Szukaj

Nie ufajcie produktom przeciwsłoneczym, które mają wskaźnik filtra 50 i więcej

Podziel się
Komentarze0

Konsumenci powinni zachować czujność, jeśli chodzi o produkty chroniące przed słońcem, które mają wskaźnik filtra powyżej 50, według raportu amerykańskiej organizacji Environmental Working Group, która opublikowała swój coroczny dokument na temat ochrony przeciwsłonecznej. Environmental Working Group zaobserwowała, że tego typu kosmetyki są coraz liczniejsze na rynku (33% więcej w tym roku) oraz że mają na etykietkach wskaźnik filtra wyższy niż realna ochrona jaką mogą zapewnić.



W raporcie agencji FDA (Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków), na który powołuje się Environmental Working Group, można przeczytać, że żaden test nie wykazał, iż istnieje jakakolwiek dodatkowa ochrona powyżej wskaźnika 50. Co gorsza, takie zewnętrzne ekrany przeciwsłoneczne dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa, podkreśla Environmental Working Group. W konsekwecji, ludzie mają tendencję do dłuższego pozostawania na słońcu oraz do aplikowania mniejszych ilości kosmetyków, które mają ich chronić. W ostatecznym rozrachunku, miłośnicy kąpieli słonecznych absorbują więcej promieni słonecznych niż by chcieli.

Według Environmental Working Group, ludzie używają jedynie jedną czwartą ilości kremu przeciwłsłonecznego, jaka jest potrzebna do prawidłowej ochrony. W raporcie możemy przeczytać jaka jest realna wartość podanego na etykietce filtra, i tak przykładowo mamy: wskaźnik na etykietce 100 FPS równa się w rzeczywistości 3,2; wskaźnik 15 FPS równa się 2; wskaźnik 30 FPS równa się 2,3.


Dodatkowo, Environmental Working Group oskarża także wiele produktów o zawieranie pewnych składników mogących poważnie zagrozić zdrowiu, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Organizacja ujawnia obecność pochodnej witaminy A, czyli palmitynianu retinylu, który, według testów przeprowadzonych na myszach przez amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków, może pod wpływem słońca powiększać uszkodzenia skóry. Inny podejrzany składnik to oksybenzon. Od kilku lat wiele badań wykazuje, że ten składnik może wywoływać alergie oraz, po wchłonięciu do organizmu, zachowywać się jak estrogeny, a więc musi być zdecydowanie unikany przez dzieci.

Environmental Working Group poleca szczególnie produkty zawierające cynk, pochodne cynku i tytanu, których skóra nie absorbuje i które chronią także przed promieniowaniem UVA. Environmental Working Group przetestowała ponad 1400 produktów, z każdego rodzaju: kremy, sztyfty, spray. Produkty zostały poklasowane w 3 grupy: unikać, średni, polecany. Jedynie 39 produktów, w kategorii ekran przeciwsłoneczy na plażę i ekran przeciwsłoneczny dla sportowców, są rekomendowane konsumentom

Komentarze do: Nie ufajcie produktom przeciwsłoneczym, które mają wskaźnik filtra 50 i więcej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz