Szukaj

Jak dbać o cerę po 50 roku życia?

Podziel się
Komentarze0

Spoglądając w lustro nie sposób nie zauważyć przemijającego czasu, który odciska swój ślad na naszej twarzy. Co zrobić, aby skutecznie zadbać o swoją cerę i zadbać o jej zdrowy, świeży wygląd? Sprawdź, jak zachować na dłużej młody wygląd skóry!

Jak dbać o cerę po 50 roku życia?

Wyjątkowa pielęgnacja dla wyjątkowego wieku

Cera po 50 roku życia z pewnością nie jest tak jędrna i rumiana jak cera dwudziestolatki. Mimo tego, warto zadbać o siebie i swój wizerunek, zwłaszcza, że cera w tym okresie potrzebuje specjalnej pielęgnacji.

W skórze dojrzałej zachodzi degradacja włókien kolagenowych i sprężystych. Metabolizm zwalnia, przez co mniej składników odżywczych jest do niej dostarczanych. Cera słabiej się regeneruje: złuszcza się, wysusza i obumiera. Pojawiają się przebarwienia, bruzdy i wypryski. Warto zatroszczyć się o zahamowanie efektów starzenia się skóry przez nasilenie procesów metabolicznych oraz zwiększenie syntezy kolagenu.

Miejsca szczególnie narażone


Są w naszym ciele miejsca szczególnie narażone na efekty starzenia się. Do ogólnej pielęgnacji należy regularny peeling i smarowanie głęboko nawilżającym kremem, natomiast ważne jest to, iż tak naprawdę każda część naszego ciała potrzebuje wzmożonej uwagi.

Szyję i dekolt należy smarować kremem ujędrniającym. Często zapominamy o tych miejscach podczas codziennej pielęgnacji, co jest błędem, ponieważ to one jako pierwsze wykazują widoczne ślady starzenia się. Podczas spacerowania lub jazdy na rowerze po mieście postaraj się zasłaniać te okolice chustką. Nieczystości, które znajdują się w miejskim powietrzu mogą przylgnąć do skóry i spowodować wypryski i wysypkę, przez co stan skóry znacznie się pogorszy.

Piersiom możesz zafundować "hartowanie" pod prysznicem i masaż. Dobrze na ich jędrność wpływa polewanie na przemian chłodną i ciepłą wodą. Po kąpieli wetrzyj w nie okrężnymi ruchami krem ujędrniający i liftingujący. Codziennie wykonuj proste ćwiczenie: złóż ręce jak do modlitwy na wysokości piersi i przez parę sekund naciskaj na nie z całej siły. Powtórz czynność parę razy. Powinnaś odczuć napięcie po wewnętrznej stronie ramion i pach. Zadbaj również o dobrze dobrany biustonosz, ponieważ zły rozmiar może trwale odkształcić piersi.

Pośladkom i udom zapewnij co wieczór energetyczny masaż specjalną rękawicą i wklep w nie krem antycellulitowy i ujędrniający. Możesz codziennie wykonywać ćwiczenie: kiedy wchodzisz po schodach, postaraj się to robić na palcach, napinając pupę i uda. Wzmocni to twoje mięśnie i sprawi, że skóra będzie bardziej elastyczna.


Dobrze na nogi działa również spacer bez obciążenia w dobrych, sportowych butach. Nie da się zastąpić korzyści płynących z aktywności na świeżym powietrzu. Skóra staje się bardziej ukrwiona i dostaje więcej składników odżywczych niż zazwyczaj.

Stopom co najmniej raz w miesiącu zapewnij złuszczanie starego naskórka i grubą warstwę kremu nawilżającego. Peeling możesz zrobić w domu: wymieszaj oliwę z drobinkami cukru i dodaj odrobinę cynamonu. Dobrze na ich ukrwienie wpłynie masaż zrobiony przez ukochanego lub spacer po kamienistej ścieżce (ale tylko w butach z grubą podeszwą!).

Dłonie nawilżaj najlepiej codziennie. Są delikatniejsze od stóp, nie potrzebują tak ostrego peelingu. Do oliwy, zamiast cukru, możesz dodać zmieloną kawę. Nie zapomnij o paznokciach, które są twoją wizytówką. Nie powinny być brudne ani się rozdwajać. Krótko obcięte, nawilżone paznokcie dobrze świadczą o właścicielu. W razie powstawania na nich zgrubień udaj się do kosmetyczki. 

Pielęgnacja twarzy

Skóra na twarzy zaczyna wiotczeć, gdyż spada w organizmie poziom estrogenu. Zmienia się również jej koloryt oraz pojawiają się głębokie zmarszczki. W tym wieku, oprócz nawilżania, najważniejszą czynnością powinno być wygładzanie, a więc kosmetyki do codziennej pielęgnacji powinny być bogate w wapń i wyciągi roślinne, na przykład ze słonecznika, soi lub brązowego ryżu. 


Aby poprawić koloryt skóry i wygładzić nierówności w jej odcieniach zaleca się stosowanie kwasów cytrynowych: soku z borówek, cytryn, witaminy C. Ziemisty odcień spowodowany jest paleniem papierosów, więc jeśli palisz – rzuć! Nikotyna i inne szkodliwe związki zawarte w papierosach przyspieszają starzenie się skóry i ją wysuszają.

Czego unikać?


Istnieje szereg niekorzystnych czynników, na które narażona jest nasza skóra. Zwykle nie zwracamy na nie uwagi, dopóki nie stają się one problemem. Pierwszą sprawą jest ochrona przed słońcem, które wysuszając skórę, przyspiesza mechanizm starzenia się. Podobnie działają ostry mróz, silny wiatr, zanieczyszczenia czy suche powietrze. Zaopatrz się więc w chustkę i okulary niczym Audrey Hepburn i nie pozwól szkodliwym warunkom atmosferycznym psuć twojej skóry.

Jeśli planujesz kąpiel słoneczną, dzień przed zrób sobie peeling, żeby opalenizna była równomierna (dotyczy to również wyprawy do solarium). Bezwzględnie używaj kremu do opalania, nakładaj go nawet parę razy w trakcie pobytu na plaży i za każdym razem po wyjściu z wody. Do twarzy, ramion i dekoltu użyj specyfiku z mocniejszym filtrem.

Jakie produkty korzystnie wpływają na skórę?

Oprócz odpowiedniej pielęgnacji zewnętrznej warto zadbać o swoją skórę od środka. Nie chodzi jednak o garść tabletek z apteki, ale o świeżą, zdrową żywność, wpływającą dobrze na naszą cerę.

Należy jeść dużo produktów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak owoce jagodowe, szpinak, sałata rzymska i brokuły. Odżywcze dla skóry są również produkty o dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie omega-3: łosoś, tuńczyk, siemię lniane, surowe pestki z dyni, oliwa z oliwek i migdały.

Owocem z niezwykłym wpływem na skórę jest awokado. Zawiera zdrowe tłuszcze, żelazo, potas, magnez oraz witaminy A, C i E, które przyczyniają się do wymiany naskórka, wygładzają skórę i chronią ją przed szkodliwymi promieniami UV. W dodatku posiada oleje, które odmładzają skórę i zmniejszają obrzęki wokół oczu.

Peelingować, smarować, nawilżać

Ogólne zasady dbania o skórę to peeling (trzeba pamiętać, że im delikatniejsza część ciała tym powinien być drobniejszy) i intensywne, głębokie nawilżanie, niezależne od typu naszej cery.

Warto zadbać o swoją skórę, póki jest jeszcze na to czas. Niestety czas robi swoje i z każdym rokiem na naszej skórze pojawia się więcej przebarwień, wyprysków, zmarszczek i nierówności. Nie możemy tego uniknąć, ale można efektywnie temu przeciwdziałać, sprawiając, że nasza cera jeszcze przez długie lata będzie się cieszyła gładkością i jędrnością. Poświęcenie paru minut na dodatkową pielęgnację i dobór produktów to przecież nic takiego – a może dać tak wiele.

Komentarze do: Jak dbać o cerę po 50 roku życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz