Co trzeci Polak cierpi na wrażliwość zębów1. Ponad połowa pacjentów akceptuje codzienny ból zębów wywołany nadwrażliwością i nie zgłasza się z tym problemem do lekarza dentysty2. Aż trzy czwarte osób dotkniętych nadwrażliwością nigdy nie stosowało pasty specjalistycznej lub stosowało ją niezbyt często!
Jak podaje niezależne pismo naukowe The Journal of Clinical Dentistry, liczne badania kliniczne i porównawcze potwierdziły, iż zastosowanie pasty zawierającej octan strontu (np. Sensodyne Ultraszybka Ulga) dało lepsze wyniki w ocenie zamykania kanalików zębinowych w porównaniu z pastą zawierającą argininę; natychmiastową redukcję nadwrażliwości zębiny oraz długotrwałe redukowanie nadwrażliwości zębiny. Badania porównawcze obejmowały pasty zawierające m.in. octan strontu, sole metali - cynku, soli cynowych oraz argininę (np. Colgate Sensitive Pro-Relief).
Krótki, przeszywający ból jednego lub wielu zębów. Pojawia się, kiedy jemy lub pijemy coś zimnego, gorącego, słodkiego albo kwaśnego, kiedy wdychamy chłodne powietrze bądź kiedy szczotkujemy zęby. W taki sposób daje o sobie znać wrażliwość zębów. Tych przykrych dolegliwości można się pozbyć, używając dwa razy dziennie pasty do zębów z octanem strontu.
Codzienna higiena jamy ustnej
Nagle pojawiający się ostry i krótkotrwały ból zębów jest konsekwencją odsłonięcia zębiny. Dopóki zębina ma zapewnioną naturalną ochronę w postaci szkliwa, zęby nie reagują
na nagłą zmianę temperatury, smaku w jamie ustnej. Jeśli jednak szkliwo zostanie uszkodzone bądź starte, może dojść do odsłonięcia kanalików zębinowych i przesłanie sygnału bólowego prosto do zakończeń nerwowych.
Warto to wiedzieć
Z nadwrażliwością zębów zmaga się aż 35% polskich pacjentów. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby w wieku 20-50 lat, częściej kobiety niż mężczyzn.
Zobacz również:
Co najmniej 75 procent osób cierpiących na wrażliwość zębów nigdy nie stosowało lub stosuje bardzo rzadko pastę przeznaczoną do zwalczania problemu nadwrażliwości.
Istotną rolę w procesie odsłonięcia zębiny odgrywa uszkodzenie lub starcie warstwy szkliwa, do którego dochodzi m.in. wskutek urazu, zbyt energicznego szczotkowania, spożywania nadmiernej ilości kwaśnych pokarmów (owoców, soków owocowych), zgrzytania zębami w czasie snu, z którego bardzo często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy. U wielu pacjentów objawy nadwrażliwości mogą się pojawić po zabiegu wybielania lub oczyszczania zębów z kamienia nazębnego.
Nie cierp, jeśli nie musisz
Wrażliwość zębów nie mija sama, ważna jest profilaktyka. Nie ma sensu skazywać się na ból i dyskomfort, skoro można się ich w prosty sposób pozbyć. Wystarczy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego i zasięgnąć porady lekarza dentysty, który zaleci odpowiednie postępowanie.
Okazuje się jednak, że 52 procent osób cierpiących na nadwrażliwość nie szuka pomocy u lekarza dentysty. Ignorują ból lub próbują pozbyć się przykrych dolegliwości rezygnując ze spożywania ulubionych pokarmów i napojów. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ nie przynosi trwałego efektu. Prędzej czy później ból i tak powróci, nie można przecież uniknąć wszystkich czynników, które go wywołują.
Zamiast się męczyć i odmawiać wielu przyjemności, można sięgnąć po najprostszy i najtańszy sposób radzenia sobie z problemem nadwrażliwości: zacząć regularnie stosować specjalistyczną pastę do zębów.
Którą wybrać?
Najlepiej taką, którą można stosować dwa razy dziennie, jest łatwa do nałożenia, działa błyskawicznie, a na dodatek daje długotrwały efekt i nie wymaga specjalnych wyrzeczeń kulinarnych. Warto zwrócić uwagę na skład takiej pasty. Jeśli zawiera octan strontu, mamy gwarancję, że dzięki niej rozprawimy się z bólem. Substancja ta głęboko i szczelnie zamyka kanaliki zębinowe i sprawia, a zamknięcie to jest odporne na działanie kwasów.
Jak wynika z badań porównawczych, których wyniki opublikowano w 2010 r. w branżowym piśmie dla lekarzy dentystów „The Journal of Clinical Dentistry” [J Clin Dent 2010; 21 (wydanie specjalne 2)], pasta z octanem strontu jest skuteczniejsza od pasty, w której składnikiem aktywnym jest arginina.
Jeśli masz wrażliwe zęby:
- Ogranicz spożycie kwaśnych pokarmów i napojów.
- Pamiętaj o codziennej higienie jamy ustnej.
- Używaj pasty do zębów znoszącej nadwrażliwość, najlepiej takiej, która posiada w swoim składzie octan strontu.
- Nie zaleca się szczotkowania zębów ich zaraz po jedzeniu, ponieważ wówczas mogą mieć rozmiękczone szkliwo, podatne na uszkodzenia.
- Nie szczotkuj zębów bezpośrednio po wypiciu kwaśnego napoju, zaczekaj co najmniej pół godziny.
- Szczotkuj zęby delikatnie.
- Unikaj szczoteczki o twardym włosiu
Komentarze do: Nadwrażliwość - ujarzmiony wróg zębów