W dniach 14-15 kwietnia 2012 roku w Krakowie, już po raz trzeci, odbyła się konferencja dermatologiczna poświęcona nowościom w medycynie estetycznej, powikłaniom po zabiegach upiększających oraz zaawansowanej technologii dokumentacji fotograficznej znamion, służącej wczesnemu wykrywaniu raka skóry.
Spotkanie, którego organizatorem - jak co roku - jest firma Consultronix SA, było skierowane do przedstawicieli rynku medycyny estetycznej – lekarzy dermatologów i kosmetologów z całej Polski.
W konferencji wzięło udział wielu wybitnych ekspertów w tym m.in. Dr Piotr Sznelewski z Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, dr Grażyna Kamińska-Winciorek z Międzynarodowego Towarzystwa Dermatoskopii i Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego,
dr Małgorzata Gaworczyk z Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych (ESCAD) czy dr Kinga Nicer reprezentująca Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych.
Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele firmy Alma Lasers - Karin Kovalsky oraz Ziv Karni którzy zaprezentowali innowacyjne rozwiązania laseroterapii. Kathrin Niemela i Andreas Mayer z firmy Foto Finder zapoznali wszystkich ze sprzętem pozwalającym na fotodokumentację znamion skórnych.
Podczas konferencji poruszono wiele istotnych tematów związanych z medycyną estetyczną i dermatologią. Eksperci zwrócili także uwagę na najnowsze, innowacyjne rozwiązania zarówno na polskim, jak i światowym rynku. Główny nacisk został jednak położony na aspekty związane ze skutecznością i bezpieczeństwem stosowanych terapii.
Zobacz również:
Dr Piotr Sznelewski dokonał przeglądu stosowanych w medycynie estetycznej technik laseroterapii. Wiele osób zostało poparzonych i okaleczonych z powodu blizn po zabiegach laserowych, które zostały przeprowadzone w niewłaściwy sposób, sprzętem niskiej jakości – podkreśla Sznelewski. Dlatego tak ważne jest by wybierać miejsca, gdzie zabiegi wykonywane są przede wszystkim pod okiem ekspertów, sprzętem najwyższej jakości, który posiada certyfikat medyczny – dodaje.
Pani dr Grażyna Kamińska-Winciorek z kolei zwróciła uwagę na nowe rozwiązania stosowane w dermatoskopii zmian melanocytowych. Zaprezentowała specjalne oprogramowanie elektroniczne, które we współpracy z Internetem umożliwia lekarzom z całego świata na szybką ocenę materiału zdjęciowego, a tym samym wspólne diagnozowanie w oparciu o doświadczenia dermatologów z innych klinik.
Nasza skóra podlega ciągłym procesom, z wiekiem się zmienia – traci sprężystość, pojawiają się przebarwienia. Jednak są sposoby na radzenie sobie z tymi zmianami. Skuteczne w walce z upływającym czasem okazują się fale radiowe (RF), lasery frakcyjne oraz implantacja fillerów tj. kwasu hialuronowego. Zabiegi te (szczególnie łączenie aplikacji np. kwasu hialuronowego z zastosowaniem fal radiowych) potrafią dać wymierne efekty – opowiadała o nich Pani dr Małgorzata Gaworczyk w swoim wykładzie.
Mówiąc o zabiegach medycyny estetycznej musimy pamiętać, że mogą towarzyszyć im pewne wczesne powikłania jak ból, zaczerwienienie, rumień, pęcherze czy obrzęk i późne, do których należą ziarniaki i guzki. W ostatnich latach odnotowuje się wzrost takich powikłań na poziomie 30 % w Europie i aż o 70% w USA. Co jest powodem takiej sytuacji? Najczęściej wynika to z braku kwalifikacji i umiejętności osoby wykonującej zabieg, nieprawidłowej techniki oraz analizy twarzy, źle dobranego preparatu, a ponadto nieprawidłowej kwalifikacji pacjenta i nieprzestrzeganiu przez niego zaleceń po zabiegu – mówiła o tym w swoim wystąpieniu Pani dr Kinga Nicer .
Mówiąc o medycynie estetycznej warto pamiętać, że wszystko jest dla ludzi – jednak złotym środkiem powinien być umiar w stosowaniu zabiegów odmładzających czy upiększających. Takim przesłaniem zakończyła się dyskusja uczestników spotkania.