Szukaj

ABC wieczornej pielęgnacji cery

Podziel się
Komentarze0

Której z nas nie zdarzyło się, chociaż raz zapomnieć od demakijażu twarzy? Często późno wracając, czy to z pracy, czy z imprezy, zapominamy o tej ważnej czynności lub wykonujemy ją byle jak. Jeśli chcesz cieszyć się młodą i zdrowo wyglądającą skórą, dokładne oczyszczanie twarzy musi wejść ci w nawyk!

ABC wieczornej pielęgnacji cery

Po całodziennej aktywności, nie tylko my, ale również nasza skóra twarzy jest zmęczona. Wieczorem nawet najlepsze kosmetyki do makijażu nie wyglądają już tak dobrze, cera wygląda na obciążoną, pory są pozatykane, a my czujemy się nieświeżo. Brud, kurz, klimatyzacja, spaliny samochodowe i kolejne warstwy kosmetyków dodawane w ciągu dnia, działają niekorzystnie na skórę, dlatego warto poświęcić jej czas wieczorem.

Krok I- dobór kosmetyków


Wbrew pozorom samo mycie nie wystarczy. Potrzebny jest dokładny demakijaż całej twarzy. Od czego zacząć? Od wybrania kosmetyków. Wchodząc do drogerii, można dostać zawrotu głowy. Są mleczka, płyny, toniki, chusteczki, żele i wiele innych. Najlepiej rozpocząć od dopasowania produktu do naszej skóry. Jeśli jesteś posiadaczką suchej, bądź wrażliwej skóry, wybierz hipoalergiczne mleczko, bądź płyn micelarny.

Mleczka dzięki swojej gęstej, bogatej konsystencji dobrze nawilżają skórę i nie podrażniają jej. Jeśli masz problemy z podrażnieniami, staraj się wybierać kosmetyki o prostym składzie, nie zawierające parabenów, silikonów i kwasów salicylowych. Pamiętaj, że im kosmetyk ma intensywniejszy kolor i zapach tym prawdopodobnie ma więcej składników uczulających! Dobrym pomysłem jest wybranie się do apteki, gdzie znajdziemy szeroki wybór dermokosmetyków dostosowanych do różnych problemów dermatologicznych.

Płyny micelarne zastępują tak naprawdę wszystkie inne środki do demakijażu i od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zawarte w nim micele to malutkie kuleczki, które składają się z cząstek hydrofilowych (wodnych)  i lipofilowych (tłuszczowych). W zetknięciu ze skórą cząsteczki lubiące tłuszcz, łączą się z sebum i resztkami makijażu, a te drugie z kurzem i innymi zanieczyszczeniami. W ten sposób skóra jest porządnie oczyszczona.


Kobiety, które posiadają tłustą lub mieszaną cerę, mogą śmiało używać chusteczek nawilżających do demakijażu. Zazwyczaj występują w dwóch wersjach, dla skóry suchej i dla normalnej, i tłustej. Należy jednak pamiętać, że samo pocieranie chusteczką o twarz, już ją podrażnia, dlatego ten typ kosmetyków do demakijażu jest wskazany głównie dla kobiet o grubszej warstwie naskórka.

Krok II- demakijaż

Nie tylko to, czym usuwamy resztki kosmetyków jest ważne, ale również sposób w jaki to robimy. Każdy rodzaj demakijażu należy wykonywać regularnie i delikatnie. Mocne pocieranie skóry tylko ją uszkodzi i wysuszy. Płyn micelarny bądź mleczko wystarczy nanieść na wacik i oczyszczać nim twarz ruchem od środka na zewnątrz. Czoło myj pionowymi ruchami od brwi ku górze, policzki od skrzydełek nosa ku skroniom, a okolice ust okrężnym ruchem. Zwróć uwagę na demakijaż rzęs. Najlepszym sposobem jest usuwanie tuszu od nasady rzęs ku policzkom, na zasadzie góra- dół. Pocieranie wacikiem na boki, osłabia tylko rzęsy i sprzyja wypadaniu.


Innym sposobem na usuwanie resztek kosmetyków jest naniesienie bezpośrednio palcami na twarz mleczka i masowanie jej opuszkami palców. Nadmiar preparatu zbierz płatkiem kosmetycznym.

Demakijaż można zakończyć dopiero wtedy, gdy na waciku nie pozostanie już ślad brudu.

Krok III- myj i zmyj


Dokładne oczyszczenie cery podczas demakijażu nie zawsze wystarcza. Co prawda po użyciu płynu micelarnego, skóra jest już dobrze przygotowana na przyjęcie kremu, to jednak większość kobiet preferuje mycie twarzy z użyciem wody.

Dobór kosmetyków do mycia twarzy przebiega podobnie jak tych do demakijażu. Najważniejszy jest rodzaj skóry i efekty, jakie chcemy uzyskać. Najpopularniejsze są żele, kremy i pianki oczyszczające. Wystarczy dosłownie kilka kropel preparatu, aby dokładnie umyć i wymasować twarz. Taki cowieczorny masaż twarzy pobudza krążenie kwi i limfy, przez co dotlenia skórę i przyspiesza usuwanie toksyn. Regularne masaże poprawiają elastyczność i ujędrniają skórę, zwłaszcza, gdy do zabiegu używany jest preparat o takich właściwościach.

Krok IV- nawilżanie


Demakijaż i umycie twarzy to jeszcze nie koniec wieczornej pielęgnacji. Potrzebny jest jeszcze tonik i krem. Zazwyczaj jego zadaniem jest łagodzenie, zamykanie porów i nawilżanie. Domywa do czysta cerę, przywraca skórze naturalne pH i przygotowuje ją do nałożenia kremu. Te do suchej i wrażliwej skóry najczęściej zawierają kwas hialuronowy, glicerol, alantoinę czy bisabolol. Jeśli twoim problemem jest tłusta skóra z pojawiającymi się zmianami trądzikowymi, szukaj preparatów ze składnikami bakteriobójczymi i ściągającymi pory, np. z garbnikami.

Niezależnie od tego, jaki typ skóry posiadasz, wieczorną pielęgnację powinnaś zakończyć kremem nawilżającym. Szczególnie w okresie zimy, gdy ogrzewanie tylko potęguje uczucie spięcia i szorstkości skóry, nie powinnaś o nim zapominać. Mogłoby się wydawać, że tłusta, łojotokowa skóra nie potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Nic bardziej błędnego. Wysuszenie powoduje zdwojoną pracę gruczołów łojowych. Regularne nawilżanie sprawi, że cera będzie miękka, młoda, sprężysta i gotowa na nowy aktywny dzień.

Autor:
Paulina Łabędź