Domowe sposoby na opryszczkę
Opryszczka to problem skórny znany wielu osobom. Wirus powodujący tą chorobę może nosić nawet 80% ludzi. Niestety bardzo łatwo się nim zarazić, a gdy już do tego dojdzie zostaje on w organizmie na całe życie. Na szczęście istnieją liczne sposoby walki z tą nieestetyczną dolegliwością.
Jak powstaje opryszczka?
Za powstawanie opryszczki odpowiedzialny jest wirus HSV-1. Gdy dostanie się on do organizmu, umiejscawia się w układzie nerwowym. Może tam przebywać w stanie utajenia nawet przez wiele lat. Wirus opryszczki uaktywnia się, gdy dochodzi do osłabienia układu odpornościowego, czyli w następujących sytuacjach:
- przewlekła choroba
- menstruacja
- przeziębienie lub grypa
- niewłaściwa dieta
- długotrwałe opalanie
- wysoka gorączka
- nerwy
- wychłodzenie organizmu
- silny stres
- długotrwałe zmęczenie
Zobacz również:
Objawy towarzyszące wirusowi opryszki wargowej
Pierwszym objawem choroby jest mrowienie w okolicy ust, które trwa około 2 dni. Po tym czasie następuje tzw. atak opryszczki, który objawia się powstawaniem brzydkich przebarwień i pęcherzyków wokół obszaru ust. Atakowi towarzyszy pieczenie i swędzenie. Właściwie leczona opryszczka pozostaje na wargach od kilku dni, nawet do 2 tygodni.
Sposoby walki ze schorzeniem
Leczenie opryszki przeważnie polega na łagodzeniu jej objawów. Istnieją liczne leki i środki kosmetyczne wspomagające ten proces, jednak możemy również sobie z nią poradzić stosując naturalne, domowe sposoby. Oto 10 składników, które pomogą w walce z opryszczką:
1. Czosnek – przekrój go i przyłóż na miejsce z opryszczką. Czosnek działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjne.
2. Ocet - nasącz nim wacik i zrób okład. Ocet wysuszy pęcherze i sprawi, że szybciej znikną.
3. Pasta do zębów z fluorem – zaaplikuj ją miejscowo, najlepiej na całą noc. Fluor ma właściwości toksyczne, powoduje zahamowanie oddychania komórkowego i syntezę węglowodanów, a jego większe ilości mogą przyczynić się do martwicy tkanek.
4. Melisa – wywarem z niej nasączaj wacik i rób okłady. Melisa ma działanie przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowe.
5. Sok z aloesu – możesz kupić gotowy produkt lub rozciąć roślinę i zebrać sok wacikiem, który przykładaj do opryszczki. Aloes działa przeciwbakteryjnie i odkażająco, ma również właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.
6. Rumianek, szałwia lub mięta – wybierz jedno z tych ziół i przygotuj z niego napar, zalewając 2 łyżki zioła 2 szklankami ugotowanej wody. Zostaw wywar pod przykryciem na 15 minut, a następnie poczekaj, aż wystygnie i rób z niego okłady.
7. Aspiryna lub Polopiryna S – rozgnieć tabletkę i wymieszaj z łyżeczką przegotowanej wody. Nakładaj papkę na miejsce z opryszczką. Najlepsze efekty uzyskasz, gdy będziesz to robić często.
8. Witamina C – rozgnieć ją, dodaj szczyptę soli i wymieszaj w ciepłej wodzie. Smaruj papką opryszczkę możliwie jak najczęściej.
9. Miód – smaruj chore miejsce miodem, najlepiej lipowym. Jego działanie przeciwzapalne możesz jeszcze wzmocnić, dodając do niego kilka kropel tranu.
10. Olejek z drzewa herbacianego – smaruj nim opryszczkę, a przyspieszy proces regeneracji skóry i pomoże szybciej ją zwalczyć.
Opryszczka może skutecznie uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieje mnóstwo sposobów, którymi można ją zwalczyć. Warto je wypróbować, by móc cieszyć się zdrową i czystą cerą.