Szukaj

Bezpieczne farbowanie włosów

Podziel się
Komentarze2

Bezpieczne farbowanie polega przede wszystkim na odpowiednim doborze kosmetyków, jeśli robisz to pierwszy raz lepiej poszukaj fachowca, który doradzi dokładnie, jaki rodzaj farb do włosów najlepszy będzie do Twojego typu włosów - pozornie farby niezbyt różnią się od siebie, ale trzeba nauczyć się czytać to, co składa się na kosmetyk. Włosy delikatne i cienkie, a także bardzo zniszczone i zmęczone różnymi zabiegami nie muszą mieć farby z dużą ilością amoniaku, słabe włosy szybciej chłoną farbę i zbyt łatwo jest je zniszczyć.



Jeżeli planujesz zrobienie trwałej ondulacji i farbowanie to pamiętaj, że najpierw zrób trwałą ondulację, następnie odczekaj przynajmniej dwa tygodnie i wówczas zrób farbowanie.

Jeśli farbowanie masz zamiar robić samodzielnie to pamiętaj, że czas podany na opakowaniu to nie jakiś średni czas farbowania, który możesz sobie wydłużać i skracać - nowoczesne farby mają tak zwane prekursory koloru i samowolne skracanie lub wydłużanie czasu działania farby może dać w efekcie zupełnie nieprzewidywalny kolor i może on się okazać nietrwały.

Większość farb wymaga, by nakładać je na nieumyte włosy - pamiętaj, że najlepiej, by włosy były niemyte przez kilka dni, ponieważ chodzi tu o płaszcz lipidowy, który chroni włos przed niepożądanymi działaniami farby. Warto też zadbać o skórę wokół włosów - można ją w celu ochrony przed farbą posmarować grubszą warstwą kremu - może być to tłusty krem, Nivea, albo wazelina. Do opakowania farby dołączone są rękawiczki - używaj ich, ponieważ jeśli na paznokciach nie masz lakieru mogą zabarwić się jak włosy, są przecież zbudowane z tej samej tkanki.

Jeśli masz siwe włosy, to dokładnie przeczytaj, czy wybrana przez Ciebie farba w pełni je pokryje, bo nie wszystkie farby mają taką możliwość.

Czy farbowanie włosów wskazane jest w każdej sytuacji? Nie, nie należy przeprowadzać koloryzacji, gdy:


  • Próba uczuleniowa nie dała w pełni odpowiedzi, czy nie zareagujesz alergicznie na farbę, bo jeśli wynik okazał się pozytywny to koloryzacja zupełnie odpada.

  • Koloryzowałaś ostatnio włosy henną lub farbami ziołowymi.

  • Na skórze głowy toczy się jakiś stan zapalny - łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, grzybica czy łuszczyca.

  • Jesteś w I trymestrze ciąży - poczekaj aż twoja ciąża będzie bardziej zaawansowana - I trymestr to czas tworzenia się wszystkich narządów dziecka.


  • Jeśli masz słabe i delikatne włosy zrezygnuj z rozjaśniania, to najtrudniejszy dla włosów zabieg. Lepiej rozjaśniaj włosy stopniowo farbami wybierając za każdym razem o dwa, trzy tony jaśniejszą.

Oczywiście, oprócz farb chemicznych o różnym stopniu trwałości istnieją znane od stuleci farby naturalne, uzyskiwane z roślin. Te farby nie tylko nie niszczą włosów, ale je odżywiają i wzmacniają.



Henna to barwnik roślinny uzyskiwany z liści Lawsonii inermis, oprócz tego specyfiku mamy jeszcze dodatki w postaci barwników - indygo to barwnik intensywnie niebieski otrzymywany z liści indygowca barwierskiego i amla - barwnik otrzymywany z jagód (wysuszonych) Emblica officinalis. Jest jeszcze jeden barwnik roślinny też określany mianem henny - senna, która nieco rozjaśnia włosy, ale tylko wówczas, gdy ją specjalnie przygotujemy z sokiem z cytryny. Senna rozrobiona wodę świetnie odżywia włosy, szczególnie polecana jest do włosów rozjaśnianych. Włosy po sennie wyglądają ślicznie, a ma ona dodatkowo właściwości bakterio i grzybobójcze.

Farbowanie włosów henną i dodatkami to trudna sztuka - trzeba dokładnie określić kolor swoich włosów, ich długość (od tego zależy ilość henny potrzebnej do Twoich włosów), trzeba znać proporcje, co, z czym mieszać, a kiedy należy nakładać oddzielenie hennę i indygo. Takie malowanie może za pierwszym razem przynieść słaby efekt - henna wymaga cierpliwości. Pokrywa siwe włosy, jeśli nie jest ich zbyt dużo i niekoniecznie po pierwszym farbowaniu. Uzyskanie koloru przy zastosowaniu henny wymaga długiego czasu - hennę trzyma się na włosach od 3do 6 godzin, a bardzo często po pierwszym malowaniu koloru prawie nie ma, poza tym henna pracuje jeszcze dobę lub nawet dwie i w tym czasie kolor może ulec jeszcze zmianie.

Artykuł powstał przy współpracy
kliniki Handsome Men
www.handsomemen.pl