Szukaj

Niewidzialna szyna, zamiast aparatu ortodontycznego

Podziel się
Komentarze0

Z badań seksuologów Uniwersytetu Śląskiego wynika, że osoby z aparatami ortodontycznymi są bardziej sexy, mają również bujniejsze życie erotyczne, a błyszczący aparat to dla nich wabik na potencjalnego partnera. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu posiadaczy aparatów, są one często przyczyną kompleksów.


Myśl o metalowych drucikach w ustach sprawia, że wiele osób nie podejmuje się leczenia ortodontycznego. Teraz jednak sytuacja może ulec zmianie, w gabinetach stomatologicznych pojawiły się przeźroczyste szyny zastępujące aparaty, które po założeniu są zupełnie niewidoczne.

Alternatywa dla drutów

Proste zęby są modne – przekonują dentyści i celebryci. I chociaż leczenie ortodontyczne odmładza twarz oraz wpływa na lepszą higienę, zaledwie 9 proc. ankietowanych przez Dentysta.eu nosiło kiedykolwiek aparat. Powód? Boimy się oszpecenia metalowymi drucikami i bólu, który według legendy towarzyszy każdemu leczeniu ortodontycznemu. Tymczasem stomatolodzy mają już w swoich gabinetach rozwiązania, które nie wymagają zakładania metalowych aparatów. Coraz popularniejsza, także w Polsce, staje się ortodoncja bez widocznego aparatu.

Pacjenci z lekkimi wadami, coraz częściej sięgają po rozwiązanie, które nazywa się Clear Aligner. Jest to przeźroczysta szyna na zęby, bez charakterystycznych dla aparatów metalowych elementów. Taką nakładkę można zdejmować podczas jedzenia i mycia. Spełnia ona natomiast taką samą funkcję jak aparat stały i ruchomy prostując zęby czy zamykając przerwy między nimi. Co ważne jest to metoda nieinwazyjna, dająca bardzo dobry efekt estetyczny w krótkim czasie – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic w Katowicach.

Szyna Clear Aligner jest niewidoczna „gołym okiem”, a samo jej używanie bezbolesne. Do tego wykonana jest z gładkiego materiału, a do jej noszenia niewymagane są żadne mocowania. Brak metalu sprawia, że wewnętrzna strona ust nie jest podrażniana, sama szyna jest także przyjazna dla alergików.


Mogą ją stosować osoby powyżej 14 roku życia. Przeźroczystą nakładkę wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta uwzględniając przesunięcia zębów w oparciu o precyzyjne pomiary wady i wycisk robiony w gabinecie. – Clear Aligner coraz częściej stosowany jest dziś w leczeniu m.in. stłoczenia zębów, głębokiego zgryzu, zgryzu krzyżowego. Świetnie sprawdza się w zamykaniu diastem, czyli szpar między zębami – mówi dr Fąferko.

Dyscyplina w leczeniu wymagana


Coraz częściej taki aparat wybierają pacjenci, którzy ze względów estetycznych nie chcą nosić aparatów stałych lub ruchomych. Dentyści jednak przestrzegają, wybierając Clear Aligner należy pamiętać o dyscyplinie noszenia szyny. Najlepszy efekt estetyczny osiąga się nosząc szynę regularnie i zdejmując ją jedynie podczas mycia zębów i jedzenia. Długie przerwy w jej noszeniu, wydłużają proces leczenia, mogą także sprawić, że nie osiągnie się oczekiwanego efektu estetycznego. Wiele zależy tutaj od samych pacjentów – mówi dentysta.

Samo leczenie jest kilkuetapowe. Podczas pierwszej wizyty otrzymuje się od lekarza zestaw 3 szyn o różnej grubości. Każdą z szyn nosi się około 1 tygodnia. Po ich kolejnym noszeniu od dentysty otrzymuje się następny komplet. Przebieg leczenia jest ściśle kontrolowany przez lekarza, co 3-4 tygodnie, kiedy to pacjent musi zgłaszać się na wizyty kontrolne, oceniające postęp leczenia i ewentualnie go korygujący.

Po okresie leczenia z użyciem szyny, stomatolog stabilizuje pozycję zębów. Okres tzw. retencji trwa dwa razy dłużej od samego leczenia z użyciem nakładki. Okres stabilizacji osiągniętego efektu uzależniony jest w dużej mierze od ilości przesuniętych zębów, rodzaju zębów oraz od tego czy nastąpiła zmiana zgryzu - mówi dr Fąferko.

Młodsi dzięki ortodoncie?

Jak zapewniają dentyści, nosząc przeźroczystą szynę, można osiągnąć taki sam efekt jak podczas terapii z użyciem aparatu stałego czy ruchomego. Z użyciem szyny można poprawić symetrię twarzy, zlikwidować wadę wymowy, której przyczyną jest złe rozstawienie zębów lub wada zgryzu. Leczenie ortodontyczne z użyciem szyny poprawia kontur ust, jest w stanie także odmłodzić uśmiech, zapobiega pojawieniu się zmarszczek mimicznych wokół ust - mówi dr Faferko.

Jednak leczenie to spełnia nie tylko funkcję estetyczną. Zimniejsza przede wszystkim ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób przyzębia. Leczenie ortodontyczne w młodym wieku chroni nas m.in. przed pojawianiem się szpar czy wychylaniem się zębów na starość. - Leczenie ortodontyczne zaleca się dziś przede wszystkim osobom młodym w wieku 14-30 lat. Nie wyklucza się jednak osób starszych. Leczenie ortodontyczne wymagane jest w wielu przypadkach, jako podstawa pod leczenie protetyczne - mówi.

Komentarze do: Niewidzialna szyna, zamiast aparatu ortodontycznego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz