Szukaj

Łysienie - dotyka każdego człowieka

Podziel się
Komentarze0

Ich brak często spędza nam sen z powiek, ponieważ pełnią funkcję estetyczną. Włosy. W młodości bujne i świecące z czasem zaczają wypadać i tracić swój blask. Niestety jest to problem, który pojawia się u większości ludzi bez względu na wiek i płeć. Kiedy tracimy dziennie od 50 do 100 włosów nie powinniśmy się przejmować, ponieważ jest to naturalny proces związany z cyklem wzrostu włosa.



Jednak gdy na szczotce lub grzebieniu zostaje duża garść kosmyków (200 - 300), a nasza fryzura zaczyna się coraz bardziej przerzedzać, wtedy możemy mówić o nadmiernym wypadaniu włosów. Jednak jest sposób, aby zatrzymać włosy na głowie - transplantacja.

Włosy z głowy

Łysienie jest procesem, który dotyka nas szczególnie, gdyż wpływa na wygląd zewnętrzny. Wypadanie włosów często uznawane za defekt kosmetyczny, tak naprawdę jest objawem chorobowym, którego przyczyny możemy podzielić na dwa rodzaje: okresowe i uwarunkowane genetycznie. W pierwszym przypadku, gdy coś złego dzieje się z naszym organizmem, odbija się to na fryzurze. Niestety reakcja nigdy nie jest natychmiastowa i dopiero po kilku tygodniach od wystąpienia przyczyny pojawia się skutek. Wśród najczęstszych powodów kłopotów z włosami wymienia się te, których podstawą są okresowe dolegliwości. Tutaj utrata włosów jest następstwem czynników wewnętrznych lub zewnętrznych, takich jak stres, poród, zmęczenie, operacje w znieczuleniu ogólnym, choroby skóry (grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry), choroby ogólnoustrojowe (choroby tkanki łącznej, zakaźne, cukrzyca, zaburzenia hormonalne), naświetlanie. Zwiększone wypadanie włosów może również wystąpić w okresie menopauzy, w czasie stosowania środków antykoncepcyjnych, leków immunosupresyjnych lub przeciwzakrzepowych. W tych wypadkach powinniśmy najpierw zająć się wyleczeniem przyczyny utraty włosów. Wtedy prawdopodobnie problem ustąpi razem z wyeliminowaniem choroby. Później możemy zająć się odbudową włosów. Doskonale sprawdzą się preparaty do stosowania zewnętrznego - odżywki, środki do wcierania w skórę głowy. Warto również wzmocnić organizm od środka przez dostarczenie różnych preparatów zawierających witaminy i mikroelementy. Szczególnie polecane są doustne środki z żelazem i cynkiem.


Niestety istnieją także przyczyny łysienia, na które nie mamy wpływu, bo ich podłożem są uwarunkowania genetyczne. W tej sytuacji włosy wypadają niezależnie od stanu zdrowia i trybu życia, ponieważ wszystko zależy od hormonów, głównie testosteronu i tzw. genu łysienia. Jest to tzw. łysienie androgenowe związane z nadmierną wrażliwością mieszka włosowego na testosteron. Choroba ta jest dziedziczna i polega na osłabianiu mieszków włosowych, które są odpowiedzialne za produkcję włosów. Testosteron oddziałuje na mieszek włosowy, który w efekcie wytwarza coraz cieńsze i krótsze włosy, a sam ulega zmniejszeniu. W końcu mieszek nie jest w stanie produkować nowych włosów tylko wytwarza krótki włos pozbawiony barwnika - wyjaśnia dr Juliusz Prandecki, specjalista zajmujący się przeszczepianiem włosów w Klinice Przeszczepiania Włosów. Jednak łysienie to nie tylko wypadanie włosów, ale również łojkot oraz zmniejszenie grubości łodygi włosa. Najgorsze jest to, że osoby z genem łysienia mimo stosowania różnego rodzaju zabiegów, terapii i tak w końcu zaczną tracić włosy. - Osoba, która nie posiada genu łysienia może źle się odżywiać, nadużywać alkoholu, palić, nie dba o włosy, mieć stresy, a i tak nie wyłysieje - dodaje doktor Prandecki. Dlatego kiedy tracimy włosy nie powinniśmy lekceważyć tego procesu, natomiast w pierwszej kolejności warto udać się do lekarza dermatologa, który ustali przyczynę utraty włosów i zaleci odpowiednią terapię.


Zatrzymać włosy

Niestety włosy utracone w wyniku łysienia o podłożu genetycznym już nie odrosną. Nie pomogą specjalne zabiegi, zmiana nawyków żywieniowych. Jedynym ratunkiem jest tutaj przeszczep włosów, który jest jedną z najbardziej skutecznych metod walki z łysieniem. Zabieg polega na przenoszeniu zdrowych cebulek włosów, pobranych najczęściej z tyłu głowy, w miejsca łysiejące. Przeszczepiane są fragmenty skóry, tzw. mikrografty, które nie przekraczają powierzchni 1mm kwadratowego i zawierają od jednej do trzech cebulek włosowych. Do przeszczepu pobiera się włosy niezagrożone wypadaniem, dzięki temu w nowym miejscu pozostaną do końca życia. Kluczowym etapem całej operacji jest czas do trzech dni po zabiegu - wtedy przeszczepione cebulki na dobre zakorzeniają się w nowym miejscu. W tym czasie należy szczególnie uważać na skórę głowy i nie narażać jej na otarcia, zadrapania oraz wszelkie urazy mechaniczne. Efekt widoczny jest już po trzech miesiącach, bo tyle trwa powrót aktywności przeszczepionych mieszków włosowych. Po roku od zabiegu włosy osiągną długość ok. 9 - 12 cm.

Bezpieczny i skuteczny

Sam zabieg nie jest bolesny, gdyż odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jak podkreśla Juliusz Prandecki, specjalista zajmujący się przeszczepianiem włosów z Kliniki Przeszczepiania Włosów, który dokonał już 7000 transplantacji włosów osobom w całej Polsce - Zabieg jest w 100% skuteczny. Jednak musi być odpowiednio przeprowadzony, a wcześniej przygotowany. Zanim przystąpi się do transplantacji należy przeprowadzić dokładną konsultację, podczas której sprawdza się ile zdrowych włosów pozostało pacjentowi. Dzięki temu można oszacować jaką ilość mieszków włosowych można przenieść w inne miejsce.

Tego typu operacje są całkowicie bezpieczne i rekomendowane osobom, które utraciły włosy w wyniku poparzenia lub częściowej utraty włosów po naświetlaniu. Operację odradza się osobom dotkniętym ciężkimi chorobami ogólnymi, a także tym, które mają stan zapalny skóry głowy. Zabieg nie jest możliwy u osób, które mają niedostateczną ilość włosów do pobrania, a co za tym idzie u całkowicie łysych.

Komentarze do: Łysienie - dotyka każdego człowieka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz