Aminy katecholowe
Aminy katecholowe -- to wydzielane przez część rdzeniową nadnerczy organiczne związki chemiczne, które powstają w kolejnych etapach przemiany aminokwasu - tyrozyny. Do amin katecholowych należą w głównej mierze adrenalina i noradrenalina, a także dopamina.
Substancje produkowane są w sytuacjach emocjonalnych, takich jak gniew czy stres, które powodują gwałtowne wyrzucenie tych hormonów. Podnoszą one ciśnienie krwi, przyspieszają akcję serca, wzrasta poziom cukru w organizmie, co skutkuje napięciem mięśni - organizm przygotowuje się do reakcji obronnej lub ucieczki. Mobilizacja organizmu w obliczu zagrożenia umożliwia wykonanie nadludzkiego wysiłku, dlatego adrenalina nazywana jest także hormonem walki.
Aminy katecholowe wydzielają się również przed egzaminem, rozmową o pracę czy ważnym dla nas wydarzeniem. Działają pobudzająco, mózg jest lepiej dotleniony, dlatego cały organizm pracuje wydajniej. Jednak na dłuższą metę, duże stężenie adrenaliny i noradrenaliny jest szkodliwe – powoduje na przykład wrzody żołądka czy nerwicę. Dlatego ważne jest odreagowywanie stresów, najlepiej uprawiając sport lub podejmując ogólnie wysiłek fizyczny i uspokajający. Wyładowanie napięcia przywraca równowagę hormonalną organizmu, co pozwala uniknąć wystąpienia konfliktu stresogennego.
Komentarze do: Aminy katecholowe