Domowe sposoby na pajączki
Marzeniem wielu z nas jest mieć idealnie gładką skórę bez żadnej skazy. Niektórych matka natura taką obdarowała, inni muszą niestety włożyć nieco wysiłku by zachować piękny wygląd cery.
O ile z wypryskami można sobie poradzić na wiele sposobów, sprawa nieco się komplikuje gdy na naszej twarzy widnieją czerwone kreseczki czyli tak zwane pajączki. Jak sobie z nimi radzić?
Skąd się biorą pajączki?
Pajączki są typowe dla osób z płytko unaczynioną skórą. Są niczym innym jak drobnymi popękanymi lub rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Gdy ścianki naczyń są bardzo kruche i mało elastyczne mogą pękać przy niewielkich urazach lub nawet przy zmianach warunków atmosferycznych. Efekt widzimy właśnie w postaci czerwonych cieniutkich niteczek na skórze lub (przy skrajnie delikatnych naczynkach) siniaków.
Więc jeżeli dotyczy nas ten problem, warto dowiedzieć się czego unikać by naczynka nie pękały. Oto lista rzeczy sprzyjających tworzeniu się pajączków:
- Gorące kąpiele/ prysznice,
- Korzystanie z sauny,
- Opalanie się i korzystanie z solarium,
- Depilacja gorącym woskiem,
- Nadmierny wysiłek fizyczny,
- Peelingi,
- Twarda, chlorowana woda,
- Nadmierny wysiłek fizyczny,
- Stosowanie niektórych leków i kosmetyków, które zawierają między innymi alkohol etylowy, aceton, mentol, kwas witaminy A czy mocznik.
Poza tym osoby z cerą naczyniową powinny zwracać szczególną uwagę na to co jedzą i piją. Niewskazane jest białe pieczywo, słodycze, tłuste potrawy. Takiej cerze nie sprzyjają też ostre przyprawy ani alkohol. Jeżeli nie możemy obejść się bez tych produktów ograniczmy spożywanie ich do trzech razy w tygodniu. Jednak najlepiej całkowicie z nich zrezygnować. Będzie to korzystne nie tylko ze względu na cerę ale również ze względu na nasze zdrowie.
Zobacz również:
Z kolei warto do jadłospisu dołączyć takie produkty jak kasza gryczana (znajdująca się w niej rutyna wzmacnia naczynka). Dla cery naczyniowej dobre są również produkty bogate w witaminę K. Zaliczają się do nich między innymi: brokuły, szpinak, kapusta, sałata, awokado, brzoskwinie, ziemniaki, jajka, jogurty, ser i olej sojowy.
Od środka można wzmocnić naczynka w jeszcze inny sposób. Codziennie należy pić wywar ze skrzypu polnego. Aby go przyrządzić należy łyżkę skrzypu zalać zimną wodą i gotować na małym ogniu przez 20 minut. Jednak pamiętajmy, że taką kuracją powinno przeprowadzać się z przerwami.
Domowe sposoby
Jeżeli pajączki są jeszcze małe, można wypróbować domowej maseczki. Do jej przygotowanie potrzeba dwóch łyżek siemienia lnianego i łyżki mięty. Składniki zalewamy wrzątkiem i po 20 minutach przecedzamy przez sitko. Powstałą miksturę nakładamy na miejsca objęte pajączkami i przykrywamy ciepłym kompresem. Po 15 minutach można zmyć maseczkę.
Innym sposobem jest sporządzenie maści. By ją przygotować należy rozgnieść tabletkę Rutinoscorbinu i dodać do niewielkiej ilości (około 1 łyżeczka) kremu nawilżającego. Maść powinno się stosować na chore miejsca przez trzy do czterech tygodni.
Kolejnym sposobem jest stworzenie maseczki z suszonego nagietka i kwiatu kasztanowca. Bierzemy po łyżeczce obu składników, zalewamy wrzątkiem i zaparzamy przez 15 minut. Po tym czasie do naparu dodajemy mąkę ziemniaczaną (aż do uzyskania konsystencji, która nie będzie spływała po nałożeniu na skórę). Maseczkę należy trzymać około 15 minut po czym spłukać letnią wodą.
Niektórzy chwalą papkę przygotowaną z liści pokrzywy, kopytnika, krwawnika i siemienia lnianego. Taką mieszankę zalewa się paroma łyżkami gorącego mleka. Miksturę podgrzewamy i mieszamy aż powstanie papka, którą nakładamy na twarz na 20 minut. Uważajmy przy tym by się nie poparzyć. Poza tym jak już wiemy wysokie temperatury powodują rozprzestrzenianie się pajączków.
Poza tym należy zadbać o skórę wychodząc z domu. Zawsze nakładajmy na skórę krem nawilżający. Wyjątkiem jest zima, kiedy zamiast kremu nawilżającego należy stosować natłuszczający!
Komentarze do: Domowe sposoby na pajączki (5)
Na pajączki
5Miałam z tym problem i to straszny. Naprawde.. strach było patrzeć na moje uda. Dzisiaj już wiem że to było poniekąd efektem mojej nadwagi. Tyle że najłatawiej stracić wagę a trudniej jest usunać pajączki.... pokaż całość
Sama miała problem z pajączkami na nogach. Próbowałam wielu sposobów, żeby się ich pozbyć, różne lekarstwa, kremy i owszem widziałam różnicę, ale nie była ona zbyt duża. Wydając kolejne pieniądze na lekarstwa, stwierdził... pokaż całość
Miałam kiedyś dosyć duże problemy z pajączkami. Próbowałam różnych domowych sposobów, aby pozbyć się tych uciążliwych pajączek. Po dłuższym zmaganiu się z moim problemem postanowiłam jednak zdecydować się na skleroterapi... pokaż całość
Ja ma duży problem z pajączkami na nogach i kompletnie nie wiem jak je zwalczyć. Próbowałam naprawdę chyba już wszystkiego, ale nic mi nie pomaga. Pajączki jak były tak są. Nie lubię chodzić przez to w krótkich spodenkac... pokaż całość