Z badań seksuologów Uniwersytetu Śląskiego wynika, że osoby z aparatami ortodontycznymi są bardziej sexy, mają również bujniejsze życie erotyczne, a błyszczący aparat to dla nich wabik na potencjalnego partnera. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu posiadaczy aparatów, są one często przyczyną kompleksów.
Myśl o metalowych drucikach w ustach sprawia, że wiele osób nie podejmuje się leczenia ortodontycznego. Teraz jednak sytuacja może ulec zmianie, w gabinetach stomatologicznych pojawiły się przeźroczyste szyny zastępujące aparaty, które po założeniu są zupełnie niewidoczne.
Alternatywa dla drutów
Proste zęby są modne – przekonują dentyści i celebryci. I chociaż leczenie ortodontyczne odmładza twarz oraz wpływa na lepszą higienę, zaledwie 9 proc. ankietowanych przez Dentysta.eu nosiło kiedykolwiek aparat. Powód? Boimy się oszpecenia metalowymi drucikami i bólu, który według legendy towarzyszy każdemu leczeniu ortodontycznemu. Tymczasem stomatolodzy mają już w swoich gabinetach rozwiązania, które nie wymagają zakładania metalowych aparatów. Coraz popularniejsza, także w Polsce, staje się ortodoncja bez widocznego aparatu.
Pacjenci z lekkimi wadami, coraz częściej sięgają po rozwiązanie, które nazywa się Clear Aligner. Jest to przeźroczysta szyna na zęby, bez charakterystycznych dla aparatów metalowych elementów. Taką nakładkę można zdejmować podczas jedzenia i mycia. Spełnia ona natomiast taką samą funkcję jak aparat stały i ruchomy prostując zęby czy zamykając przerwy między nimi. Co ważne jest to metoda nieinwazyjna, dająca bardzo dobry efekt estetyczny w krótkim czasie – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic w Katowicach.
Szyna Clear Aligner jest niewidoczna „gołym okiem”, a samo jej używanie bezbolesne. Do tego wykonana jest z gładkiego materiału, a do jej noszenia niewymagane są żadne mocowania. Brak metalu sprawia, że wewnętrzna strona ust nie jest podrażniana, sama szyna jest także przyjazna dla alergików.
Zobacz również:
- Nadwrażliwość zębów - jak sobie z nią radzić?
- Urazy jamy ustnej u dzieci
- Na czym polega leczenie kanałowe?
- Bruksizm – dlaczego nocą zgrzytamy zębami?
- Bruksizm – leczenie nocnego zgrzytania zębami
- Mity dotyczące higieny jamy ustnej w starszym wieku
- Na czym polega dentofobia?
- W jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?
Mogą ją stosować osoby powyżej 14 roku życia. Przeźroczystą nakładkę wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta uwzględniając przesunięcia zębów w oparciu o precyzyjne pomiary wady i wycisk robiony w gabinecie. – Clear Aligner coraz częściej stosowany jest dziś w leczeniu m.in. stłoczenia zębów, głębokiego zgryzu, zgryzu krzyżowego. Świetnie sprawdza się w zamykaniu diastem, czyli szpar między zębami – mówi dr Fąferko.
Dyscyplina w leczeniu wymagana
Coraz częściej taki aparat wybierają pacjenci, którzy ze względów estetycznych nie chcą nosić aparatów stałych lub ruchomych. Dentyści jednak przestrzegają, wybierając Clear Aligner należy pamiętać o dyscyplinie noszenia szyny. Najlepszy efekt estetyczny osiąga się nosząc szynę regularnie i zdejmując ją jedynie podczas mycia zębów i jedzenia. Długie przerwy w jej noszeniu, wydłużają proces leczenia, mogą także sprawić, że nie osiągnie się oczekiwanego efektu estetycznego. Wiele zależy tutaj od samych pacjentów – mówi dentysta.
Samo leczenie jest kilkuetapowe. Podczas pierwszej wizyty otrzymuje się od lekarza zestaw 3 szyn o różnej grubości. Każdą z szyn nosi się około 1 tygodnia. Po ich kolejnym noszeniu od dentysty otrzymuje się następny komplet. Przebieg leczenia jest ściśle kontrolowany przez lekarza, co 3-4 tygodnie, kiedy to pacjent musi zgłaszać się na wizyty kontrolne, oceniające postęp leczenia i ewentualnie go korygujący.
Po okresie leczenia z użyciem szyny, stomatolog stabilizuje pozycję zębów. Okres tzw. retencji trwa dwa razy dłużej od samego leczenia z użyciem nakładki. Okres stabilizacji osiągniętego efektu uzależniony jest w dużej mierze od ilości przesuniętych zębów, rodzaju zębów oraz od tego czy nastąpiła zmiana zgryzu - mówi dr Fąferko.
Młodsi dzięki ortodoncie?
Jak zapewniają dentyści, nosząc przeźroczystą szynę, można osiągnąć taki sam efekt jak podczas terapii z użyciem aparatu stałego czy ruchomego. Z użyciem szyny można poprawić symetrię twarzy, zlikwidować wadę wymowy, której przyczyną jest złe rozstawienie zębów lub wada zgryzu. Leczenie ortodontyczne z użyciem szyny poprawia kontur ust, jest w stanie także odmłodzić uśmiech, zapobiega pojawieniu się zmarszczek mimicznych wokół ust - mówi dr Faferko.
Jednak leczenie to spełnia nie tylko funkcję estetyczną. Zimniejsza przede wszystkim ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób przyzębia. Leczenie ortodontyczne w młodym wieku chroni nas m.in. przed pojawianiem się szpar czy wychylaniem się zębów na starość. - Leczenie ortodontyczne zaleca się dziś przede wszystkim osobom młodym w wieku 14-30 lat. Nie wyklucza się jednak osób starszych. Leczenie ortodontyczne wymagane jest w wielu przypadkach, jako podstawa pod leczenie protetyczne - mówi.
Komentarze do: Niewidzialna szyna, zamiast aparatu ortodontycznego