Jak osiągnąć i utrzymać ... białe i zdrowe zęby
Żyjemy w czasach, kiedy posiadanie białych zębów przestało być domeną uprzywilejowanych genetycznie lub szczególnie dbających o urodę. Z jednej strony potrzeba dbania o swój wygląd - w tym o zęby - stała się powszechną potrzebą dla bardzo wielu osób, które pracują na co dzień w kontakcie z innymi ludźmi. Z drugiej strony uroda uśmiechu współtworzy naszą wizytówkę w kontaktach osobistych, a zwłaszcza przy ich nawiązywaniu.
Warto podkreślić, że dostępność wielu możliwości dbania o biel i zdrowie zębów powoduje, że dla chcącego nic trudnego i to bez względu na zasobność portfela. Co prawda jak to w życiu bywa nie wszyscy mają tak samo łatwą drogę do celu, czyli do białych zębów, ale dziś wszyscy mają równe szanse w ich posiadaniu.
Co powoduje, że zęby przestają być białe?
Najbardziej powszechna przyczyna jest banalna - niedostateczna higiena zębów i jamy ustnej. Szczotkowanie, płukanie, nitkowanie mają zapewnić tę higienę. To jest proste i oczywiste, ale niewielu jest takich, którzy szczotkowanie i płukanie stosują po każdym posiłku, a nitkowanie co najmniej raz dziennie. Jeśli tak robicie to możecie być spokojni o swoje zęby - no ... prawie. Tak staranne dbanie o higienę jamy ustnej daje nam możliwość usunięcia nalotu nazębnego, a czasem również płytki kamienia nazębnego, która się z tego nalotu tworzy. Jednak - nalot i płytka tworzą się stale i codziennie, jako niezbędny efekt uboczny spożywania jedzenia i napojów.
Innym efektem funkcjonalności naszej jamy ustnej i zębów, jako początku naszego układu pokarmowego, jest obecność bakterii. Pasty i płyny działają bakteriostatycznie, co oznacza, że powstrzymują nadmierny rozwój i namnażanie bakterii w jamie ustnej. Powstająca w ten sposób płytka bakteryjna powoduje stany zapalne dziąseł, sprzyja próchnicy zębów i wzmaga tworzenie nalotu nazębnego. Sposób odżywiania, ogólny stan zdrowia a także tak zwane uwarunkowania genetyczne powodują, że jednym przychodzi utrzymywanie bieli i zdrowia zębów - łatwiej, a innym trudniej. Spożywanie napojów i pokarmów zawierających barwniki (kawy, herbaty, soków z ciemnych owoców i warzyw, itp.), a także dym papierosowy, powodują wnikanie mikrozanieczyszczeń w strukturę szkliwa zębowego. Te przebarwienia szkliwa (najczęściej zżółcenie) w połączeniu z nalotem powodują, że to co powinno być białe - białe nie jest.
Odrębnym problemem są zęby zniszczone przez przebyte choroby czy terapie lekowe, gdzie jedynie zabiegi proponowane w gabinetach stomatologicznych np. licówki mogą przywrócić piękny wygląd zębów.
Co zrobić aby usunąć te nazębne i wnikające w szkliwo zanieczyszczenia oddalające nas od zdrowia i bieli zębów? Jakie kuracje mogą przynieść oczekiwane efekty?
Jeśli zapomnimy o tradycyjnych metodach opartych na cytrynie czy co gorsza sodzie, jako nieskutecznych i niezdrowych, to pozostają trzy możliwości:
- wybielające pasty do zębów,
- wybielanie w gabinetach stomatologicznych,
- specjalistyczne preparaty wybielające do użytku w warunkach domowych.
Wybielające pasty do zębów
Pasty wybielające to najbardziej dynamicznie rozwijający się segment past do zębów, zarówno jeśli chodzi o szerokość oferty jak i wielkość sprzedaży, co jest potwierdzeniem rosnącego zainteresowania konsumentów wybielaniem zębów. Używanie past wybielających łączy codzienną higienę jamy ustnej z funkcją wybielania. Jak wybrać odpowiednią pastę wybielającą? Pasty obecne na rynku (w marketach, drogeriach, aptekach) są oparte o bardzo różne składniki mające zapewnić wybielenie zębów. Pasty tańsze oraz oparte na bardziej tradycyjnych recepturach, jako główny czynnik wybielający mają w swoim składzie tzw. krzemionkę (silica), która jest również składnikiem past uniwersalnych. Zwiększona dawka krzemionki w pastach wybielających poprawia skuteczność podczas mechanicznego (ściernego) działania na zęby. Przed długotrwałym stosowaniem tego typu past przestrzegają stomatolodzy - z racji na potencjalnie negatywny wpływ ścierania na szkliwo. Pasty wybielające oparte na nowoczesnych recepturach oprócz mniejszej zawartości krzemionki zawierają związki roślinne lub chemiczne (tu godne podkreślenia są enzymy), które wchodzą w reakcję z zanieczyszczeniami nazębnymi. Daje to możliwość zmniejszania przebarwień nazębnych bez negatywnych skutków wynikających z substancji ścierających, jak i również możliwość długotrwałego i codziennego stosowania. Skuteczność tych past jest jednak też ograniczona i zależna od uwarunkowań osobniczych. Poza tym musimy wziąć pod uwagę, że codzienne i sumienne wybielanie poprzez stosowanie past wybielających najczęściej natrafia na równie codzienne i sumienne spożywanie substancji barwiących i sprzyjających tworzeniu się nalotu. Dla tych, którym pasty nie pomagają są na szczęście metody bardziej skuteczne, choć też bardziej absorbujące, ale dla urody i zdrowia nie takie rzeczy się robi.
Zobacz również:
Wybielanie u stomatologów.
Regularne, co najmniej raz w roku, wizyty u stomatologa są potrzebne aby wyleczyć zęby czy potwierdzić ich wyleczenie. Jest to niezbędne dla prowadzenia dalszych działań wybielających. W gabinetach stomatologicznych możemy otrzymać dwie propozycje wybielania: poprzez bardzo nowoczesne wybielanie laserowe lub przez wybielanie żelami stomatologicznymi (czasami połączone z naświetlaniem). Obie metody gwarantują dużą skuteczność. Pewną barierą jest cena, która przy laserze osiąga kwotę ok. 2000 złotych, a przy żelach stomatologicznych jest to nieco mniejsza, ale i tak jest to kwota w przedziale 500-1000 zł. Jednak skoro są efekty - to może warto.
Zapytaliśmy eksperta na jakiej zasadzie działają żele stomatologiczne i dlaczego są skuteczne? Odpowiada pani doktor MD. Silvia Timkova, PhD., pracująca w klinice stomatologii i chirurgii szczękowej imienia Ludwika Pasteura w Koszycach: „Żele wybielające są bardzo skuteczne, ponieważ w przypadku ich użycia, rozjaśnienie zębów następuje w oparciu o reakcję chemiczną, polegającą na oksydowaniu kolorowych pigmentów. I na tym polega zasadnicza różnica w porównaniu do mniej skutecznych past wybielających, w przypadku których wybielanie jest skutkiem działania mechanicznego. Najczęściej stosowaną substancją czynną w żelach wybielających jest nadtlenek karbamidu, który występuje w różnych stężeniach. Ogólnie można powiedzieć, że przy wyższych stężeniach ok. 20-35 %, efekt wybielenia uzyskamy w krótszym czasie, niż w przypadku stosowania żelów wybielających o niższych stężeniach. Żele o wyższym stężeniu nadtlenku karbamidu są nanoszone w gabinetach stomatologicznych bezpośrednio na zęby, albo na indywidualnie wykonane dla pacjenta aplikatory na zęby, na które jest nanoszony żel wybielający. Należy jednak zwrócić uwagę, że wybielanie zębów jest ingerencją estetyczną i powinni się temu poddawać tylko pacjenci mający zdrowe dziąsła i wyleczone zęby.”
Oprócz wybielania gabinety stomatologiczne oferują również usuwanie kamienia (scaling), który zaleca się przeprowadzić zarówno przed zastosowaniem wybielania u stomatologa jak i w przypadku stosowania wybielania w warunkach domowych.
Specjalistyczne preparaty wybielające (dostępne w aptekach)
Preparaty wybielające do stosowania w warunkach domowych są oparte na tym samym składniku, co żele używane w gabinetach stomatologicznych, czyli nadtlenku karbamidu. Środki dostępne w aptekach występują w formie pasków, pędzelków lub aplikatorów do nakładania na zęby. Szczególną staranność w tym zakresie wykazują wyroby medyczne zawierające aplikatory (np. biała perła), które można formować i dopasowywać do indywidualnego kształtu zębów każdego użytkownika, co czyni je podobnymi do aplikatorów stosowanych przez stomatologów. Preparaty dostępne w aptekach wymagają od użytkownika nieco zaangażowania przy codziennym stosowaniu. Czas trwania takiej kuracji jest uzależniony od indywidualnych potrzeb. Czym więc różni się wybielanie przez stomatologów od wybielania samodzielnego i czy jest równie bezpieczne i skuteczne? Doktor Silvia Timkova: „Zasada wybielania zębów przy pomocy żelów wybielających jest taka sama, jak ta stosowana u stomatologa przy użyciu żelu wybielającego. Wykorzystana jest ta sama substancja czynna, nadtlenek karbamidu, ale o niższym stężeniu. Wybielanie zębów trwa co prawda dłużej, średnio ok. 10-14 dni, ale jest mniej inwazyjne. Oznacza to, że w mniejszym stopniu obciąża strukturę zęba, więc mogą się mu poddać również pacjenci, dla których wyższe stężenia są nieodpowiednie. Wybielanie zębów w domu jest bezpieczną i skuteczną drogą do uzyskania jaśniejszych i bielszych zębów. Nowoczesne żele wybielające zawierają także fluor, który dodatkowo wzmacnia szkliwo zębów.”
Kolejne pytanie do eksperta-stomatologa - to czy jesteśmy w stanie przy pomocy preparatów dostępnych w aptekach (np. biała perła) uzyskać tak samą dokładną aplikacje żelu na zęby jak u stomatologa? „Aby żel wybielający mógł skutecznie oddziaływać, musi być utrzymany w jak najbliższym kontakcie z zębami. Do tego celu najlepsze są specjalnie przygotowane aplikatory. W gabinetach stomatologicznych są wykonywane na podstawie pobranego wycisku zębów pacjenta, zaś w produktach medycznych do stosowania samodzielnego należy zwrócić uwagę na aplikatory, które można indywidualnie ukształtować w domu. Generalnie - wybielanie zębów przy zastosowaniu aplikatorów daje zawsze lepsze efekty niż wybielanie bez nich - odpowiada doktor Timkova.
Podsumowanie
Codzienna higiena jamy ustnej i zębów przy pomocy odpowiednich past oraz okresowe (raz na rok) stosowanie kuracji wybielającej może spowodować, że nasze zęby staną się naszą mocna stroną. Dla jednych będą jeszcze bielsze i piękniejsze, innym nareszcie pozwolą na swobodne ujawnienie pełnego uśmiechu. Bez względu na to czy chcecie zrobić dobre pierwsze wrażenie czy nie chcecie stracić przy bliższym poznaniu - stosowanie się do wyżej opisanych propozycji wydaje się warte rozważenia.
www.bialaperla.com.pl
Komentarze do: Jak osiągnąć i utrzymać ... białe i zdrowe zęby (1)
Jak z reklamy!
1Bardzo podoba mi się ten artykuł poniewaz sam mam troche problemu z ząbkami :P zawsze chciałem mieć je takie jak ludzie z reklam past do zębów. Artykuł bardzo wartościowy, polecam. http://linkipolska.pl/linki-polska/m... pokaż całość