Szukaj

Domowe sposoby na pryszcze

Podziel się
Komentarze1

Pryszcze to dolegliwość skórna, która spędza sen z powiek niejednej nastolatce. Jednak na wykwity skórne coraz częściej skarżą się także osoby dorosłe, nierzadko nawet czterdziestolatki. Nieestetycznie wyglądające pryszcze mogą wpędzić w kompleksy, dlatego warto dowiedzieć się, jak je skutecznie zwalczać.

Domowe sposoby na pryszcze


Czym są pryszcze?

Pryszcze lub trądzik to choroba skóry, która objawia się brzydkimi zmianami zapalnymi w postaci różnego rodzaju grudek i krostek. Nieleczone mogą przerodzić się w trwałe problemy skórne, takie jak np. blizny i oszpecić twarz na całe życie.

Pryszcze są związane z tłustą cerą i pojawiają się niemal u wszystkich osób w okresie dojrzewania. Boryka się z nimi również prawie połowa kobiet między 25 a 44 rokiem życia.

Skąd się biorą?

Za powstawanie pryszczy odpowiedzialne są gruczoły łojowe. Mogą one z różnych przyczyn zostać nadmiernie pobudzone i wytwarzać zbyt dużą ilość tłustej emulsji.

Jej prawidłowe odprowadzanie na powierzchnię skóry zostaje wtedy zachwiane. Skutkiem tego jest powstawanie drobnych skaleczeń na ścianach odprowadzających kanalików.

Organizm stara się je uleczyć poprzez zamknięcie lub zaczopowanie specjalnymi płytkami rogowymi złożonymi z keratyny. Płytki te utleniają się poprzez zetknięcie z powietrzem, co powoduje, że ciemnieją. W ten sposób na skórze tworzą się ciemne punkciki, znane jako wągry.

Zalegający w kanalikach łój, staje się siedliskiem bakterii. Próbuje on wydostać się przez skórę i w konsekwencji dochodzi do powstania czerwonych, wypukłych punktów, czyli pryszczy.

Jak radzić sobie z pryszczami?

Producenci leków prześcigają się w produkcji coraz to nowszych specyfików mających zwalczyć niechciany trądzik. Przed rozpoczęciem testowania, nierzadko bardzo drogich maści i kremów, warto najpierw spróbować starych domowych sposobów na poprawę wyglądu cery. Oto kilka z nich:


1. Napój z drożdży - 1/4 kostki drożdży rozpuść w ciepłym mleku i pij raz dziennie. Napój powinien spowodować znaczne zmniejszenie pryszczy i przyczynić się do oczyszczenia twarzy.

2. Maseczka z drożdży - rozpuść drożdże w niewielkiej ilości mleka i dodaj kilka kropel oliwy z oliwek. Nałóż maskę na twarz i odczekaj 20 minut, po czym zmyj jej pozostałości ciepłą wodą. Maseczkę stosuj przynajmniej raz na tydzień.

3. Miód - nakładaj miód na wybrane miejsca na około 15 minut. Pamiętaj, że miód działa antybakteryjnie i nawilża skórę.

4. Tonik z wody z cytryną - do wody, najlepiej mineralnej, wciśnij kilka kropel soku z cytryny. Za pomocą wacika przemywaj twarz tonikiem kilka razy dziennie. Zamiast cytryny możesz też dodać spirytus lub ocet. Wszystkie z tych składników mają działanie dezynfekujące.


5. Sok z aloesu - możesz przemywać nim twarz lub zrobić tonik, łącząc sok z wodą. Aloes jest znany ze swoich licznych korzyści dla skóry, pomaga również w pozbywaniu się pryszczy.

6. Okład z cebuli - plaster cebuli przyłóż na wybrane miejsce i noś przez kilka godzin. Cebula ma właściwości dezynfekujące i antybakteryjne.

7. Maseczka z Aspiryny -  tabletki Aspiryny (bez dodatku witaminy C) rozpuść w niewielkiej ilości wody i połącz z łyżką jogurtu. Zostaw na twarzy na 20 min, po czym zmyj. Aspiryna posiada w swoim składnie kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwzapalnie.

8. Maseczka cynamonowa - zmieszaj łyżeczkę cynamonu z łyżką wody mineralnej. Nałóż na twarz na 5 minut. Maseczka może powodować uczucie pieczenia, ale jeżeli będzie ono dla Ciebie zbyt mocne, natychmiast ją zmyj. Cynamon ma silne działanie antyseptyczne.

9. Maseczka pomidorowa - obierz pomidora ze skórki, a następnie zmiksuj z dwoma łyżkami jogurtu. Papkę trzymaj na twarzy przez 20 min. Maseczka ma działanie antybakteryjne i rozjaśniające cerę.

Dbaj o skórę twarzy

Jeżeli chcesz pozbyć się pryszczy, oprócz kuracji, powinieneś także pamiętać, aby właściwie obchodzić się ze swoją podrażnioną skórą. Oto kilka wskazówek, których warto przestrzegać:

  • nie dotykaj, nie drap, ani nie wyciskaj krostek
  • często zmieniaj ręczniki lub używaj papierowych
  • dokładnie zmywaj makijaż i przemywaj twarz kilka razy dziennie
  • często zmieniaj poszewkę poduszki, na której śpisz.

Walka z pryszczami nie należy do łatwych. Warto jednak skorzystać ze starych i sprawdzonych sposobów walki z nimi, z których nierzadko korzystały także nasze babcie. Może się okazać, że najprostszy sposób będzie dla nas najskuteczniejszy.

Komentarze do: Domowe sposoby na pryszcze (1)

monis90
monis90 27-01-2014 20:43

Pryszcze na placach

1

Proszę o porady jakie najlepiej domowe sposoby stosować na pryszcze na plecach ? Czytałam artykuł odnośnie trądziku na placach są podane tabletki ale chciała bym dodatkowo jakieś domowe sposoby.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze