Szukaj

Jak zapobiegać zmarszczkom?

Podziel się
Komentarze1

Pojawiają się one głównie na twarzy, szyi i dłoniach. Są oznaką przemijającego czasu. Choć nie da się ich uniknąć, można je złagodzić i opóźnić ich powstawanie. Mowa tu o zmarszczkach. Mniejsze lub większe fałdy spowodowane są zmniejszeniem zawartości wody w skórze, w skutek czego staje sie ona sucha, cieńsza i traci swą elastyczność.

Jak zapobiegać zmarszczkom?

Czym suchsza i cieńsza skóra, tym ma większe tendencję do rozciągania się i marszczenia, następstwem czego są zmarszczki. Pierwsze bruzdy, tzw. zmarszczki mimiczne, pojawiają sie około 25. roku życia. Jednak zmarszczki są głównie charakterystyczną cechą cery dojrzałej.

Na szybkość procesu starzenia się mogą wpływać warunki genetyczne, wpływy hormonalne, środowisko, w którym sie żyje oraz prowadzony tryb życia. Procesu starzenia nie da się zatrzymać, ale można opóźnić pojawienie się zmarszczek. Warto wiedzieć, jak opóźnić zmiany, aby dłużej wyglądać młodo i atrakcyjnie.

Gimnastyka mięśni twarzy

Niekłopotliwym i bardzo skutecznym zabiegiem jest codzienna gimnastyka mięśni mimicznych twarzy. Jest ona bardzo prosta. Oto kilka przykładów takich ćwiczeń.

  • nadymamy oba policzki jak przy graniu na trąbce, następnie nadymamy raz jeden, raz drugi, policzek
  • wymawiamy głoskę „a” – szeroko i długo,
  • wymawiamy głoskę „u”,
  • wymawiamy głoskę „i”,
  • wysuwamy dolną szczękę do przodu,
  • podnosimy jedna brew, potem drugą i obie jednocześnie.

Odpowiednie kosmetyki

Aby opóźnić powstawanie zmarszczek lub zmniejszyć ich widoczność, należy używać odpowiednich kosmetyków. Ważne jest rozpocząć ich stosowanie odpowiednio wcześnie. Warto o tym pomyśleć już po 25. roku życia, gdyż wtedy pojawiają sie pierwsze zmarszczki mimiczne. Oczywiście kremy czy maseczki muszą być dostosowane do wieku.

Skóra ze zmarszczkami potrzebuje nawilżenia, dlatego dobrze jest codziennie tonizować twarz.

Peeling

Raz w tygodniu trzeba używać peelingu, który poprawi stan skóry. Peeling przeznaczony do cery ze zmarszczkami można nabyć w aptece, drogerii lub przygotować samemu w domu. Do przygotowania peelingu ziołowego będziemy potrzebować mikronizowane ziele mniszka lekarskiego i mikronizowany kwiat kasztanowca. Składniki te, w równych częściach, należy wymieszać ze sobą i umieścić w suchym pojemniku. Do jednorazowego zabiegu wystarczy łyżeczka mieszanki zwilżona tonikiem. Peeling na bazie ziół  rozjaśni, wygładzi i napnie skórę.

Maseczka na zmarszczki

Twarz będzie wyglądała na młodszą i zadbaną, jeśli 1-2 razy w tygodniu będziemy nakładać maseczkę odżywczą na bazie płatków róż, płatków nagietka mleka i drożdży. Taka maseczka zawiera wiele cennych składników. Płatki róż i nagietka zawierają bioflawonoidy, karotenoidy i witaminę C, które stymulują odnowę naskórka. Drożdże i tłuste mleko są źródłem witamin z grupy B. Mleko dodatkowo zawiera proteiny i sole wapnia o działaniu nawilżającym i wygładzającym. Po zastosowaniu takiej maseczki cera jest zregenerowana i gładka.

Warto stosować również maseczkę liftingującą. Maseczka ta napina cerę, co służy podniesieniu jej odporności i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Dodatkowo poprawia owal twarzy i gęstość skóry.

Kremy na zamrszczki

Chcąc opóźnić powstawanie zmarszczek, należy codziennie, na dzień i na noc, stosować kremy dostosowane do wieku i rodzaju cery, np. z koenzymem Q10. Choć może sie wydawać, że używając kremu przeznaczonego do stosowania w późniejszym wieku niż ten, w którym jesteśmy, lepiej zapobiegniemy zamrszczkom lub bardziej opóźnimy ich powstawanie, to trzeba się liczyć z tym, że efekt może być odwrotny.

Nakładanie kremów i wycieranie twarzy

Jeśli chcemy jak najdłużej mieć gładką cerę, bez zbędnych zmarszczek, warto zwrócić uwagę na sposób nakładania kremów, jak i wycieranie twarzy po umyciu. Kremów, w szczególności w okolice oczu i na część podżuchwową, nie wsmarowywujemy, lecz wklepujemy opuszkami palców. Wsmarowywanie rozciąga skórę i tym samym przyspiesza powstawanie zmarszczek. Wklepując krem poprawiamy krążenie i ujędrniamy skórę. W ten sposób hamujemy powstawanie zmarszczek, szczególnie wokół oczu i na szyi. Zapobiega to również pojawianiu się tłuszczu na szyi, który w nadmiarze sprzyja tworzeniu się „drugiego podbródka”.  Ważne, aby krem wklepywany, a później delikatnie wcierany, był od dołu do podbródka.

Wycierając twarz, należy prowadzić ręcznik od podbródka do skroni, nigdy odwrotnie. Wycieranie twarzy w odwrotnym kierunku przyczynia się do pojawienia dwóch głębokich fałd od nosa do kącików ust.

Kontrola mimiki

Dobrze jest kontrolować swoją mimikę twarzy, gdyż w powiedzeniu „złość piękności szkodzi” jest wiele prawdy. Zbyt częste marszczenie czoła, które towarzyszy złości,  powoduje powstawanie głębokich bruzd, a częste mrużenie oczu sprzyja „kurzym łapkom” – zmarszczek w zewnętrznych kącikach oczu.

Należy mieć świadomość, że wpływ na powstawanie zmarszczek ma również nadmierne opalanie, dlatego należy smarować skórę, szczególnie twarzy, kremem z filtrem, gdyż nadmierne działanie promieni słonecznych bardzo wysusza i postarza skórę. Trzeba też pamiętać o zdrowej diecie bogatej w owoce i warzywa, ograniczyć alkohol i papierosy jak również unikać zadymionych pomieszczeń. Jeśli będziemy przestrzegać tych kilku zasad, nasza skóra może wyglądać nawet o 20 lat młodziej niż wskazywałby nasz dowód. Tak więc, szczególnie panie, dbajmy o siebie, a na bardzo długo zachowamy zdrowy i piękny wygląd.

Autor: Anna Zeler