Jaki wpływ ma palenie tytoniu na cerę?
Palenie tytoniu jest wrogiem nie tylko dla zdrowia, ale także dla urody. W dymie papierosowym znajduje się szereg substancji chemicznych, które mają ogromnie szkodliwy wpływ na włosy, paznokcie, a przede wszystkim cerę.
Na skórze pojawiają się najbardziej widoczne i najszybsze efekty palenia. Są łatwiejsze do zauważenia u kobiet, ponieważ ich skóra jest 2 razy cieńsza od skóry mężczyzn.
Wolne rodniki
Efektem palenia jest między innymi osadzanie się na powierzchni skóry bardzo aktywnych i niebezpiecznych cząsteczek - wolnych rodników. Są one odpowiedzialne za niszczenie, w sposób przypadkowy i nieodwracalny, każdych napotkanych w skórze struktur, co może powodować uszkodzenie komórek bądź nawet ich śmierć. A co za tym idzie? Skóra staje się nie tylko matowa i szara, ale także traci elastyczność. Często jest to powodem powstawania licznych zmarszczek, o wiele wcześniej niż u osób niepalących. Trudno jest również uniknąć wytworzenia się brązowych plam na skórze oraz jej wysuszenia i rogowacenia.
Wolne rodniki przyczyniają się do uszkadzania i zwężania naczyń krwionośnych. W rezultacie do komórek jest dostarczana znacznie mniejsza ilość tlenu, a przybywa spora ilość trującego tlenku węgla. Niewiarygodnie szybko przyśpiesza to proces palenia! Dlaczego? Niedotleniona skóra nie jest w stanie w pełni się zregenerować.
Zobacz również:
Pamiętaj! Zapalenie już jednego papierosa wywołuje skurcz naczyń krwionośnych skóry, utrzymujący się aż do 90 minut po jego zgaszeniu!
Kolegen i elastyna
Niedotlenienie skóry twarzy spowodowane niedokrwieniem negatywnie wpływa także produkcję włókien kolagenu i elastyny - odpowiedzialnych za sprężystość skóry. Skóra staje się bardziej pomarszczona, cieńsza i nieregularnie zgrubiała, ponieważ włókna te ulegają częściowemu zniszczeniu.
Tytoń, a trądzik
Palenie papierosów nierzadko jest powodem powstawania na skórze zanieczyszczeń i wyprysków. To bardzo istotny czynnik wpływający na częstotliwość pojawiania się trądziku. Badania wskazują, że u palaczy występuje on dwukrotnie częściej. Nasilenie zmian jest wprost proporcjonalne do ilości wypalanych papierosów. Dym papierosowy może znacznie nasilać proces przebiegu stanu zapalnego i spowalniać proces gojenia się ran.
Co z witaminami?
Częste sięganie po wyroby tytoniowe może czynić również takie szkody, jak ubytek witamin w organizmie! Proces powstawanie niedoboru witaminy E we krwi jest dwa razy szybszy u palaczy niż u osób niepalących. Szkodliwe substancje wpływają również na obniżenie poziomu witaminy A i C, które są odpowiedzialne za regenerację skóry.
Gojenie się ran
Zarówno czynne jak i bierne palenie spowalnia gojenie się ran oraz zakłóca ich prawidłowe zabliźnianie. Czym jest to spowodowane? Dym papierosowy obniża zdolność przemieszczania się komórek tkanki łącznej (fibroblastów) do miejsca uszkodzenia. W efekcie posiadają one upośledzoną zdolność do migracji i przebudowy skóry w miejscu powstałej rany i gromadzą się na jej obrzeżach. Sprzyja to powstawaniu nieestetycznych, przyrosłych blizn.
Opisane wyżej skutki palenia to tylko mała część tego czym może grozić wdychanie dymu papierosowego. Jeśli jesteś palaczem, o walce z uzależnieniem pomyśl już dziś! Jeśli wydaje Ci się to wręcz niemożliwe – zwróć się do specjalisty. Korzystaj z życia bez nałogu!
Autor:
Anna Pająk
Komentarze do: Jaki wpływ ma palenie tytoniu na cerę?