Szukaj

Jak dbać o włosy

Aby właściwie dbać o włosy należy postawić na systematyczną pielęgnację, która będzie dostosowana do rodzaju naszych włosów. Zabiegi, które sprawdzą się przy włosach suchych, mogą zaszkodzić w przypadku włosów, które mają tendencję do przetłuszczania się. Dbanie o włosy to nie tylko nakładanie kosmetyków czy robienie maseczek - równie ważna jest odpowiednia dieta.

Jak dbać o włosy

Choć metod dbania o włosy jest bardzo wiele, najlepiej zdecydować się na takie zabiegi pielęgnacyjne, które nie będą wymagały użycia kosmetyków zawierających szkodliwe składniki, takie jak SLS, SLES, oleje silikonowe, parabeny, konserwanty czy syntetyczne zapachy. W bezpieczny, skuteczny, a przede wszystkim tani sposób możemy poprawić kondycję naszych włosów stosując domowe sposoby.

Jak dbać o włosy - mycie to podstawa

Mycie to podstawa pielęgnacji włosów, więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na skład szamponu, którego używamy. Najlepiej aby nie zawierał niepotrzebnych detergentów - czy ładnie pachnie, to sprawa drugorzędna, ważne aby nie podrażniał skóry głowy. Niewłaściwie dobrany szampon może wywołać reakcję alergiczną, spowodować przetłuszczanie się włosów lub nawet łupież. Jeżeli czujemy, że mamy bardzo delikatną skórę, najlepiej sięgnąć po hipoalergiczne preparaty dostępne w aptece lub szampony przeznaczone dla dzieci. Do codziennej pielęgnacji włosów, zwłaszcza tłustych, idealne są także szampony, które mają PH 5,5, czyli identyczne z PH skóry.

Włosy należy myć wtedy, kiedy tego potrzebują - szkodzi im zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie mycie. Duże znaczenie ma także sposób, w jaki myjemy włosy. Starajmy się nie używać gorącej wody - najlepsza będzie letnia, a przy płukaniu zimna - pozwoli to zamknąć otwarte łuski włosów, dzięki czemu będą lśniły i zdrowo wyglądały. Podczas mycia wykonujemy delikatny masaż skalpu i unikamy drapania skóry głowy. Włosy osuszamy delikatnie ręcznikiem - nie wykręcamy ich i nie trzemy, gdyż mokre włosy szczególnie narażone są na uszkodzenia mechaniczne.

Jak dbać o włosy - domowe sposoby

Domowe maseczki, płukanki i odżywki to prosty i szybki sposób, aby poprawić kondycję włosów. Większość składników znajdziemy w kuchni, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i pieniądze.

Maseczkę odżywiającą zniszczone włosy wykonamy mieszając 1 żółtko, sok z ¼ cytryny i 4 łyżki oliwy z oliwek. Gotową mieszankę nakładamy na suche włosy (najlepiej przed planowanym myciem) i spłukujemy po upływie minimum pół godziny (maksymalny czas aplikacji to jedna godzina).

Przy włosach suchych sprawdzi się także maseczka z awokado. Rozgnieciony owoc nakładamy na skalp i włosy - spłukujemy po 40 minutach.

Ulgę przy przesuszonej i swędzącej skórze głowy przyniesie nałożenie oleju kokosowego. Aplikacja powinna trwać od 30 minut do paru godzin. Włosy należy potem dokładnie umyć.

Nawilżające i kojące właściwości ma także maseczka z siemienia lnianego. Parę łyżek ziaren siemienia gotujemy z niewielkiej ilości wody. Przestudzony, gęsty kleik nakładamy przed myciem na minimum pół godziny. Dokładnie spłukujemy.

Maseczka z drożdży przyśpiesza porost włosów i sprawia, że stają się gęstsze. Składniki to szklanka wody (lub mleka), 25 gr drożdży piekarskich, żółtko, sok z 1 cytryny i 1 łyżeczka oliwy z oliwek. Przygotowaną maseczkę nakładamy na godzinę i spłukujemy.

Aby wzmocnić działanie domowych maseczek do włosów warto dodawać do nich po kilkanaście kropel witaminy A i E, odrobinę nafty lub olejku rycynowego. Produkty te kupimy w aptece.

Maseczki lepiej będą się wchłaniać, jeżeli na włosy nałożymy folię, a potem ręcznik.

Jak dbać o włosy - właściwa dieta

Włosy staną się zdrowe i piękne tylko wtedy, jeżeli zabiegi kosmetyczne połączymy z odpowiednią dietą. Podstawowymi jej składnikami powinny być świeże warzywa i owoce. Najlepiej jeżeli będą surowe lub poddane krótkiej obróbce termicznej - wtedy staną się bogatym źródłem potrzebnych mikroelementów i witamin. Warto sięgać po warzywa takie jak natka pietruszki, szpinak, sałata, brokuły i marchewka, gdyż zawierają wzmacniający włosy beta-karoten, witaminę A i C. Z kolei seler, kalarepa i rzodkiewka dostarczą nam niezbędną dawkę krzemu, który zapobiega wypadaniu włosów. Do codziennego jadłospisu warto włączyć także orzechy (włoskie, nerkowca, laskowe, migdały), pestki dyni i słonecznika - poza tym, że mają mnóstwo witamin i mikroelementów, zawierają szczególnie istotny dla kondycji włosów cynk.

Dieta wzmacniająca włosy powinna zawierać odpowiednią dawkę białka (50-80 gramów), którego źródłem jest nabiał, mięso i ryby. W jajach, przetworach mlecznych, drobiu i czerwonym mięsie znajdziemy witaminy z grupy B oraz żelazo (jego niedobór często jest powodem wypadania włosów). Tłuste ryby morskie takie jak tuńczyk, łosoś czy makrela to dodatkowo idealne źródło kwasów omega-3.

Zrównoważona i zdrowa dieta, która pomoże wzmocnić włosy, powinna być także obfita w produkty pełnoziarniste: kasze, razowe pieczywo i pełnoziarnisty ryż. Produkty te zawierają między innymi witaminę E, żelazo, potas, wapń i fosfor - odżywczą mieszankę, dzięki, której włosy staną się gęstsze i bardziej lśniące.

Autor: Iwona Kopaczek

Komentarze do: Jak dbać o włosy (3)

NanaV
NanaV 03-10-2015 20:29

Czy pokrzywa poprawia kondycję włosów?

3

Ja zaczęłam pić napar z pokrzywy. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia odnośnie skuteczności tej metody?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze