Żurawina (Vaccinium macrocarpon)
Żurawina była częścią tradycyjnej farmakopei Indian amerykańskich. Autochtoni posługiwali się nią przede wszystkim do zapobiegania i leczenia infekcji dróg moczowych. Zwyczaj ten zaadaptowali koloniści europejscy, a spopularyzowali go lekarze niemieccy w XIX wieku. Następnie, żurawinę porzucono ze względu na coraz powszechniejsze zastosowanie antybiotyków.
Dzisiaj, odkrycie właściwości antyoksydacyjnych tych małych czerwonych owoców sprawiło, że o żurawinie znów zaczęto dużo mówić. Blisko 98% światowej produkcji żurawiny pochodzi z Ameryki Północnej. Zbiera się tam żurawinę rosnącą dziko, ale uprawy w środowiskach półsztucznych rozwinęły się bardzo szeroko w przeciągu kilku ostatnich lat.
Służy do...
- zapobieganie infekcjom dróg moczowych (badania wykazały skuteczność suplementów oraz soku żurawinowego u kobiet z grupy ryzyka);
- leczenie infekcji dróg moczowych;
- zapobieganie infekcjom dróg moczowych spowodowanych problemami neurologicznymi (prawdopodobnie nieskuteczne).
Serce: wysoka zawartość antyoksydantów w żurawinie pozwala myśleć, że może mieć ona korzystne działanie dla zdrowia serca oraz układu krążenia. Ale badania nie są jeszcze wystarczające, aby formułować kategoryczne stwierdzenie w tym przypadku.
Dostępność: mimo, iż nie istnieje jeszcze norma dotycząca stężenia ekstraktów z żurawiny, niektórzy producenci sprzedają suplementy zawierające 11% albo 12% kwasu chinowego.
Niezależnie od formy, generalnie doradza się zażywanie produktów żurawinowych tuż przed posiłkiem albo dwie godziny po jedzenie. Ważne jest także picie dużej ilości wody, szczególnie wtedy, kiedy zażywamy kapsułki albo pastylki zawierające odwodniony sok.
Ostrzeżenie: osoby chorujące na cukrzycę powinny unikać koktajli z żurawiny, ponieważ zawierają one cukier i fruktozę. Takie osoby powinny raczej wybierać czysty sok albo pastylki z ekstraktem z żurawiny. Z powodu potencjalnego ryzyka kamieni nerkowych, należy pić dużo wody.
Dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią, konsumpcja żurawiny w postaci produktu żywnościowego nie jest problemem. Natomiast, z powodu braku badań na ten temat, bezpieczne użycie suplementów z żurawiny nie zostało ustalone.
Interakcje: sok żurawinowy może zwiększyć działanie antykoagulacyjne warfaryny, ale badania kliniczne nad tą interakcją dały różne rezultaty. Z powodu braku jasnych danych, osobom zażywającym leki antykoagulacyjne doradza się obserwowanie z bliska poziomu protrombiny, jeśli jedzą one w wielkich ilościach owoce żurawiny albo piją dużo żurawinowego soku.
Działanie niepożądane: nieznane, w przypadku zalecanych dawek, ale mogą się pojawić biegunki w przypadku nadmiernej konsumpcji soku żurawinowego (4 litry dziennie).
Komentarze do: Żurawina (Vaccinium macrocarpon)