarmowe
Zielone produkty pokarmowe to przede wszystkim mieszanka złożona z całego mnóstwa różnych odwodnionych substancji: żółte kiełki zbóż albo roślin strączkowych (lucerna), sok z kiełków zbóż, warzywa (brokuły, kalafior, kapusta, brukselka, na przykład), owoce, algi, ziarna, włókna pokarmowe, rośliny lecznicze, esktrakty z różnych roślin i wiele innych składników, które mogą zmieniać się znacząco z produktu na produkt.
Produkty zielone zawierają wiele naturalnych aktywnych substancji: karotenoidy, antyoksydanty, aminokwasy, enzymy, proteiny, kwasy nukleinowe, witaminy i minerały, prebiotyki, probiotyki. Są one również generalnie ubogie w sód i tłuszcze oraz bogate we włókna pokarmowe. Nie zawierają także cholesterolu.
Mieszanka ta powstała, aby dostarczyć, w jednym produkcie, całej gamy podstawowych składników odżywczych. Produkty te są sprzedawane w postaci proszku do wymieszania z sokiem albo z wodą, albo w postaci pastylek lub kapsułek. Produkty zielone można znaleźć w sklepach z produktami naturalnymi. Są one kupowane przez osoby, które mają wrażenie, że nie odżywiają się prawidłowo, ponieważ produkty te są postrzegane jako pewny środek dostarczenia sobie pewnej liczby podstawowych składników odżywczych.
Przeciwwskaznia: konsumpcja produktów zielonych jest niewskazana w przypadku kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz dzieciom. W przypadku alergii, należy dobrze przeczytać listę składników danego produktu. Na przykład, pyłek pszczeli albo mleczko pszczele są często substancjami uczulającymi.
Działanie niepożądane: czasami, lekkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe (wzdęcia, gazy).
Interakcje z roślinami albo z suplementami: nieznane.
Interakcje z lekarstwami: niektóre produkty zielone zawierają witaminę E. Teoretycznie, działanie dużych dawek witaminy E może dodać się do tych leków syntetycznych, które mają właściwości antykoagulacyjne albo przeciwpłytkowe.
Zielone produkty pokarmowe zawierają również dużo witaminy K. Witamina ta jest niezbędna, między innymi, dla koagulacji krwi. Osoby zażywające więc leki antykoagulacyjne, powinny jeść takie produkty, w których zawartość witaminy K jest względnie stała.
Jak to smakuje? Smak produktów zielonych jest kwestią ... gustu, przede wszystkim, ale także ich wyglądu oraz konsystencji. Wszystkie proszki są ciemnozielone, co daje gęsty płyn tego samego koloru, który nie wygląda szczególnie apetycznie. Aby zamaskować smak bardzo silnie skoncentrowanych mieszanek, producenci proponują wersje o różnych smakach owocowych.
Dawki: dane naukowe nie są wystarczające, aby zasugerować odpowiednie dawki. Zalecenia producentów również się zmieniają w zależności od produktu. Najczęściej, zaleca się zażywanie od 3 g do 9 g dziennie proszku wymieszanego z sokiem albo z wodą.
Komentarze do: Zielone produkty pokarmowe