Szukaj

Domowe maseczki na zniszczone włosy

Podziel się
Komentarze0

Warunki pogodowe, stres, brak czasu i odpowiedniej pielęgnacji znacząco wpływają na wygląd i kondycję naszych włosów. Warto więc już dziś pomyśleć o kuracji regenerującej, by przywrócić naszej czuprynie dawny blask. Przedstawiamy propozycje domowych maseczek na zniszczone włosy.

Domowe maseczki na zniszczone włosy

Na zabiegi nie musimy wcale tracić majątku w profesjonalnym salonie fryzjerskim lub drogerii. Wiele maseczek jesteśmy w stanie przygotować same, z produktów, które znajdziemy w naszym ogródku i w kuchni.

Po pierwsze: pokrzywa

Właściwości tego uporczywego chwastu, przez którego prawdopodobnie każdy z nas został w dzieciństwie boleśnie poparzony, znane i cenione były już w starożytnym Rzymie. Jej liście zawierają dużo chlorofilu, karotenoidy, sole mineralne oraz witaminy z grupy B i witaminę C.

Płukanka do włosów zniszczonych lub matowych

Składniki:

  • 3 garście pokrzywy
  • 1 litr wody
  • 2 łyżki octu 6%

Przygotowanie:

Wodę z liśćmi pokrzywy gotować około 10 minut, następnie przecedzić i ostudzić. Po umyciu włosów szamponem wypłukać je w przygotowanym wywarze i nie spłukiwać wodą. Powtarzać kilkakrotnie, po kolejnym myciu włosów.

Działanie

Płukanka ułatwia rozczesywanie włosów i sprawia, że stają się lśniące, mniej się łamią i nie wypadają.

Po drugie: lawenda

Kosmetyczne właściwości tej ozdoby niejednego ogródka znane były w XVII wieku za sprawą cudownej mocy „lawendogry”, czyli wódki lawendowej, dzięki której wyzdrowiała królowa Węgier. Lawenda oczyszcza i poprawia ukrwienie skóry oraz zwiększa napięcie mięśni. Niestety, może powodować alergie. Zaleca się więc ostrożność w jej używaniu.

Lawendowa płukanka do włosów

Składniki:

  • 5 łyżek świeżych lub suszonych kwiatów lawendy
  • 1 łyżka oleju rycynowego lub sojowego
  • 1 żółtko
  • 100 ml wody

Przygotowanie:

Kwiaty lawendy zalewamy wrzącą wodą, przykrywamy i zostawiamy na około 20 minut, następnie przecedzamy. Olej łączymy z żółtkiem i dodajemy do nich napar z kwiatów, po czym ponownie wszystko mieszamy. Płukankę możemy trzymać w lodówce do 7 dni.

Zastosowanie:

Mieszaninę wcieramy w umyte i lekko podsuszone włosy. Po 10 minutach spłukujemy. Napar wspaniale odżywia suche włosy, ogranicza łamanie się i ich wypadanie.

Po trzecie: cebula

Cebula rosła już w sumeryjskich ogrodach i w starożytnym Egipcie. Bogata jest w substancje zwane fitoncydami, będącymi roślinnymi antybiotykami. W związku z tym wykazuje silne właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Zawiera również organiczne połączenia siarki.

Odżywka do włosów na bazie cebuli

Składniki:

  • 1 cebula
  • 1 cytryna
  • 1 opakowanie oleju rycynowego (30 g)

Przygotowanie:

Cebulę obieramy i ścieramy na tarce (najlepiej plastikowej), po czym odciskamy z niej sok. Do jednej łyżki soku z cebuli dodajemy 3 łyżki oleju rycynowego oraz 1 łyżkę soku z cytryny. Wszystko dokładnie mieszamy. Po umyciu i osuszeniu włosów wcieramy w nie oraz w skórę głowy miksturę. Na głowę zakładamy foliowy czepek oraz ręcznik i taki kompres pozostawiamy na 30 – 60 minut. Po tym czasie spłukujemy ciepłą wodą z resztą soku z cytryny.

Działanie:

Odżywka wzmacnia włosy, zapobiega ich przetłuszczaniu, leczy także łupież. Można ją stosować nie częściej niż raz w tygodniu.

Po czwarte: olejki

Wybór jest duży: olej kokosowy, olej rycynowy, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów, olej palmowy, olej musztardowy, jak również oliwa z oliwek. Coraz popularniejsze olejowanie włosów to doskonały sposób na ich ochronę. Zabieg najlepiej wykonywać przed snem i zostawić na całą noc lub przed umyciem włosów (przynajmniej pół godziny wcześniej). Ilość stosowanego olejku uzależniony jest od długości naszych włosów i od tego, ile są go w stanie wchłonąć. Najlepiej zacząć więc od niewielkiej ilości i w razie konieczności stopniowo ją zwiększać.

Po piąte: miód

O mleczno-miodowych kąpielach Kleopatry słyszał zapewne każdy. Jego właściwości antybiotyczne, hamujące rozwój wirusów, grzybów i bakterii chętnie wykorzystują również firmy kosmetyczne. Skład miodu w dużym stopniu uzależniony jest od gatunku rośliny, z których pszczoły pozyskały nektar. Śmiało wyliczyć możemy jednak: glukozę oraz fruktozę, białka, aminokwasy i sole mineralne. Wbrew powszechnemu przeświadczeniu, miód nie zlepia i nie matowi włosów, a co najważniejsze daje się łatwo spłukać.

Miodowa płukanka:

Składniki:

  • 0,5 litra wody
  • łyżka octu jabłkowego
  • łyżka miodu

Przygotowanie:

Rozpuszczamy miód w ciepłej wodzie, po czym studzimy, dodajemy resztę składników i mieszamy. Tak przygotowaną miksturą płuczemy włosy każdego dnia

Działanie

Płukanka zmiękcza sztywne włosy oraz przywraca im blask

Ważne jest, aby pamiętać, iż regeneracja włosów nie zaczyna się i nie kończy jedynie na kosmetycznych zabiegach. Warto pomyśleć o zmianie diety i do swoich posiłków  dodać produkty bogate m.in. w cynk, miedź, żelazo, witaminy z grupy B (orzechy, pełnoziarniste pieczywo, wątróbka, ryby, fasola, zielone warzywa liściaste, otręby pszenne).

Komentarze do: Domowe maseczki na zniszczone włosy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz