Domowe sposoby na idealną cerę
Cera idealnie gładka – taka, jaką mają modelki na billboardach – w naturze nie istnieje. A szkoda, bo o takiej marzy każda kobieta. Jak możemy polepszyć jej stan? Na szczęście są na to sprawdzone sposoby.
Rodzaje cery
Podstawowym błędem jest zły dobór kosmetyków do rodzaju cery. Wiele kobiet ma z tym problem. Poniżej krótkie wyjaśnienie:
CERA NORMALNA – jest gładka, matowa, lekko napięta. Nie zanieczyszczają jej zaskórniki. Jest doskonale ukrwiona, rano różowa. Po umyciu nie napina się i nie ściąga.
CERA SUCHA – gładka i matowa, po umyciu, lub przy chłodnej pogodzie staje się błyszcząca. Ma wyraźne pory, ale bez zanieczyszczeń. Po umyciu, spacerze na chłodnym powietrzu lub przy dłuższym pobycie w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem, staje się napięta i piecze.
CERA TŁUSTA – Nie sprawia wrażenia gładkiej, pokryta jest rozszerzonymi porami. Źle ukrwiona, w skutek czego rano odznacza się bladością. Skóra ani po umyciu, ani pod wpływem czynników zewnętrznych nie napina się. Tłusta wydzielina produkowana przez gruczoły skórne nadaje jej lekki, równomierny połysk.
CERA MIESZANA– skóra w sferze T (na czole, nosie i podbródku) jest tłustawa i nierówna, przeciwnie do pozostałych części twarzy, które są matowe. Po środku twarzy pory są rozszerzone, występują w nich zaskórniki. Po umyciu, jak również pod wpływem suchego i zimnego powietrza, skóra na policzkach napina się i czerwienieje. Środkowe partie twarzy nie są tak wrażliwe.
Cera sucha
Cera sucha posiada tendencję do łuszczenia i czerwienienia, a na nieodpowiednie kosmetyki od razu reaguje bolesnym ściągnięciem. Wszystko to z powodu za małej ilości serum i lipidów – cera nie ma odpowiedniej warstwy ochronnej. Należy więc zadbać o jej regularne natłuszczanie i nawilżanie.
- ŻÓŁTKO JAJA KURZEGO – Żółtko kurze jest bogate w wiele składników odżywczych, dlatego też doskonale nadaje się na okład. Jednak przed jego nałożeniem, skórę należy odpowiednio przygotować – otworzyć pory. W tym celu trzeba zwilżyć ręcznik gorącą wodą i pozostaw na kilka minut na twarzy i dekolcie. Następnie nałożyć rozmącone świeże żółtko kurze i pozostaw na ok. pół godziny, po czym zmyć przegotowaną wodą.
- CZERWONA PORZECZKA – Należy utrzeć jedno żółtko kurze z łyżeczką miodu, oliwy z oliwek i kilkoma kroplami soku z czerwonych porzeczek. Miksturę rozprowadzić na twarzy i zmyć po 20 minutach.
- SIEMIĘ LNIANE – Zaparzone siemię lniane należy rozprowadzić równomiernie na twarzy i dekolcie i pozostawić na 20-30 minut, po czym delikatnie zmyć.
- ZIELONY OGÓREK – Tę maseczkę stosowały nasze mamy i babcie. Jest bardzo prosta i tania. Umyty świeży ogórek (ze skórą) należy pokroić w plasterki, ułożyć na twarzy i dekolcie i pozostawić na 10-15 minut. Silniejsze działanie można uzyskać, gdy zetrze się ogórek na tarce.
- PŁATKI OWSIANE – Niezastąpiona mikstura w przypadku przesuszonej skóry. Płatki trzeba zalać gorącym mlekiem i mieszać, aż powstanie papka. Ostudzoną maskę pozostawia się na twarzy na 10 minut.
Zobacz również:
Cera tłusta
Z jednej strony – posiadacze cery tłustej powinni się cieszyć – ten typ skóry długo pozostaje młody i jest odporny na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Z drugiej strony – błyszcząca, tłusta skóra nie wygląda estetycznie.
- MARCHEW – Należy zetrzeć warzywo na drobnej tarce, odsączyć sok i dodać szczyptę mąki. Miksturę rozprowadzić na twarzy i pozostawić na 10-20 minut.
- POKRZYWA I PŁATKI OWSIANE – Należy zmiksować ok. 10 świeżych pokrzyw, aby otrzymać z nich sok. Dwie łyżki płatków owsianych wymieszać z 1/3 szklanki ciepłego mleka, a następnie połączyć z sokiem z pokrzyw. Papkę nałożyć na twarz, a po 15 minutach zmyć ciepłą wodą.
- DROŻDŻE – Należy wymieszać kostkę drożdży z odrobiną mleka i oliwy. Miksturę nakłada się na twarz i dekolt, pozostawiając do wyschnięcia. Potem można zetrzeć ją delikatnie palcami.
- TONIK Z IGIEŁ SOSNY – Garść czystych, zielonych igieł sosnowych zagotować w wodzie mineralnej. Po ostudzeniu przelać do butelki. Skórę twarzy i dekoltu należy przemywać wacikiem nasączonym w toniku.
- KURACJA OCZYSZCZAJĄCA Z CYTYN – Aby oczyścić organizm z toksyn, które powodują świecenie się skóry, należy wypijać codziennie rano na czczo szklankę wody mineralnej z wyciśniętym sokiem z połówki cytryny. Wodę z sokiem przygotowujemy dzień wcześniej, aby przez noc się „wystała”. Kuracja trwa 3 tygodnie. Po tym czasie znacznie polepszy się kondycja cery tłustej.
Cera problemowa i naczynkowa
Trądzik jest chorobą skóry, która występuje najczęściej w przypadku cery tłustej. Poniżej kilka przepisów, które pomogą się z nim uporać.
- DROŻDŻE – Zarówno maseczka drożdżowa jak i regularne picie drożdży jest niezastąpione w walce z krostkami. ¼ kostki drożdży należy rozpuścić w ciepłym mleku i pić przynajmniej raz dziennie. Podobnie przygotowaną miksturę, tyle że z dodatkiem kilku kropel oliwy można również zastosować jako maseczkę.
- JABŁKO – Potrzebne jest starte na tarce duże kwaśne jabłko, które należy wymieszać z dwiema łyżkami miodu pszczelego i zagęścić płatkami owsianymi. Miksturę spłukuje się po 15-20 minutach.
- TONIK Z CYTRYN – Należy nasączyć wacik w wodzie mineralnej, do której uprzednio zostało wlanych kilka kropel cytryny i przetrzeć twarz.
- CEBULA – Przekrojoną na pół cebulę należy przyłożyć (najlepiej przykleić plastrem) miejscowo na trądzik i pozostawić na noc.
- SPIRYTUS I WODA UTLENIONA – Obie substancje posiadają bardzo silne właściwości wysuszające. Nasączony wacik należy przyłożyć punktowo do krostek, przycisnąć i odłożyć. Stosować na noc.
- HERBATKA Z BRATKA POLNEGO – Codzienne picie jest sprawdzonym sposobem na widoczne złagodzenie trądziku.
Cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa i wymaga ostrożnej pielęgnacji. Nie można używać przy niej kosmetyków zawierających alkohol, odradza się również peelingi. Za to zaleca się łagodne nawilżanie oraz stosowanie kosmetyków nawilżających i wzmacniających.
- OKŁADY Z RUMIANKU – 1/2 szklanki suszu z rumianku należy zalać 1,5 szklanki wody i gotować na małym ogniu. Po ostygnięciu zamoczyć w naparze gazę i pozostawić na twarzy ok. 10 minut.
- TWAROŻEK – 1 łyżeczkę twarogu należy wymieszać z 1 łyżeczką tłustej śmietany homogenizowanej. Papkę zmyć z twarzy po ok. 20 minutach.
- KIWI – Owoce trzeba obrać ze skóry i pokroić na plasterki, które kładzie się na twarzy na około 10 minut.
Sposoby na zmęczoną skórę
W obecnych czasach ciężko jest posiadać idealną cerę przy pędzącym trybie życia. Poniżej kilka sposobów na to, by szybko pozbyć się opuchlizny wokół oczu i przywrócić skórze witalność.
- NA OPUCHNIĘTE OCZY – Należy stosować kompresy nasączone wyciągiem z rumianku lub czarnej herbaty.
- KURACJA ODŚWIEŻAJĄCA – Należy zalać garść liści trybuli 1/2 litra wody i gotować przez 5 minut, po czym odstawić na kolejne 10 minut. Przefiltrować i przelać do czystej buteleczki z korkiem. Codziennie rano przecierać wacikiem nasączonym w roztworze.
- MASECZKA ODŚWIEŻAJĄCA – Należy przekroić 3-4 truskawki na pół i nacierać nimi twarz, zwilżając ją lekko sokiem. Sok powinien pozostać na twarzy 15-20 minut, a następnie zostać zmyty chłodną wodą.
Komentarze do: Domowe sposoby na idealną cerę