Kobiety, które się malują, są widziane jako bardziej sympatyczne, bardziej kompetente oraz bardziej wiarygodne, niż te kobiety, które się nie malują. Tak stwierdzają badacze z Harvardu i z Bostonu, na podstawie przeprowadzonego przez siebie badania.
Badanie to finansowała firma Procter & Gamble, która ma między innymi markę produków kosmetycznych Cover Gril. Ale badanie zostało przeprowadzone przez badaczy znanych i niezależnych od marki, jak zapewnia New York Times.
Na czym polegało doświadczenie?
Dla celów tego badania, naukowcy sfotografowali 25 kobiet, w wieku od 20 lat do 50 lat. Kobiety te były białe, czarne oraz pochodzenia hiszpańskiego.
Twarze uczestniczek zostały sfotografowane bez makijażu najpierw, a następnie z trzema typami makijażu. Rodzaje te zostały określone przez naukowców jako „makijaż naturalny”, „makijaż profesjonalny”, „makijaż glamour”. Nie miały one prawa obejrzeć się w lustrze, aby ich własne postrzeganie siebie nie wpłynęło na obserwatora z zewnątrz.
Sto czterdzieści dziewięć osób dorosłych, w tym 61 mężczyzn, patrzyło na te zdjęcia przez 250 milisekund, dość, aby wyciągnąć szybki wniosek. Następnie, 119 innych osób dorosłych, w tym trzydziestu mężczyzn, miało tyle czasu, ile chcieli, aby obejrzeć te same twarze.
Zobacz również:
Co się okazuje?
Niezależnie od długości obserwacji, „świnki doświadczalne” stwierdzały, że kobiety, które miały makijaż (generalnie, chodziło o kontrast między ustami, oczami a skórą) wydawały się bardziej kompetentne od kobiet nie pomalowanych. Jedyna różnica: obserwatorzy, którzy mogli oglądać zdjęcia bez ograniczeń, uważali, że kobiety z makijażem typu „glamour” były mniej wiarygodne niż kobiety z makijażu. Jednakże, zawsze uważne były za bardziej kompetentne.
Badaczka, która przeprowadziła tę ankietę, pani Nancy Etcoff, stwierdza, iż wnioski te mogą posłużyć kobietom. Produkty kosmetyczne mają wpływ na postrzeganie innych, o wiele większy, niż nam się to wydawało. Ponieważ nie chodzi jedynie o uznanie kobiety za mniej czy bardziej pociągającą, ale również o ocenę jej kompetencji i wiarygodności.
W sytuacjach, kiedy oberwator musi dokonać szybkiego wyboru, oprze się bardziej na automatycznej ocenie, aby podjąć decyzję. Z całą pewnością, nowina ta nie ucieszy wszystkich. Od zawsze nam się wmawia bowiem, że wygląd się nie liczy.
Jak mówi pani Deborah L. Rhode profesor prawa z uniwersytetu Stanford, która napisała książkę The Beauty Bias (Przesądy na temat piękna): nie maluję się, nie mam ochoty spędzać 20 minut przed lustrem każdego ranka, aby się pomalować. Jakość mojego wykładu nie powinna zależeć od koloru mojej szminki, ani też od faktu, czy noszę tusz na rzęsach, czy też nie.